ГРОМАДЯНСЬКА МЕРЕЖА ОПОРА ТА Український кризовий медіа центр

ЦІНА ТЕПЛА

Куди йдуть гроші, які ми платимо за тепло?
Як проконтролювати монополіста?
Основна проблема, з якою покликані боротися реформи в сфері енергетики, – існування монополій.
Ми маємо тільки одну компанію, яка постачає тепло, одну для постачання електрики і одну для отримання газу. Монополіст може вигадувати мільйони способів, як закласти в тариф усе, що завгодно: від "мерседесів" для менеджменту – до вагонів з шурупами та хомутами за завищеними цінами. Нещодавно ухвалений закон про відкритість тарифів зобов'язує постачальників та регулятора – НКРЕКП – дуже детально пояснити, за що саме ми платимо. Але в атмосфері постійної недовіри в українців є відчуття, що ми всього не знаємо. Експерти Громадянської мережі ОПОРА вирішили детально проаналізувати тарифи на тепло одного монополіста – ПАТ "Київенерго", що постачає тепло більшості мешканців столиці. Для того, щоб розділити те, що відкрите, і те, що знаходиться в "сірій зоні" витрат.
Наших з вами витрат.

КИЇВЕНЕРГО

Чи може споживач вияснити, куди йдуть його гроші за тепло?
З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ГОСПОДАРСТВО? Київенерго – компанія, яка, по суті, оперує радянською системою виробництва тепла, дистрибуції тепла, гарячої води та дистрибуції електрики.
Постачання тепла в багатоквартирні будинки найближчим часом нам з вами будуть здійснювати ті самі котельні та ТЕЦ, що і 20, 30, 50 років тому.

Реформи в енергетиці колись (ми сподіваємося) призведуть до появи повноцінної конкуренції. Але поки що більшість будинків залежить від застарілої радянської системи, яка часто перебуває в приватних руках. Значна частина тарифу на тепло – ціна газу (чи вугілля). Але не тільки – енергопостачальні компанії закладають туди чималі видатки на зарплату персоналу, підтримку мереж, оновлення техніки та інвестиційні програми.

Як проконтролювати, наскільки вони коректні? За що ми платимо? Формально дані – відкриті, закон зобов'язує розкрити тариф. Але щоб зрозуміти «відкриті» дані потрібна доволі кропітка робота незалежних аналітиків.

Громадянська мережа ОПОРА зробила це на прикладі тарифів на тепло компанії «Київенерго». Ми з'ясували достатньо багато. Але не усі дані виявилися і справді відкритими. У проекті є чіткі рекомендації, хто і що повинен зробити, щоб вирішити проблему. Ми також рекомендуємо журналістам та експертам у кожному місті здійснити такий самий аналіз власних постачальників тепла.

сТРУКТУРА

Чи знаємо ми, як розподіляється кожна окрема гривня, сплачена за тепло?
Тариф на централізоване опалення з 1 липня 2016 року складає за 1 гігакалорію - 1416,96 гривень (з ПДВ) для мешканців житлових будинків із загальнобудинковим засобом обліку та 32,97 грн (з ПДВ) за 1 кв. м за місяць протягом опалювального періоду для мешканців житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії.

Щоразу, коли ми сплачуємо за гігакалорію тепла, гроші мають розподілятися відповідно до встановленої НКРЕКП структури тарифу. У ціну закладають вартість палива та електроенергії, зарплату персоналу, витрати на інвестпрограми, поточні видатки та ін.

Структура доступна і на сайті монополіста, і на спеціальному веб-сайті регулятора – НКРЕКП.

У результаті кожен повинен отримати якісну послугу: температуру 18 градусів за Цельсієм у своєму помешканні (і 20 градусів у "кутових" квартирах).

Формально вимоги закону до оприлюднення структури виконано: на ілюстрації видно, що більшість грошей іде на купівлю газу, частина – на оплату праці та електроенергію. Решта – витратні матеріали, ремонти та інші необхідні видатки.

Загалом розподіл тарифу на сайті монополіста виглядає яскраво та ефектно:
з графікою http://kyivenergo.ua/te-home/infotsentr
деталями http://kyivenergo.ua/te-home/opalennya
інтерактивом http://kyivenergo.com/infografic/index_ua.html
та фінансовим звітом http://kyivenergo.com/uk/kompaniya/ofitsiyni-dokum...

Утім, це не означає, що витрати монополіста відкриті для споживача. У звітах "Київенерго" та даних, отриманих від НКРЕКП, недостатньо цифр. Цифр, які показують реальні витрати по головних "проблемних зонах" монополіста.

СІРА ЗОНА 1: ремонти

Для того, щоб підтримувати систему в дії, потрібно регулярно витрачати кошти на поточні ремонти. Але скільки?
За офіси з обслуговування клієнтів монополіста платять самі клієнти. Але вияснити суму, яка йде саме на це, – неможливо.
Ремонт зношеної інфраструктури – улюблене заняття цілої низки установ. Адже мало хто ставитиме під сумнів таку потребу. Втім, ми би хотіли розуміти, який відсоток кожної сплаченої гривні йде на ремонти, який – на підтримку абонентської мережі, який – на купівлю запчастин та ін. Ця інформація повинна знаходиться у структурі тарифу на послугу.

