Випуск 13
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
13 - 19 серпня
Що важливого відбулося?
Нічого. В країні, де очікування реформ величезні, серпень все одно максимально спокійний для влади. Кабінет міністрів не збирається, Верховна Рада України у відпустці... Не відбувається нічого. Ми щиро сподіваємося, що ця тиша свідчить про важку підготовчу працю депутатів, урядовців, експертів міжнародних організацій. Що вони в спокійних умовах працюють над підготовкою законопроектів, підзаконних актів та інших документів, що зрушать ситуацію з "мертвої точки". Ні, ми не безнадійні оптимісти. Ми просто вважаємо, що з такої позиції значно краще запитувати владу: коли реформи почнуть приносити результат? Тому в цьому випуску тижневика вирішили нагадати: чого саме чекають люди від реформ в енергетиці?

1
РЕФОРМИ РИНКУ ГАЗУ

Поки що це – найбільш вдала і розрекламована реформа. Коли вона завершиться, то призведе до повноцінної конкуренції на ринку газу, за європейськими правилами. "Закон про ринок газу" уже ухвалено, ухвалено також рішення про єдину ціну на газ.

Залишилося завершити реформу, в тому числі зламати монополію НАК "Нафтогаз України" на продаж газу населенню та облгазів на постачання. Щоб це змінити, депутати та уряд повинні ухвалити рішення, які вже вдарять по чиїхось інтересах. Побачимо, як це вдасться.

Інфографіка про функціонування ринку газу http://goo.gl/RWCjsL

Інфографіка про варіанти розділення НАК "Нафтогаз України" http://goo.gl/Gl83gu


2
РЕФОРМИ РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

Багатостраждальний закон про новий ринок електроенергії влітку Рада так і не проголосувала. Не дивно: це ламає монополію обленерго на постачання електрики людям. Цей закон також має спростити підключення до мереж – проблема, з якою стикаються і бізнес, і приватні споживачі. Закон також змінить розклад на ринку генерації, де переважну більшість регульованого державою пирога мають НАЕК "Енергоатом" та приватна корпорація "ДТЕК" Рината Ахметова.

Уважно стежимо за парламентом – наскільки він матиме силу щось змінити.

Інфографіка щодо нового ринку електроенергії http://energyreform.uacrisis.org/electricity
Брифінг УКМЦ про проблеми ринку електроенергії
http://uacrisis.org/ua/44659-energetyka-3
Проблеми ринку: короткі тези від АМКУ
https://goo.gl/Q5olYs

3
РЕФОРМИ ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Третій рік поспіль ми чуємо обіцянки змін в вугільній галузі. З того часу, як уряд припинив виділяти величезні державні дотації, 35 державних видобувних підприємств опинились в патовій ситуації: собівартість їх вугілля вища за ціну, грошей на покриття різниці немає, а відтак немає і зарплати.

Кошти гірникам регулярно забирають з бюджетних стрічок, запланованих під "реструктуризацію". А це означає, що не буде інвестицій в розвиток і коло замикається знову.

Саме тому шахтарі добувають зарплату не тільки в лаві але і під стінами міністерств. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик в інтерв'ю "Цензор НЕТ" пообіцяв, що комплексна програма реформування готова. Чекаємо.

4
СТВОРЕННЯ НОВОГО РЕГУЛЯТОРА

Навіть європейські правила в постачанні газу, електрики та тепла не захистять від природних монополій – постачальники все одно будуть мати спокусу завищувати тарифи для людей. Саме тому частина реформи – створення незалежного регулятора в сфері енергетики. Завдання нової комісії з регулювання енергетики – захищати споживача та стежити за чесністю тарифо-утворення. Відповідний законопроект вже рік в Парламенті, але домовитися між собою як обирати членів цієї комісії народні депутати ніяк не можуть. Можливо через те, що хтось втратить вплив. Що здобуде споживач ми коротко розповідали тут https://goo.gl/5dLTKT
Що не пропустити почитати?
Звіт коаліції громадських організацій про хід енергетичних реформ. Якщо наш тижневик відстежує лиш ключові події, які можуть бути цікаві не-фахівцям, аналітичний центр «ДІКСІ ГРУП», а також Громадянська мережа «ОПОРА»,
Всеукраїнська громадська організація «Енергетична Асоціація України», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», асоціація «Європейсько-Українське агентство» стежать за реформами фахово та ретельно, і якщо хтось хоче знати більше – вам сюди http://goo.gl/1oswKS

© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО обкладинки: прес-служба Верховної Ради України
Made on
Tilda