Випуск 14
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
20 - 26 серпня
Впродовж святкувань з нагоди Дня Незалежності України енергетичні реформи згадувалися як приклад унікального досягнення останніх років. Адже Україна стала значно менш залежною від Росії в питаннях постачання енергоносіїв. Особливо газу. Втім, до повної незалежності далеко – урядовці та депутати готуються до нових рішень. В минулому випуску ми писали що потрібно споживачам. Втім, поки що чиновники сперечаються про зовсім інше.

1
Скільки коштує газ?

Міністр енергетики та вугільної промисловості та НАК "Нафтогаз України" розійшлись в показаннях із приводу того, скільки мав би коштувати російський газ сьогодні.

Ігор Насалик заявив, що російський газ був би дешевшим, але ми не купуємо його з міркувань незалежності.

НАК Нафтогаз заявив, що має інші підрахунки. І що саме купівля газу в Європі економить Україні мільярди гривень.

Що це було – спроба наочніше продемонструвати патріотизм чи різночитання цифр – незрозуміло. Знаємо лише, що це – не перша публічна суперечка міністра енергетики та вугільної промисловості з керівництвом компанії. Варто сподіватися, що дискусії за закритими дверима в уряді конструктивніші, і скеровані на вирішення нагальних проблем.

2
Боротьба проти "Північного потоку - 2"

Американські та деякі європейські чиновники та політики продовжують боротися з потенційними газогонами в обхід України. Важливо пам'ятати: це робиться не для того, щоб "допомогти Україні", а для того, щоб зменшити залежність від Росії. Ми можемо боротися з РФ лише за умови, якщо підтримуємо європейські правила на ринку.

"Поганою угодою" назвав проект "Північного потоку - 2" віце-президент США Джо Байден, який подорожує Європою цього тижня.

Раніше польський антимонопольний комітет (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ) змусив компанії, що планують будівництво, відмовитися від злиття, оскільки проект перешкоджає конкуренції на ринку газу в ЄС. Це рішення заблокувало створення консорціуму, але не зупинило "Газпром" який готовий будувати трубу самостійно.

Минулого тижня заяву з приводу "Північого потоку - 2" зробили і в українському регуляторі. Антимонопольний комітет України оприлюднив заяву про те, що проект може обмежувати конкуренцію в самій Україні, а тому для його реалізації потрібен спеціальний дозвіл.
Що зміниться
для споживача?
Уряд спростив процедуру купівлі та встановлення кільказонних лічильників, які дозволяють економити на рахунках за електроенергію.

Фактично це означає, що споживачі можуть самостійно встановити нові лічильники, не чекаючи "доброї волі" постачальника. А в монополіста – обленерго – немає можливості блокувати це (як було раніше).

Якщо обленерго пручатиметься і ставитиме "палки в колеса" тим, хто хоче економити, –роздрукуйте і покажіть їм цю новину з сайту уряду: http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article…

Кільказонні лічильники дозволяють сплачувати вдвічі менше в нічний період. Це тому, що вночі потреби в мережі країни найменші. Відтак їх можна покрити потужностями атомних електростанцій, що мають з мінімальну собівартість.
«Раніше купівля лічильника була виключно в обленерго і не було визначено час параметризації. Тепер споживач може самостійно купити прилад обліку, а обленерго зобов'язаний його прийняти і зробити параметризацію впродовж 3 днів в місті і 5 днів для села»,

Дмитро Вовк
Голова НКРЕ КП
Які теми потрібно відстежувати ?
Остання неділя серпня – "День шахтаря"

Це свято завжди було найважливішим для гірників. щороку очікуються пишні (наскільки можливо) громадські заходи, привітання перших осіб та інші ознаки радянського свята. Радянського – бо корінням воно походить з дати встановлення рекорду видобутку, який поставив славнозвісний Олексій Стаханов. Той в 1935 році видобув за зміну 14,5 норм. Стаханов став героєм, отримав керівні посади в уряді, його іменем назвали місто. Помер від наслідків хронічного алкоголізму. З таким багатозначним корінням цього року свято набуває ще більшої гротескності. Міністерство енергетики та вугільної промисловості планує розпочати реформування галузі. Щоправда, щороку цей процес переноситься.

Є навіть розуміння того, що робити зі звільненнями, які супроводжують реформи у вугільній галузі. За сприяння британського посольства експерти розробили «програму реструктуризації людського капіталу у вугільній галузі». Перекладаючи на людську мову це означає, що розроблені умови для того, аби шахтарі знайшли нову роботу.

Це і максимальне використання інфраструктури шахт (на їх базі можна створювати цілі технопарки та поля для відновлювальної енергетики). Це і перенавчання тих, хто має бажання ще вчитися, а також допомога у відкритті свого бізнесу. І, звісно, компенсації.

Все це потребує грошей, але якщо реформу не почати, то ми змушені будемо знову платити за власне небажання до змін. в 2014 році галузь згенерувала 4,4 мільярди збитків.
Переконаний, що спільними зусиллями ми подолаємо проблеми, відремонтуємо підприємства, відродимо велич шахтарського краю, забезпечимо економіку і населення вугіллям, запасів якого вистачить нашій країні на багато літ, а вугільна галузь України і надалі буде однією з найбільш розвинених у світі.
Юрій Продан, привітання міністра енергетики в 2014 році
Переконаний, щоб змінити роботу галузі та поліпшити життя гірників досить з належною вдячністю до Вашої непростої праці крок за кроком впроваджувати якісно інші підходи до роботи галузі. Саме це і робить команда Міненерговугілля спільно із усіма небайдужими до кращого майбутнього України.
Володимир Демчишин, привітання міністра енергетики в 2015 році

2
Доля НАК "Нафтогаз України"

Цілком можливо, що суперечка між Міністерством енергетики та керівництвом компанії (з чого ми починали) – лише анонс довгої дискусії про те, як розділяти газового монополіста.

Нагадаємо, що за правилами "третього енергетичного пакету" один власник не може суміщати видобуток, транспортування та продаж газу. Це запобіжник не лише від нечесної конкуренції, але і від політичного впливу "Газпрому".

Рішення про розділення "Нафтогазу" ухвалено ще в липні – громадські організації продовжують відстежувати його імплементацію. Минулого тижня "Dixi Group" опублікували коротку аналітичку щодо плюсів та мінусів рішення.

http://dixigroup.org/publications/pro-anbandling-n...
Що не пропустити почитати?
Боротьба за енергонезалежність: все тільки починається. Україна за останні два роки зробила для енергонезалежності більше, ніж за попередні два десятка років. УНІАН проаналізував, як вітчизняні енергетики намагаються витягнути країну з російської енергетичної кабали (текст російською)

http://economics.unian.net/energetics/1484011-borb...

© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО обкладинки: Олексій Стаханов
Made on
Tilda