Випуск 20
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
1 - 7 жовтня
Зима скоро. У популярному серіалі "Гра престолів" наближення зими не допомогло очільникам різних земель домовитися між собою. В Україні схожа ситуація. Наступного тижня може розпочатися новий опалювальний сезон. Початок залежить від температури повітря та рішень місцевої влади. Втім, загрозливі попередження синоптиків про холодну зиму не сприяли консенсусу владних, політичних та бізнесових еліт навколо того, як змінювати енергетичне господарство. Яке має давати нам тепло та світло за адекватну ціну.

1
Елемент теплових мереж в Києві в тепловізорі. Навколишня температура -11 градусів. Тепмература елемента +96 градусів
ОПАЛЮВАЛЬНИЙ СЕЗОН – тема номер 1 щороку на початку жовтня. Рішення про його початок ухвалює місцева влада (кожне місто самостійно), якщо середня температура є нижчою 8 градусів. Традиційно в цей час мери люблять збирати прес-конференції, щоб розповісти як успішно вони зігріють місто. Цього року з острахом також чекатимуть на реакцію людей на нові платіжки — ціни розраховано зважаючи на підвищену ціну за газ. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман навіть доручив відправити в регіони комісію з перевірки тарифів.

Свій аналіз одного монополіста представили минулого тижня і в громадській мережі ОПОРА спільно з українським кризовим медіа-центром. 11 вересня в УКМЦ "Київенерго", енергетичний регулятор та експерти говоритимуть про те, як змінити ситуацію.

Круглий стіл щодо підготовки до опалювального сезону: https://goo.gl/RX9iV2
Заява міненерго щодо підготовки до опалювального сезону: https://goo.gl/7oOsJf

2
Зобов'язання перед МВФ: інфографіка РБК-Україна
ПЛАНИ РЕФОРМ

Опалювальний сезон – час, коли всі проблеми енергетики стають очевидними для споживача. Люди платять величезні кошти за тепло та електрику і не до кінця розуміють чому продовжують отримувати ту ж якість послуги: мережі на межі руйнування, часті перебої тепла та електрики. На додаток — регулярні скандали щодо непрозорості ціноутворення. Має бути план як змінити ситуацію. Як це часто відбувається в Україні, таких планів кілька...

Спочатку МФВ оприлюднив текст меморандуму з урядом щодо рішень, ухвалення яких є необхідною умовою для отримання наступних траншів. Головне тут — подальша лібералізація тарифів, прибутковість НАК «Нафтогаз» та монетизація субсидій. https://goo.gl/UyfxC6

Свій план є і в Реанімаційного пакету реформ. Експерти фокусують увагу на незалежності регулятора (НКРЕКП), необхідності ухвалити повноцінну стратегію, завершенні реформ на ринку газу та електроенергії (яких де-факто не існує) і жахливому стані в сфері енергоефективності.
https://goo.gl/o6D7Jn

Пріоритети реформ оприлюднили і іноземні «зіркові» консультанти – Лєшек Бальцерович та Іван Міклош. Вони ніяк не підважують жоден з попередніх, лише фокусують увагу в енергетиці на ролі регулятора, лібералізації ринків та максимально швидкій реформі НАК «Нафтогаз України»

- звіт з презентації https://goo.gl/XyoOba
- повний план https://goo.gl/TUVNqO

Всі ці плани можна акуратно роздрукувати чи навіть повісити собі на стінку, оскільки вони — теоретичні (хоч і дуже логічно викладені). Відстежувати ж хід реформ потрібно щотижня перевіряючи порядок денний Верховної ради України та порядки денні засідань уряду. Кожне рішення з плану дається урядовцям та депутатам все складніше.

Ми, в УКМЦ, робимо це для Вас. До речі, не забудьте підписатися на оновлення https://www.facebook.com/EnergyreformUA/

3
Бачення Мінрегіонбуду реформи постачання тепла. Теорія.
УТЕПЛЕННЯ

Власне, холоди які йдуть, дозволять вияснити наскільки ефективно підготувалися до зими і ми з вами. Весь рік працювали різноманітні програми з утеплення житлового фонду (нагадаємо про колонку Анни Шумейко, яка аналізувала наскільки вони дієві https://goo.gl/uWaCVZ )

Добра новина цього тижня уряд також відновив "теплі кредити", які припинили роздавати через брак грошей https://goo.gl/gOz9Ao. Але на цьому добрі новини закінчуються. Два ключових рішення, які необхідні для справді ефективного утеплення, так і не ухвалено.

На словах уряд їх гаряче підтримує: і монетизацію субсидій, і створення фонду енергоефективності https://goo.gl/PDn6Nu . Логіка залізна: державна допомога має йти не виробникам тепла через голову споживача, а самому споживачу — аби він утеплився та зекономив. Це просте рішення змусить багатьох жити по-новому, особливо монополістів. Тому ухвалення його може датися дуже непросто. Тішить те, що вимога потрапила в перелік "маячків" МВФ (див. вище). Традиційно вони більш переконливі, ніж розлога та зрозуміла аргументація експертів.

Якщо ж ви цікавитесь темою більше, ніж політики, — перегляньте звіт "Діксі груп" про європейські підходи до формування субсидій https://goo.gl/DHjda0

4
ВІДСТЕЖУВАТИ потрібно непросту історію з визначення переможця конкурсу на використання найбільшого родовища газу. Депутати та громадські активісти вимагають пояснень, бо не довіряють процесу відбору. Стежити за цим важливо: це тест на відкритість влади. Адже нова ціна на газ має стати подарунком для ринку, а відтак — для споживача. А не бонусом невідомим людям...

За процесом стежить мережа ОПОРА й їхній проект "Житло" https://goo.gl/4MejMX


5
ПОЧИТАТИ

Не пропустіть також річний звіт НАК "Нафтогаз України". Традиційно вже для нової команди звіт не лише дає розуміння цифр та даних про роботу монополіста, але і фокусує увагу на основних проблемах ринку газу, який "Нафтогаз" допомагає створити.

http://www.naftogaz.com/files/Zvity/Naftogaz-Annua...




© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО для обкладинки Олег Стельмах
Made on
Tilda