Підняття ціни на електроенергію для підприємств стало ключовою темою тижня. Знову розгорілися суперечки щодо необхідності такого кроку. НКРЕКП
стверджують, що його уникнути неможливо,
деякі експерти — що його ухвалено виключно для отримання надприбутків тепловою генерацією, виробниками генераторів та власниками обленерго. Проблема зникне лише тоді, коли в Україні ціни визначатиме ринок, а не чиновники на основі формул та собівартості генерації. Поки що конкуренції в генерації електроенергії немає — погляньте на результати профільної дискусії «DixiGroup».
До часу, коли конкуренція з'явиться, ще задовго – новий закон ухвалений в першому читанні, і до прийняття в цілому (не кажучи вже про запровадження) може пройти багато часу. Як це краще зробити, радилися в комітеті Верховної ради України, де експерти обговорювали перспективи нових правил.
Ключовий висновок обговорення — нова система взаємин на ринку електроенергії потребує незалежного регулятора, до якого є довіра і гравців ринку, і політиків, і людей. Приклад – спосіб, яким визначається заробіток для мереж. Іноземні експерти стверджують, що специфічний спосіб визначення прибутку допоміг свого часу оновити інфраструктуру в мережах. Він називається RAB регулювання, ви про нього чутимете ще не раз. Українські експерти повністю погодилися з теорією, але на практиці, стверджують, нові правила принесуть відчутну фінансову користь лише власникам обленерго. Головна проблема — довіра до регулятора НКРЕКП.
Більше матеріалів з круглого столу щодо закону
http://ua-energy.org/post/62904Детальна дискусія про проблеми ринку
http://uacrisis.org/ua/47600-chesna-konkurentsiyaКолонка Юлії Усенко, експерта РПР
https://goo.gl/KpvzcV
Колонка Андрія Геруса, незалежного експерта
https://goo.gl/L9VQrs
Матеріали Дмитра Вовка, голови НКРЕКП з круглого столу щодо розвитку ринку електроенергії
https://goo.gl/QJ9HPw