Тема №4: розподіл впливу та грошей.
Як це часто трапляється в Україні, ми повинні також відстежувати реформи, які з позитивних гасел можуть перетворитися в банальний переділ потоків державних коштів. Поки що можемо говорити лише про ризики такого розвитку подій. Сигнали вже маємо.
Перший: питання розділення НАК "Нафтогаз України". Реформа, з якою ми давно запізнилися, і яка є частиною наших зобов'язань перед ЄС. Аналітику про реформу можна почитати тут
https://goo.gl/VmFldn і тут
https://goo.gl/rDlG8u це дослідження "Діксі Груп".
Розділення, схоже, починається зі скандалу. У "Нафтогазі"
заявили, що Міністерство економічного розвитку та торгівлі всупереч
ухваленим рішенням виводить із-під управління НАК "Нафтогаз" один з найбільш прибуткових активів — "Укртрансгаз", який відповідає за газотранспортну систему України. Скандал лише почався і обіцяє бути гучним.
Другий: програма розвитку власного видобутку газу. Прем'єр-міністр Гройсман
заявив, що найближчим часом буде ухвалено нову концепцію, яка дозволить до 2020 року збільшити видобуток настільки, щоб відмовитися від імпорту. Від якості цієї концепції залежить, чи ми і справді відмовимося від імпорту, чи змушені будемо шукати нових депутатів, залучених до нових "схем". В
Асоціації газовидобуваних компаній уже звернули увагу на низку речей, які має зафіксувати план: зміна податкових правил та дерегуляція видобутку.
Втім, можливе і просте повторення ситуації минулих років – поки концепція ухвалюватиметься, хтось придумає просту схему переділу коштів. Цього тижня уже стало зрозуміло про конфлікт щодо перспективних родовищ, який назріває між міністерством енергетики та вугільної промисловості та ПАТ "Укргазвидобування".
Кожен по-своєму трактує завдання Прем'єра щодо збільшення видобутку.