Випуск 15
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
27 серпня - 2 вересня
Урядовці сперечаються про те, хто більше відповідальний за підготовку до зими. Ціни на електрику підвищуються. Причина підняття зрозуміла (але лишаються питання, куди саме ідуть гроші). Українські політики говорять про тарифи, європейські – про реформи.

В України як завжди свій, особливий, шлях до змін...

1
Дорогий газ чи дороге вугілля?

Кажуть, уряд зобов'язав НАК "Нафтогаз України" купити більше газу – ще три додаткових мільярди кубічних метрів, щоб запасти на зиму 17 мільярдів (замість 14-ти запланованих раніше).

"Кажуть" – бо офіційної інформації про таке рішення ще немає, лише повідомлення депутатів. Ідея уже викликала низку запитань.

По-перше, чому потрібно закуповувати газ для генерації електроенергії замість того, щоб виконувати план по накопиченню вугілля? Питання до Міненерговугілля.

По-друге, де взяти гроші на газ. Питання до уряду та самого НАК "Нафтогаз України".

В нашому тижневику реформ ця урядова суперечка фігурує лише для того, щоб вчергове нагадати: там, де працює планова економіка, про ефективність можна забути. За півтора місяці до початку опалювального сезону чиновники та менеджмент держпідприємств активно перекидають відповідальність одне на одного. Це не додає впевненості.

2
Перспективами закупівлі газу для України переймаються і в ЄС

Єврокомісар Марош Шефчович заявив, що готовий до повторення минулорічного формату тристоронніх перемовин з РАО "Газпром".

Інтерес європейців зрозумілий: потенційна нестача газу в Україні ставить під ризик поставки в ЄС також. Європейський чиновник також нагадав, що найкращий спосіб уникнути таких розмов і проблем надалі – завершення ринкових реформ. В п'ятницю Шефчович зустрічався з українськими народними обранцями. Розповів, що ЄС підтримує реформи не лише заявами. Якщо Верховна рада України таки створить незалежного регулятора в енергетиці, то країна отримає транш макрофінансової допомоги в 600 мільйонів Євро.
Вкрай важливим є те, що ми працюємо разом над модернізацією України. 19 липня у мене вже була можливість зустрітися з новим Прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом у Брюсселі. Ми обоє дійшли згоди щодо потреби у подальшій реформі енергетичного сектору України. Ці реформи є головними для модернізації української економіки задля надання переваг споживачам і подібним підприємствам – і завдяки цьому для розкриття потенціалу з підвищення стандартів життя.

Марош Шефчович
Віце-президент Європейської Комісії з енергетичного союзу

3
Уряд починає реформу вугільних підприємств.

З'явились повідомлення (неофіційні) про внесення нарешті на розгляд уряду плану реформування державних шахт.

Концепція реформування шахт розроблена давно, інтрига лиш в тому чи дасть Уряд їй "зелене світло" і які шахти доведеться закрити.

Ключове питання: що робити шахтарям. Ще минулого року в Україні за сприяння британського посольства розробили програму реструктуризації людського капіталу у вугільній галузі. Перекладаючи на людську мову це означає що експерти знайшли кілька способів створення умов для того, щоб шахтарі знайшли нову роботу.
Що зміниться для споживача?
Підвищилась ціна на електричну енергію.

Нові тарифи можна побачити тут.

Експерти з проекту "Ціна держави" нагадують: йдеться не просто про "підвищення" а про вирівнюваня цін для промисловості і населення. Адже проблема в тому, що саме бізнес платить за населення (в нього більший тариф).

Кому це вигідно, і чи варто довіряти розрахункам можна почитати тут
http://cost.ua/news/451-taryfy-na-electroenergiyu
Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг дала можливість споживачам вимагати компенсації за ненадання якісних послуг.

400 000 (Чотириста тисяч) скарг отримали минулого року в Н К Р Е К П на якість постачання електроенергії. Здебільшого це стосується підключення до мережі: нового чи повторного після оплати заборгованості.

Комісія оприлюднила правила отримання компенсації за неякісні послуги. Дочитайте презентацію до кінця – там є поради, що робити.

http://www.slideshare.net/NKREKP/29082016-65465356
Які теми потрібно відстежувати ?
аналіз www.noksfishes.info
http://noksfishes.info/Наступного тижня – сесія Верховної ради України

Ми сподіваємося, що депутати розпочнуть виконувати коаліційну угоду та продовжать роботу над ухваленням реформаторських законопроектів. Два тижні тому ми детально нагадували що саме очікують від народних обранців http://energyreform.uacrisis.org/weekly13

Втім, контент-аналіз, який проводять партнери УКМЦ NOKS FISHES не надто обнадійливий. Він зафіксував максимальну увагу опозиційних партій до однієї теми: тарифи.
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО для обкладинки Олег Стельмах http://elektraua.livejournal.com/
Made on
Tilda