З чого складається тариф на теплопостачання – затверджено Постановою НКРЕКП від 09 червня 2016 року № 1101. Цей документ також визначає структуру тарифу, за яким мешканці столиці розраховуються з «Київенерго» за опалення та водопостачання (додаток №89).

Відома також структура тарифу на теплову енергію, яку підприємство виробляє та постачає для населення.

Аналогічно на сайті НКРЕКП можна знайти структуру тарифу на теплову енергію та централізоване опалення й інших постачальників.

Громадянська мережа ОПОРА хотіла зробити аналіз «виконання», тобто порівняти статті фактичних витрат із запланованими, співставити їх із тарифом та дослідити, на що насправді пішли сплачені киянами гроші.

Виконання тарифу відображається у звіті про фінансові результати та виконання кошторису витрат з ліцензованих видів діяльності (форма № 8-НКП-ЖКК). Цей звіт, нажаль, не є публічним. Для того, щоб його отримати, аналітики ОПОРИ надіслали інформаційний запит до НКРЕКП.

Рухаємося далі. Тарифи протягом 2015 року змінювались двічі (Постановою НКРЕКП від 17.10.2014 № 146 та Постановою НКРЕКП від 31.03.2015 № 1171), отже у звіті представлені зведені показники за рік.

Ще однією перепоною для проведення якісного аналізу стало те, що форма самого звіту відрізняється від затвердженої структури тарифу на централізоване опалення.

Про що це свідчить? Зараз повний аналіз того, як використовуються тарифні кошти порівняно із затвердженою структурою, може зробити тільки НКРЕКП.

Для того, щоб ми теж могли зрозуміти, куди йдуть сплачені нами гроші, потрібно структуру тарифу та дані звіту привести до одного виду і максимально детально розписати.

Звичайний аналіз видатків показує закупівлі за завищеними цінами.
У чому проблема?

Оскільки ми не знаємо відсотку, визначеного на ремонти та підтримку інфраструктури, ми не можемо порівняти, скільки саме ми з вами витратили. Коли ви експлуатуєте машину – можна порівняти суму видатків за ремонти на рік. Наприклад, з сумою кредиту на нове авто. У випадку з монополістом він такої інформації не дає – ми просто знаємо, що в "Київенерго" витратили на ремонт 62 мільйони гривень. Порівняти немає з чим. Можна лише проаналізувати закупівлі для, власне, ремонту: адже і попередні системи звітності, і система ProZorro дають активістам такі механізми.

Саме аналіз закупівель дозволив, наприклад, вияснити, що з 62-х мільйонів гривень, витрачених на закупівлі запчастин у 2015 році, більше половини отримав один постачальник. При цьому деякі пункти закупок у них виявилися вдвічі дорожчими, ніж аналогічні в інтернет-магазинах.

СІРА ЗОНА 2: ІНВЕСТПРОГРАМА

Для того, щоб система не опалювала повітря, потрібно її оновлювати.
Але як оцінити результат?
Аналіз інвестпрограми. Клікніть для збільшення
Інвестпрограма – це гроші, які ви зі своєї кишені довіряєте майстрам та менеджерам "Київенерго", для того, щоб вони інвестували в ефективність усієї системи. Замінили труби, чи утеплили систему, чи замінили генерацію тепла на ефективнішу.

Як ми можемо переконатися, що заходи, закладені в інвестиційну програму, дійсно ефективні та дозволять зменшити втрати?

В українських реаліях все визначається між "Київенерго" та НКРЕКП – на основі звітів та розрахунків, які подаються при затвердженні інвестиційної програми.
Оновлення мережі - національна проблема № 1, ми втрачаємо більше тепла ніж будь-яка держава Європи. Саме інвестиційні програми покликані це здійснювати.
У чому проблема?

На 2015 рік інвестиційна програма "Київенерго" складала 243 мільйони гривень.

Очікуваний результат інвестпрограми –
економія 45 мільйонів гривень на рік.

Завдяки вкладеним коштам економія витрат палива повинна скласти 982,98 т.

Загальне фінансування інвестиційної програми "Київенерго" склало 71% запланованого.

Підтвердити результативність вкладених коштів ми не можемо. Кожен з нас (включно з пенсіонерами та грудними малюками) вклав близько 100 гривень у те, щоб оновити інфраструктуру. Але яку економію це дало в реальності ми не знаємо.

Хто повинен контролювати ситуацію та звітувати перед громадянами?
Це обов'язок Нацрегулятора – НКРЕКП.

Інвестиційні програми містять заходи, які повинні сприяти зменшенню витрат,
і стосуються окремих об'єктів. А отже, повинен бути публічний звіт, за яким ми могли би відстежувати ефективність реалізації цих програм – також по кожному об'єкту.

