Випуск 28
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
26 листопада - 2 грудня
НЕСПРАВЖНІ ГРОШІ цього тижня у фокусі уваги реформ. Енергетика за останні роки зуміла створити таких дуже багато. Несправжніми є субсидії, які у великій мірі є всього лиш взаємозаліками між бюджетом і тепловиками. Несправжніми є "нормативи споживання", бо ж міняються частіше ніж уряди ( а повинні бути визначеними на роки наперед). Несправжніми є і інвестиції в обхідний газогін "Північний потік - 2". Тільки ризики і втрати від цих "несправжніх" речей - величезні. І є загрозою енергетичній незалежності.

1
ВІДДАЙТЕ ГРОШІ ЛЮДЯМ

Цього тижня експерти (тепер спільно з чиновниками) знову обговорювали необхідність реформувати систему субсидій. Щоб вони не лише зменшували рахунки для населення, але і сприяли економії.

Експертний консенсус такий: повна монетизація (передача грошей в руки населення) поки що неможлива, але перші кроки робити потрібно. Йдеться про відмову від взаємозаліків для теплокомуненерго (важливо для бізнесу) і про систему, яка дозволить людям використовувати зекономлений залишок. Часу небагато: про таку систему необхідно оголосити в грудні, адже інакше ніхто не встигне відреагувати.

Що заважає розпочати монетизацію вже зараз - у звіті http://uacrisis.org/ua/50126-monetyzatsiya
Перше, що треба зробити – монетизацію на рівні підприємств, друге – сприяти монетизації залишків наприкінці цього сезону. Третє – працювати разом над тим, щоб заходи з енергоефективності були must do, тому що є довгострокові стимули до зменшення, і пропозиції для громадян, як це зробити
Дмитро Вовк
Голова НКРЕКП

2
ЕКОНОМІЯ НА ... НОРМАТИВАХ?

Одна з ключових проблем, які зупиняють монетизацію – відсутність лічильників тепла. Ті будинки та квартири, які платять за нормативами, можуть економити не роблячи нічого. Минулорічні нормативи виявилися завищеними, і "економія" з'явилася просто з повітря.

Облік тепла – нагальна проблема, без її вирішення неможливо говорити ні про які реформи в галузі. Адже люди повинні платити за реально спожите тепло.

НКРЕКП, наприклад, вимагає в усіх ліцензіатів забезпечувати 100%-й облік за допомогою лічильників. Зараз ними обладнані 61% будинків (два роки тому - лише 14%). В Комісії регулярно нагадують про таку необхідність місцевим органам влади, які мають вплив на тепловиків. Особливо сильно нагадують містам, де ніхто нічого досі не зробив.

Поки що ж уряд змінив логіку нарахування оплати в будинках без лічильників. Якщо раніше бралась до уваги навколишня температура, то тепер братиметься до уваги усереднені показники лічильників (де вони є ) http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?a...

На практиці ця система знову може призвести до суперечок, які закінчаться лише тоді, коли в усіх будуть лічильники. Депутати та експерти також готують для цього спеціальний закон http://uacrisis.org/ua/48619-komertsijnij-oblik

3
ХХІ СТОЛІТТЯ (НЕ У НАС)

Поки що почалося лише на Захід від нас. Поки ми вирішуємо проблеми, які країни ЄС вирішили давно, там насправді дивляться в майбутнє.

Там представили нову стратегію розвитку енергетики, яка фокусується на споживачеві та на відновлювальних джерелах енергії. Європейська Комісія амбітно заявила, що збирається зменшити викиди вуглецю в повітря на 40% вже до 2020 року, завдяки цьому створити умови для мільярдних інвестицій, забезпечити додатковий 1% зростання ВВП та майже мільйон нових робочих місць. Стратегія, як і кліматична угода, передбачає можливості для розвитку.

Можливо, колись ми зможемо скопіювати таку логіку. Поки що ж в Україні енергетичної стратегії немає (вже багато років) http://uacrisis.org/ua/48976-parizka-ugoda


4
АГРЕСІЯ ПРОТИ УКРАЇНИ?

Цього тижня в УКМЦ також презентували аналітичну доповідь Алана Райді, експерта з Атлантичної Ради (США), який аналізував необхідність (і перспективи) будівництва газогону в обхід України "Північний потік - 2"

Під час дискусії слухали і чиновників і дипломатів, які зараз на передовій енергетичних дебатів.

Підсумок простий: 70% зусиль, які необхідні для успішного протистояння російській агресії – це завершення реформ. Звіт з дискусії - наступного тижня, поки можна її переглянути


5
НЕ ПРОПУСТІТЬ

В Понеділок, 5 грудня, великий "круглий стіл" у Верховній Раді України, присвячений новому регулятору – НКРЕКП.

Новому – бо працює в рамках нового закону. Закон на етапі ухвалення критикували, і тепер для відновлення довіри потрібно вкрай уважно відстежувати всі нові кроки реформування НКРЕКП

© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"
фото для обкладинки - НБУ
Made on
Tilda