Випуск 12
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
6 - 12 серпня
Що важливого відбулося?
Як реформи приносять гроші: реформований "НАК Нафтогаз України" задекларував прибутки. Вперше за багато років. Натомість вуглевидобувні підприємства, які реформ не розпочинали, лихоманить. Шахтарі вимагають у бюджету гроші на зарплату, один навіть зважився на спробу самоспалення. Споживачі цікавляться і про свою роль в реформах, очікують, коли їм віддадуть субсидії грошима.

1
Коли парламент повернеться з канікул, на нас очікуватиме чергова публічна дискусія про відкритість процесу надання ліцензій на видобуток газу приватними компаніями.

Це стало зрозуміло після заяви "Єврооптимістів", які обурені проведенням конкурсу на видобуток в межах ділянки Юзівська, переможцем якого стала нещодавно зареєстрована в Нідерландах компанія «Yuzgas B.V.»

Ділянку "Юзівська" колись хотіла розробляти міжнародна корпораціяї Shell, але після падіння цін на нафту та газ компанії стало нецікаво працювати в Україні. Після того, як Shell вийшла з угоди, спеціальна комісія провела конкурс і визначила переможця – "Yuzgas B.V."

Комісію негайно звинуватили в заангажованості, а також в тому, що компанія не має достатнього досвіду. Представники ж компанії наполягають, що їхня пропозиція – найкраща, і вони готові уже зараз приступати до розробки родовища.

Результати конкурсу ще не означають, що рішення ухвалене, - його повинен затвердити уряд.

Брифінг представників "Yuzgas B.V." і компанії "Надра України" http://uacrisis.org/ua/45949-nadra-ukrayiny

2
Цього тижня до протестувальників в приміщенні міністерства енергетики та вугільної промисловості приєдналися гірники з Червонограду.
"Якийсь клерк", що минулого тижня блокував виплату грошей державним видобувним підприємствам (ми писали про це минулого тижня), виявився дуже впливовим.

Міністерство фінансів відмовилося перерозподіляти додаткові 200 мільйонів гривень на зарплати шахтарям шляхом перерозподілу коштів за бюджетними програмами без погодження профільного комітету парламенту.

Чи зможе профільний комітет зібратися до вересня, коли починаються пленарні засідання, – невідомо. Але, якщо зарплати не виплатять до кінця серпня, свято може стати невеселим.

Один з протестувальників навіть вдався до спроби самоспалення

Вирішення проблеми на системному рівні – реформування галузі, яка видобуває вугілля за собівартістю, що значно більша від ціни.

Дискусія в УКМЦ, яка пояснює деталі http://uacrisis.org/ua/44212-coal


2
Дані НАК "Нафтогаз України"
НАК "Нафтогаз України" відзвітував про отримання прибутку за перше півріччя: вперше за багато років компанія не вимагає грошей з бюджету а приносить їх.

Одна з основних причин – успішна робота газотранспортної системи. http://goo.gl/JPVEnZ

По суті, "Нафтогаз" підійшов до опалювального сезону з добрими показниками, тож важливо, що відбуватиметься під час опалювального сезону. Якщо після низки судів політичним партіям вдасться відмінити рішення про єдину ціну на газ для всіх, компанія знову почне генерувати збитки, які доведеться покривати з бюджету.
Що зміниться
для споживача?
Дані прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана. https://subsidii.mlsp.gov.ua/
Цього тижня уряд ухвалив рішення щодо збільшення нормативів, за якими надаються субсидії на тверде паливо та скраплений газ. http://goo.gl/xr7Qy9

Торік ця проблема особливо сильно торкнулася всіх, хто опалює помешкання вугіллям – чинні тоді нормативи не покривали реальну потребу та ціну.

Втім, поки що це всі новини – судячи з заяв уряд максимальну увагу надаватиме саме субсидіям, а не програмам утеплення чи енергоефективності.
Які теми потрібно відстежувати ?
Графіка УКМЦ, дані НАК "Нафтогаз України"
Гарячу дискусію щодо монетизації субсидій.

Віце-прем'єр міністр Павло Розенко пообіцяв, що це можливо http://goo.gl/RcPcOE

Його аргументи логічні: якщо люди зможуть використати зекономлене, то будуть зацікавлені зменшувати споживання. Дані минулого року (див. графіку) показують, що віртуальна субсидія не сприяє економії. Павло Розенко побіцяв, що уряд знайде спосіб виплатити людям "живими грошима" саме економію.

Його підлеглий, міністр праці та соціальної політики Андрій Рева не такий оптимістичний. Він розповів, що рішення про монетизацію залишку субсидій залежить від "нормативів". Чинні нормативи завищені, і якби уряд виплатив економію за минулий рік, то уряд "подарував" би людям 11 мільярдів гривень.

Люди були б не проти...
Цього року ми цього не зробили монетизації щалишку по субсидіях, бо були завищені соціальні нормативи. Наприклад, два роки тому на опалення 1 квадратного метру виділялося 11 кубічних метрів газу. Потім знизили до 7. Чому минулої зими всі відкривали кватирки? Бо газовики для того, щоб люди не знижували споживання газу, всіх лякали: якщо ви не використаєте 700 кубометрів, з вас субсидію знімуть. Люди вірили.

Ми рівно в два рази знизили соціальні нормативи. Якби ми цього не зробили й монетизували той залишок, то 11 мільярдів гривень, що ми їх дали як субсидії людям за неспожитий газ, просто подарували людям. Тепер ми маємо вийти на середній норматив. Сьогодні поки що чіткої межі споживання житлово-комунальних послуг не видно»

Андрій Рева
Міністр праці та соціальної політики України
Що не пропустити почитати?
Публікацію "Громадського ТБ", яке ретельно аналізує заяви Туреччини про побудову нового газогону в обхід України. Опитані експерти зійшлися на тому, що проект неефективний і радше скерований на залякування України та ЄС.

Втім, це не причина розслаблятися, звісно
http://hromadske.ua/posts/turetskyi-potik-syhnal-e...



Субсидії: операція "Монетизація". Колонка Голови правління Інституту суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) Юрія Мироненка, де він пояснює проблему монетизації субсидій, про яку гаряче сперечаються в уряді.

http://blog.liga.net/user/yumironenko/article/2336...


ДОРОГИЙ ДЕШЕВИЙ ГАЗ: лонгрід УКМЦ

Осінь - час коли на нас чекають запальні політичні дискусії щодо тарифів на газ та тепло. Частина політиків вимагатиме повернення "дешевого газу". Інша стверджуватиме, що це — неможливо. Ми зібрали кілька фактів та цифр, які дозволять краще зрозуміти, що саме ці політики говорять.

http://energyreform.uacrisis.org/gasprice

Відео та аудіо
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО обкладинки: Уктрансгаз
Made on
Tilda