Випуск 16
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
3 - 9 вересня
Чому буде присвячена політична осінь – реформам в енергетиці чи героїчному подоланню проблем опалювального сезону? Експерти очікують прориву від парламенту. Журналісти побоюються зриву опалювального сезону. До кінця року можливе і перше, і друге.

1
Літо без реформ

"Експерти констатують відсутність значимих зрушень в напрямку виконання Україною Угоди про асоціацію з ЄС у сфері енергетики та довкілля протягом червня-серпня 2016 року."

За цією сухою фразою – роздратування незалежних експертів, які презентували звіт про хід реформ влітку.

Навіщо презентувати те, чого немає? Бо всі рішення – зрозумілі, реалістичні і готові до розгляду в Верховній раді України. Уже цієї осені можна очікувати і прийняття закону про новий ринок електроенергії і ухвалення рішення щодо нового регулятора в енергетиці.

Повний текст звіту http://goo.gl/N1WOZF
Що зміниться для споживача?
Починається новий виток дискусій про опалювальний сезон.

Скорш за все в центрі уваги медіа будуть не закони, які мають системно змінити застарілу систему відносин в енергетиці, а проблеми, породжені цією системою.

Якщо вірити даним РБК (офіційні особи мовчать), підготовка до опалювального сезону пройшла не надто добре: запасів вугілля значно менше ніж торік

https://daily.rbc.ua/rus/show/gori-vse-nakanune-ot...

Чиновники стверджують, що ситуація краща ніж в 2014-му, але з острахом дивляться на прогноз погоди.

Вкрай важливо не дозволити за можливою панікою щодо "проблем опалювального сезону" втекти від розмов про причини проблем: брак реформ.
Які теми потрібно відстежувати ?
Ваші гроші – наша незалежність

Єврокомісар Марош Шефчович минулого тижня назвав умови отримання траншу макрофінансової допомоги у розмірі 600 мільйонів євро.

Реформатори отримали серйозну підтримку знову: ЄС вимагає створення Національної комісії із регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, реформи ринку електроенергії й газу, а також створення Фонду енергоефективності.

Все це потрібно споживачам і дуже не потрібно монополістам, які досі керують ринками. На чию сторону стануть депутати – головне питання.
Залишається доволі великим потенціал України у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики; якщо Україні вдасться підвищити свій рівень енергоефективності до середнього рівня ЄС, досягненні заощадження будуть більшими, аніж споживання енергії в Іспанії протягом усього року. У такий спосіб Україна зможе навіть стати експортером енергії.

Марош Шефчович
Віце-президент Європейської Комісії з енергетичного союзу

2
Реформа ринку газу

НАК "Нафтогаз України" звернувся до депутатів зі своєю заявою щодо необхідності завершення реформ ринку. Нову команду можна зрозуміти – вони досягнули незалежності в поставках від РФ, але споживач досі не відчув різниці.

Ось повний текст зверннення http://goo.gl/zkWAq3

Варто не забувати що і сам "Нафтогаз" не завершив реформу. Принципове рішення про його розділення є, формат розділення ще під питанням. Ось інфографіка про кілька варіантів розділення, які стануть актуальними після завершення суду з російським РАО "Газпром" http://goo.gl/Yrw7h3

"Повноцінний ринок газу – шлях до безпеки та підвищення добробуту громадян. За роки спротиву економічній та військовій агресії Росії Україна стала сильнішою. Але до остаточної перемоги в кожного із нас ще багато роботи. Це питання не лише захисту державності, але і підвищення добробуту громадян."
звернення НАК "Нафтогаз України" до депутатського корпусу Верховної Ради України

3
Ще один крок до появи незалежного регулятора.

Профільний комітет Верховної Ради розглянув і схвалив проект закону №2966-д про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Є сподівання, що цього разу він таки буде проголосований. В липні цього не вдалося зробити, не в останню чергу через суперечки між депутатами та літаючий дрон під куполом.

Цього ж тижня члени комітету домовилися по найбільш дискусійних питаннях законопроекту. Зокрема, більшістю голосів було проголосовано, що склад конкурсної комісії визначається за поданням 2 осіб від Президента, 2 осіб від Верховної Ради, 1 особи – від Кабінету Міністрів. Конкурс буде проводитись відразу на весь склад Комісії, тобто після прийняття закону має відбутись повна ротація її членів уже протягом перших шести місяців.
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО для обкладинки Олег Стельмах http://elektraua.livejournal.com/
Made on
Tilda