Випуск 8
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
9 - 15 липня
Що важливого відбулося?
Безвідповідальна і небезпечна гра на публіку. Це не про депутатів, які запустили безпілотний літальний апарат в залі ВРУ. Це про депутатів, які запустили безпілотний літальний апарат замість того, щоб проголосувати закони, які могли би навести лад в енергетиці. І про депутатів місцевих рад, які продовжили "парад рішень про зниження тарифів" які не призведуть до реальних змін. І про чиновників, які дискутують про ціну на вугілля без чітких відповідей про те у який спосіб, що і за які суми купується за наші гроші з тарифу за електроенергію.

Багато галасу. Гроші монополістів в тиші.

1
Безпілотний літальний апарат запустили в залі Парламенту під час голосування принципово важливого для реформ закону "про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)" №2966-д. Цей закон не лише створює незалежного арбітра, який захищає споживачів та контролює тарифи. Це також вимога ЄС та передумова отримання чималої фінансової допомоги. Це також можливість узаконити теперішню комісію — НКРЕКП.

На необхідності голосування за закон експерти наголошують щоразу перед сесійним тижнем вже півроку. Щоразу розгляд закону переносять, а цього тижня відправили на повторне друге читання. Причина проста — це удар по монополістах і вони мабуть не здадуться так швидко. Депутати про це говорять уже відкрито.

Експерти нагадують про наслідки. http://goo.gl/2kikC6
Сьогоднішній день (14 липня - прим. УКМЦ) міг увійти в історію українського парламенту як день стратегічного прориву в реформуванні енергетичної галузі України.

Ми мали унікальний шанс ухвалити критично важливий пакет законопроектів: №2966-д "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг"— в другому читанні; №4493 "Про ринок електричної енергії"— в першому читанні та N4868 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо їх приведення у відповідність з Законом України «Про ринок природного газу»)", яких давно очікує Україна, і з точки зору прозорих правил гри на енергетичному ринку, зрозумілої тарифної політики, і для підготовки до нового опалювального сезону. Прикро, що особисті амбіції, політичний популізм, невміння знайти формулу державницького компромісу для руху України вперед змарнували й сплюндрували цей шанс.

Тому, на жаль, цей день увійшов в історію як день енергетичної імпотенції, день політичного хамства по відношенню до енергетичної галузі України з боку Парламенту; як день чергового розчарування через нашу непослідовну позицію для наших міжнародних партнерів, які нам допомагають і нас підтримують; як ще один черговий день втрачених можливостей.

Олександр Домбровський
народний депутат України
Можна знайти тисячі відмовок, чому не голосувати, але правда така — комусь вигідно, щоб цей закон не приймався багато років. Наприклад, монополістам. Деякі із них доволі відкрито у цьому зізнавалися. Унікально, коли задля цієї мети використовують всіх на світі, в тому числі тих, хто позиціонує себе як реформатор, але насправді навіть не уявляє про свою роль маріонетки-спойлера процесу реформ. Їм певно здається, що вони когось переграли... Але фішка в тому, що як і 2008 року маємо той самий регулятор.

Ольга Бєлькова
Народний депутат України

2
Єдине, за що Рада проголосувала таки, — це ратифікація Паризьких кліматичних угод. Ці угоди прийшли на заміну так званому "Кіотському протоколу" і їх завдання — спільно знизити викиди вуглецю в повітря, щоб зупинити глобальне потепління. Україна ратифікувала угоди раніше за США та ЄС, але поки що пишатися рано. Зобов'язання передбачають зниження викидів саме в енергетиці, адже ця галузь відповідальна за 75% викидів в Україні. Щоб виконати взяті на себе зобов'язання Україна повинна буде інвестувати в нові технології та визначитися зі стратегією на наступні десятки років: яка електрогенерація нам потрібна?

Стратегію на стільки часу вперед ніхто поки в Україні серйозно не сприймав, і які би стратегії не готувалися Україна завжди продовжувала спалювати вугілля на ТЕС, більшість з яких належить Ринату Ахметову. Як запроваджувати зниження викидів в таких умовах — питання відкрите. Вирішувати треба буде через кілька років. Саме в цьому Україна сильніша за США та ЄС - у відкладенні вирішення питань, які стануть актуальні лише після наступних виборів.

Колонка першого заступника голови парламентського комітету ПЕК Олександра Домбровського та Георгія Гелетухи з біоенергетичної асоціації України, яка пояснює деталі угоди http://goo.gl/pmDkz8


3
родовжилися словесні баталії щодо ціни на вугілля, які тривають з часу ухвалення рішення про прив'язку ціни до значення біржі в Роттердамі + доставка. До критики експертів та прем'єр-міністра долучився міністр енергетики Насалик, який заявив що ціну треба визначати за даними біржі в Польщі. Втім, і уряд і міністр поки протестують на словах - ціна залишається високою і ми за це вугілля платимо в рахунках за електрику.

