Випуск 29
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
3 - 9 грудня
КАБМІН, ПРАЦЮЙ. Цього тижня експерти та громадські організації ( з України та з-закордону) як ніколи чітко та конструктивно нагадали урядовцям: що потрібно робити, аби люди відчули на собі результати реформ. Урядовці почули (або кажуть, що почули). На відміну від парламенту, де ключові закони "підвисли" в невизначеності. Рух до Європи занадто радикальний поки для еліт.

1
ВІДДАЙТЕ ГРОШІ ЛЮДЯМ

Незалежні громадські організації, що працюють в сфері енергетики та енергоефективності, звернулися до очільника Кабінету Міністрів України Володимира Гройсмана та профільних міністрів із проханням до кінця року публічно оголосити довготерміновий план поетапного переходу до монетизації субсидій з поступовим зменшенням соціальних нормативів, а також забезпечити можливість для отримувачів субсидій використовувати кошти, зекономлені у результаті різниці між нормативним та фактичним рівнем споживання цього опалювального сезону.

Ідея полягає в тому, щоб держава не лише платила за людей, але і використовувала гроші для ефективності. http://ua-energy.org/post/64148
ПОВНИЙ ТЕКСТ ЗВЕРНЕННЯ
"Прем'єр-міністру України
Гройсману В.Б.
Віце-прем'єр-міністру - Міністру регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України
Зубку Г.Г.
Міністру фінансів України
Данилюку О.О.
Міністру соціальної політики України
Реві А.О.
Копія:
Голові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
Вовку Д.В.

Шановний Володимире Борисовичу,
Шановний Геннадію Григоровичу,
Шановний Олександре Олександровичу,
Шановний Андрію Олексійовичу,
Незалежні громадські організації, що працюють в сфері енергетики та енергоефективності, просять Вас до кінця року публічно оголосити довготерміновий план поетапного переходу до монетизації субсидій з поступовим зменшенням соціальних нормативів, а також забезпечити можливість для отримувачів субсидій використовувати кошти, зекономлені у результаті різниці між нормативним та фактичним рівнем споживання цього опалювального сезону.
За даними НАК "Нафтогаз України", домогосподарства-отримувачі субсидій спожили для потреб опалення більш ніж вдвічі більше природного газу, ніж ті домогосподарства, які не отримують субсидій. Отримувачі субсидій недостаньо мотивовані до скорочення споживання енергоресурсів, що не сприяє енергетичній незалежності нашої держави.
У зв'язку з цим, звертаємося до Вас з пропозицією здійснити ТАКІ першочергові заходи:
1. Розробити покроковий план-графік впровадження монетизації субсидій для запуску реформи протягом поточного опалювального сезону. Бюджетні заощадження в рамках програми субсидіювання можна збільшити за рахунок додаткових стимулів для населення до скорочення споживання та інвестицій в енергоефективність.
Важливими етапами реформи є:
- скасування клірингових розрахунків з теплопостачальними підприємствами;
- поступове скорочення соціальних нормативів для обчислення розміру субсидії;
- створення єдиної бази отримувачів субсидій та моніторингу реального споживання кожного домогосодарства;
- вчасні фінансові розрахунки між державним бюджетом та виконавцями комунальних послуг та ОСББ;
- впровадження механізму перевірки цільового використання зекономлених коштів (який може бути запозичений з чинних програм енергоефективності);
- розробка механізмів виплат коштів на розрахункові рахунки безпосередньо населенню.
Зазначимо, що значна частка коштів від субсидій, монетизованих та використаних на заходи з енергоефективності, повертатиметься до бюджету в рамках того самого бюджетного року у вигляді сплачених податків в рамках ініційованих населенням проектів.
2. Продовжити вдосконалення адресної цільової системи субсидування. У зв'язку з неповнотою критеріїв оцінки платоспроможності претендентів на субсидію та наявністю випадків зловживання програмою з боку осіб, які насправді не потребують державної допомоги, необхідним є:
розширення переліку підстав, при яких субсидія не призначається;
розширення переліку видів доходу, які враховуються для призначення субсидії;
впровадження жорсткої процедури верифікації субсидіантів;
впровадження процедури "means testing" - перевірки домогосподарств на реальний рівень доходів і витрат.
Суттєвим потенціалом до скорочення видатків населення є поступове скорочення соціальних нормативів та забезпечення повного обліку комунальних послуг.
3. Розпочати впровадження пілотних проектів з монетизації субсидій протягом цього опалювального сезону. Щоб отримати показові перші результати монетизації та оперативно підготувати програму монетизації для повсюдного застосування необхідно прискорити реалізацію пілотних проектів.
В якості можливого варіанту для пілотного проекту є впровадження інструменту монетизації житлових субсидій/витрат на управління багатоквартирним будинком з метою стимулювання розвитку ринку управління житловим фондом та захисту інтересів ОСББ.
Пропонуємо забезпечити можливість монетизації "залишків" субсидій в кінці опалювального сезону, а також відмінити Постанову Кабінету Міністрів України № 20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій", яка запроваджує клірингові розрахунки у сфері теплопостачання.
4. Забезпечити вчасне перерахування субсидій ОСББ, які взяли кредити на проведення заходів з підвищення енергоефективності у своїх будинках.
Ми переконані, що вчасне і відповідальне зобов'язання Уряду щодо плану монетизації субсидій дозволить стимулювати проекти енергоощадності та енергоефективності, без шкоди інструментам державної підтримки вразливих споживачів.
Маємо надію, що 2017-й рік стане роком добробуту і енергоефективності в Україні, і Уряд зробить необхідні кроки до монетизації субсидій, щоб забезпечити максимально ефективне використання бюджетних коштів.
З повагою,
Громадянська мережа ОПОРА
Тетяна Бойко
Діксі Груп, Аналітичний центр
Олена Павленко
Український Кризовий Медіа-центр
Юлія Шмигальова
Інститут суспільно-економічних досліджень
Маріанна Онуфрик
"Український центр європейської політики", ГО
Любов Акуленко
Асоціація "Енергоефективні міста України", ГО
Святослав Павлюк
Асоціація енергоефективності та енергозбереження
Оксана Ремінська
Біоенергетична асоціація України
Георгій Гелетуха"
Співпрацюємо з експертами та підтримуємо їхню позицію щодо реформи ТКЕ. Мінрегіон спільно з міжнародними партнерами – ЄБРР, IFC, USAID - в липні 2016 року розробив і подав Уряду Комплексний план реформування галузі теплоенергетики. Він включає підвищення фінансової стабільності підприємств ТКЕ, удосконалення системи взаємовідносин між учасниками ринку теплоенергетики та монетизацію субсидій. До того ж вже вступив в дію розроблений Мінрегіоном Закон «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості підприємств теплоенергетики та підприємств водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (№ 5273). Цей План має стати основою стратегії. Більш того, ми спільно з Світовим банком завершуємо розробку першого етапу монетизації субсидій "на рівні ТКЕ". Це стане відправною точкою підвищення конкуренції в секторі, прозорості та своєчасності звітів, а також у середньостроковій перспективі - монетизації субсидій населенню
Геннадій Зубко
Віце-прем'єр-міністр України

