Випуск 27
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
19 - 25 листопада
Три роки після Майдану, і ми досі обговорюємо: "Як провести реформи"? На день Свободи стало зрозуміло, що Україна обрала шлях повільних реформ. Для сфери енергетики це не є (поки) катастрофічною проблемою. Адже реформи в галузі так чи інакше відбуваються десятиліттями. Проблемою є те, що більшість з них так і не почалися. Або почалися лише на рівні заяв.

1
УКРАЇНА ЦЕ ЄВРОПА

На словах. На третю річницю незалежності Україна продовжує декларувати прихильність до побудови європейських правил на енергетичних ринках. Президент Порошенко оголосив про підписання на саміті Україна-ЄС Меморандуму про взаєморозуміння щодо стратегічного енергетичного партнерства між Україною та ЄС спільно з Європейським співтовариством з атомної енергії.

Текст Меморандуму більше відповідає реаліям співпраці ніж попередній, але жодної конкретики не очікується. Вся конкретика – побудова конкурентних ринків, розділення транспортування та виробництва і видобутку енергії прописана у відповідних умовах давно. І як знають уважні читачі проекту комунікації реформ в енергетиці від УКМЦ проходять перетворення зі скрипом.

Натомість Україна та ЄС більше часу під час перемовин надають питанню транзиту газу, який Росія намагається забрати, будуючи шляхи навколо. Вже в п'ятницю про можливості (та правила) поставки газу до України говоритиме в Москві єврокомісар Шефчович.

2
НОВИЙ (?) РЕГУЛЯТОР В ЕНЕРГЕТИЦІ

Цього тижня Президент України підписав закон, згідно якого Національна Комісія з питань регулювання енергетики та комунальних послуг тепер отримала новий закон. Комісія — ключовий сегмент нових стосунків у енергетиці, де Україна будує ринкову економіку. Вона повинна контролювати монополії. Теперішній голова Комісії під постійним вогнем критики експертів та опозиційних партій. Незважаючи на підтримку інституцій ЄС закон також приймався непросто, дискусія була гострою і залишається такою досі — ось нагадування.

Одразу після ухвалення закону Український кризовий медіа-центр зібрав в прес-центрі експертів, щоб з'ясувати: що потрібно зробити, щоб цей закон почав працювати в інтересах споживачів?

Ми публікуємо повну розшифровку дискусії для усіх журналістів та експертів, які цікавляться темою.

3
PLUG ME IN

Гарні новини. Міністерство Юстиції зареєструвало Постанову Комісії, що спростить підключення до електричних мереж потужністю до 5 Мвт.

Очікуємо суттєве спрощення за рахунок передбачуваності, обов'язковості та викорінення локального здирництва з боку окремих працівників обленерго.

Також надважливо, що це дає +13 пунктів у рейтингу Doing Business.

Такою новиною поділився голова НКРЕКП Дмитро Вовк, якого Прем'єр-міністр Гройсман ще весною просив вирішити проблеми з підключенням бізнесу до електромереж. Як на практиці реалізовуватиметься нова методика — поки невідомо.

4
НЕ ВСЕ ВТРАЧЕНО

У дискусії щодо виконання Паризьких кліматичних умов. Обраний Президент США Дональд Трамп уже не такий категоричний щодо угоди. Окриленими повернулися з ключових переговорів в Маракеші і українські політики та активісти.

Вони переконані, що Україна змушена буле поступово відмовлятися від вугільної та атомної енергетики і переходити на відновлювальні джерела енергії. Інакше неминуче втратить позиції не лише у рамках кліматичних змін у світі, а й у бізнесі, та, відповідно, перспективах міжнародних інвестицій

5
ПОЧИТАТИ

Жовтневе рішення ЄК щодо дозволу «Газпрому» максимізувати до рівня 90% використання газопроводу OPAL (суходільне продовження «Північного потоку») на території Німеччини викликає дедалі більше питань щодо можливості для України і надалі бути головним транзитером газу до ЄС.

Про це в аналітичній розвідці пише Михайло ГОНЧАР, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»

https://goo.gl/WGUXDk

© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"
фото для обкладинки - Влад Содель
Made on
Tilda