Тільки тоді суспільство буде розуміти, чому потрібно своєчасно платити
за надані послуги.

СІРА ЗОНА 3: СПОЖИВАННЯ

Для того, щоб оцінити ефективність витрат палива, треба знати, скільки ми спожили. Точно, а не приблизно.
Ілюстрації в тексті - фото тепловізора, які зробив відомий експерт Святослав Павлюк кілька років тому, морозного дня взимку. На цьому фото - теплотраса, яка місцями нагрівається до 90 градусів."Обігрівати повітря" - не просто фраза, це реальність. Платимо ми з вами, адже за фактом облік не ведеться.
Сьогодні через зношеність системи відсоток втрат при транспортуванні теплової енергії переважно більший за нормативний.

Якщо ви звернули увагу, ціна на тепло є в двох варіантах: за гігакалорію і "за опалення метра квадратного". Нарахування споживачам "за нормативом" без моніторингу якості послуги призводить до надміру сплачених коштів за неякісну послугу. Відсутність загальнобудинкових лічильників теплової енергії – серйозна проблема.

У 2014 році «Київенерго» планував встановити у столиці 541 загальнобудинковий лічильник. Станом на початок грудня 2014 року 46,8% будинків – споживачів підприємства – обладнані приладами обліку теплоенергії. На жаль, не всі підприємства виконують зобов'язання щодо встановлення лічильників.

Тут слід зауважити, що «Київенерго» працює над тим, щоб забезпечити повноцінний облік. Наприклад, у 2015 рік встановлено 100% запланованих інвестиційною програмою теплолічильників.

Чому так важливо контролювати об'єм споживання? Тому що він напряму впливає на те, скільки будуть коштувати енергетичні ресурси, закладені у тариф. І саме інформація про споживання у структурі тарифу сьогодні відсутня.

Можна виробити більше енергії, ніж потрібно, або спожити більше, ніж планувалося. Але якщо ми з вами отримаємо інформацію про об'єми споживання, тоді зможемо проаналізувати ефективність втілення інвестпрограми у життя.

РІШЕННЯ

Наша спроба проаналізувати видатки монополіста показала, що закон фактично не працює. По суті, тарифи досі не є відкритими. Незважаючи на закон про відкритість тарифоутворення, дані, які монополісти та НКРЕКП роблять доступними для аналізу, недостатні для того, щоб чітко розповісти споживачу, за що він платить. Ми знаємо більше, ніж кілька років тому. Але все ще недостатньо. Це не "зрада", це ситуація, яку вирішити можна всім разом. Саме тому громадські організації та експерти наполягають на продовженні реформ у сфері енергетики та житлово-комунального господарства. Ось кілька конкретних кроків, які дозволять зробити "сірі зони" зрозумілими.
КРОК 1
Розробити форму звітування, відкриту та зрозумілу для споживача. Звісно, споживач не може розібратися в усіх хитросплетіннях роботи теплопостачальних компаній. Але базовий розподіл грошових потоків повинен бути відкритим.
Відкрити дані щодо порівняння закладених у тариф фактичних витрат енергетичних ресурсів у натуральному вираженні.
Відкрити дані щодо споживання так званого "первинного енергетичного ресурсу": пояснити, скільки фактично спожито палива, а скільки закладено на його споживання в тарифі.
Відкрити звітність щодо витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії в повному обсязі із зазначенням ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та зовнішньої температури повітря. Для аналізу ефективності впроваджених заходів інвестиційної програми цей звіт має бути пооб'єктним
Відповідальні:
НКРЕКП: регулятор може створити такий формат та зробити його обов'язковим.
Cамі монополісти можуть це зробити без будь-яких додаткових зусиль.
КРОК 2
Забезпечити умови для повноцінного обліку: 100% облаштування засобами обліку теплової енергії та ведення моніторингу якості наданих послуг.
Ми досі часто платимо за "нормативами" стандартами так званого "середнього споживання". Натомість нам потрібен 100-відсотковий облік тепла. Коли будемо знати, за що платимо, – зможемо по-справжньому контролювати.
Відповідальні:
НКРЕКП: регулятор уже зараз здійснює тиск на монополістів з вимогою.
Місцева влада: має важелі впливу на монополістів.
Верховна Рада України: розглядає закон "Про комерційний облік".
КРОК 3
Публікувати дані щодо переможців тендерних торгів на виконання інвестпрограми та ремонти.
Відповідальні:
Самі монополісти можуть це зробити, приєднавшись до ProZorro.
КРОК 4
Здійснити аналогічний аналіз витрат монополіста у своєму місті.
Відповідальні: журналісти та громадські організації вашого міста.
Громадянська мережа ОПОРА готова надати методологічну підтримку активістам.
Український кризовий медіа-центр готовий надати фахову підтримку журналістам.
© Громадянська мережа ОПОРА / Український кризовий медіа-центр
Проект комунікації реформ УКМЦ підтримується міжнародним фондом "Відродження"
Made on
Tilda