Ситуацію з підвищенням тарифів на ЖКП та удосконалення процедури надання субсидій варто розглядати комплексно. Виходячи з висловлювань ініціаторів реформи, вона мала на меті реалізацію таких ідей щодо громадян:
1) мотивація до економії енергоресурсів, щоб знизити залежність економіки загалом;
2) соціальний захист людей з низьким рівнем доходів, які не спроможні сплачувати за новими умовами.
Що стосується першого питання, то, як показала практика минулого опалювального періоду, отримувачі субсидій не зацікавлені в економії енергоресурсів, оскільки, з одного боку, левову частину витрат за комунальні послуги сплачує держава, а з іншого – зекономлені кошти переносяться на інший місяць лише в межах опалювального періоду, а далі – повертаються до бюджету. Економити готові саме ті люди, які не отримуюсь субсидію і сплачують повну вартість.
Щодо другого питання, то субсидія є дійсно адекватним інструментом соціального захисту, який застосовується у багатьох країнах світу (Польща, Латвія, Естонія). Проте на відміну від наших сусідів, в Україні вона є дуже масовою (станом на початок жовтня 5,5 мільйонів домогосподарств стали учасниками програми субсидування) і не передбачає значну співучасть держави. Крім того, далеко не всі особи, які отримують субсидію на сьогодні можуть вважатися бідними. Так, ще у 2014 році ПРООН прозвітувала [1] , що у 2013 році лише 3,6 % бідних були отримувачами житлових субсидій (проти 4,4 % по всій сукупності домогосподарств України). З іншого боку, серед учасників програми лише 13,2 % були бідними, а левову частку складало населення з доходами, вищими за межу бідності. У травні цього року Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що справді відчувають потребу лише 25 % від загального числа українців, які отримують соціальну допомогу від держави [2] . Значною мірою, це відновиться до субсидій. Таким чином і у даному випадку реформа не реалізувала свою основну ідею – соціальний захист бідних.
У доказ того, що чинний механізм надання субсидій є соціально несправедливим, говорить і той факт, що на сьогодні єдиною підставою, при якій може бути відмовлено в наданні субсидії є коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за ЖКП, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля тощо, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень. Не беруться до уваги ні наявність у власності кількох об᾿єктів нерухомого та/або рухомого майна, предметів розкоші, депозитів, акцій, облігацій та інших об᾿єктів, що, за умови їх продажу, можуть забезпечити потребу особи в оплаті ЖКП. Крім того, 2-і ідеї реформи (мотивація до енергозбереження і соціальний захист бідних) конфліктують між собою за нинішніх обставин. Тому можна впевнено говорити, що діючий сьогодні механізм субсидій для населення – є не ефективним і потребує удосконалення.