2
НЕ ДОПОМАГАТИ ВОРОГУ

Єдність думок різних експертів: аналітики з Британії, Росії та України в один голос закликали владу більш ефективно протистояти побудові газогону "Північний потік-2". Це проект, який не відповідає правилам ЄС - аргументовано доводить аналітик Atlantic Council Алан Райлі (ось його звіт https://goo.gl/aTUob1) . Проблема в тому, що для протистояння Росії Україна сама повинна дотримуватися правил ЄС, оформлених в "третій енергетичний пакет". А це означає завершення реформування ринку газу та завершення відкритого та прозорого розділення НАК "Нафтогаз України". 70% успіху боротьби з газогоном росіян в руках ... нашого уряду. http://uacrisis.org/ua/50232-nord_stream

3
НОВИЙ РЕГУЛЯТОР: ЧАС ПІШОВ

Частина європейських правил - поява незалежного регулятора (згідно нещодавно ухваленого закону)

DiXi Group
оприлюднили план дій (наступних кроків) для перетворення теперішнього НКРЕКП у повноцінного, незалежного, відповідального регулятора ринку. План обговорили на круглому столі у парламенті. Головні питання: Люди та бюджет. Від Президента та парламенту залежить як обиратимуться нові члени Комісії, і чи буде в них незалежне фінансування.

весь звіт https://goo.gl/lQPNjP

матеріали з обговорення в Раді https://goo.gl/kDgc6l


4
ДЕПУТАТИ НА ЧЕРЗІ

Якщо реформи субсидій та відносин на ринку теплокомуненерго хоча би обговорюються в Уряді, то ще один ключовий закон – про ринок електроенергетики – завис в парламентському комітеті з питань ПЕК. Кілька депутатів які ніяк не пов'язані з компанією ДТЕК (яка юридично ніяк не є монополістом в постачанні та генерації електроенергії) заблокували розгляд закону перед голосуванням в другому читанні.

Їх можна зрозуміти – закон передбачає злам відносин, які складалися роками. Страшно за стабільність.
Вчора було зірвано засідання комітету ПЕК, що розглядав проект закону про ринок електричної енергії.

Двоє депутатів Оппоблоку залишили засідання і не стало кворуму. І все тому, що не пройшла правка, якою хотіли вертикально-інтегровану компанію не рахувати такою. Правка не відповідала критеріям Європейського Енергетичного Співтовариства.

За цю правку там же активно виступали представники ДТЕК. Але якщо їх правка не проходить, то і закону не треба, і ринку не треба. Це, якщо ви знову почуєте пафос, що проти ручного управління і всім серцем за ринок. Боюсь, що тільки за той "ринок", який собі вигідний.
Андрій Герус
Екс-член НКРЕКП
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"
фото для обкладинки - НБУ
Made on
Tilda