Голова НКРЕКП Дмитро Вовк в інтерв'ю "Економічній правді" вперше назвав найбільш правдоподібну причину зростання ціни на вугілля. Він це назвав "чайовими" http://goo.gl/rRaLqJ, хоч насправді йдеться про ціну, яка повинна забезпечити безперебійні поставки антрацитного вугілля, без якого неможливо забезпечити країну електроенергією.

Втім, це не пояснює розміру "чайових" які отримують державні станції, про що продовжують писати журналісти. Ось розслідування видання "Наші гроші" http://goo.gl/AayhWP а ось - журналістів "ТСН" http://goo.gl/pqXTjP про зловживання при закупівлі антрациту державними станціями компанії "Центренерго". Про те, що дату продажу станцій постійно переносять (і як це обурило посла США) ми писали два тижні тому energyreform.uacrisis.org/weekly6

Правда також в тому, що за сьогоднішньої ситуації з "ручним" регулюванням ціни на електрику та вугілля, такі скандали виникатимуть регулярно. А також в тому, що влада повинна не перекидати відповідальність з одного органу на інший, а оприлюднити детальні пояснення — з чого складається оптова ціна на електрику. До дрібних деталей.

Поки що ж стежимо за шоу "Роттердам" уже на телебаченні.

Ефір News One https://goo.gl/Z5VUKh
Когда мы принимали этот подход, мы отталкивались от того, что 40% угля добывается на неконтролируемой территории. Весь 2015 год все были "по колено в крови", чтобы привезти этот уголь. Сейчас этого уже никто не вспоминает.

Чтобы больше не заниматься этим героизмом, мы решили дать им бюджет, который точно позволит не ставить вопрос об обеспечении углем.

— Вы хотите сказать, что в цене 1 500 грн за тонну заложены некие дополнительные чаевые, гарантирующие...

— …отсутствие проблем с углем.


Дмитро Вовк
Голова НКРЕКП
в інтерв'ю "ЕП"

4
Для людей чи олігархів - хто виграє від збільшення видобутку власного газу? Експерти які зібралися в Українському кризовому медіа-центрі назвали кілька перешкод для збільшення власного видобутку - нестабільність в країні, високі рентні ставки та відсутність прозорих правили гри. Газові компанії заявили, що готові виділяти кошти для розвитку місцевостей, де ведеться буріння та робити публічними власні видатки - це світовий стандарт звітності. Але щоб отримати все це необхідні знову ж таки зміни до законодавства.

Дискусія доступна тут http://uacrisis.org/ua/44998-gas-2

Що зміниться
для споживача?
Знову нічого. Цього тижня декларативні заяви про "необхідність зниження тарифів" ухвалили міські ради не лише Києва але і ще низки міст, зокрема Львова та Дніпропетровська. Як і очікувалося, міста не готові компенсувати зниження з власних бюджетів, тому реального впливу на рахунки рішення не матимуть — лише засвідчать стурбованість депутатів.

Тягар зниження рахунків лягатиме тепер на самих споживачів. Один з варіантів — "теплі кредити" за результативність яких відчиталися в держенергоефективності. Стверджують. що ОСББ які утеплилися змогли зменшити платежі навіть на 400 гривень http://goo.gl/PwzXwt

Підтвердити чи спростувати дані поки немає як, незалежна експертиза звіту якраз на часі — будемо інформувати.
Які теми потрібно відстежувати ?
Як і завжди в середині літа потрібно починати стежити за підготовкою до опалювального сезону. Цього року вона буде непростою - все через те ж вугілля, яке надходить з неконтрольованих територій. Прем'єр запевнив, що все під контролем делегацію зі США https://goo.gl/OEfgjG. Міністр енергетики запевнив, що "віялових відключень не буде" але попросив про створення кризового штабу. http://goo.gl/mpTBdW.

Ми ж продовжуємо стежити за накопиченням вугілля та газу на зиму. Крім того, як стало зрозуміло з інтерв'ю виконувача обов'язків директора НЕК "Укренерго" Ковальчука http://goo.gl/xyWGWK також можна стежити за ремонтами енергоблоків атомних станцій і мереж. І так щороку, поки ми нарешті не створимо ринкові умови в енергетиці.
Що не пропустити почитати?
Колонку економіста Гліба Вишлінського про те, хто виграє від низької ціни на газ. "Війна популістів проти ринкових цін на газ – це війна за корупційні можливості" – вважає експерт. http://goo.gl/jJbb5k


Відео та аудіо
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО для обкладинки Сергія Лещенка
Made on
Tilda