Випуск 9
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
16 - 22 липня
Що важливого відбулося?
Несподівано всі згадали, що скоро зима. Підвішені під міністерством енергетики та вугільної промисловості манекени – нагадування про проблеми шахтарів, яким і далі затримують зарплатню. Як і торік, уряд знову шукає гроші на неефективні шахти і створює штаб для поповнення запасів вугілля. Без системних реформ все залишається як і було. Тільки торік "енергетичний штаб" був в прямому ефірі, а цього – закритий.

1
Шахтарі знову протестують – вимагають погашення заборгованості із зарплатні. Також вимагають не закривати шахти. Різниця з минулим роком лише в тому, що цього разу з шахтарями прийшли бійці "Азову". Чому бійці спеціального батальйону МВС, гасло яких "Ідея Нації" вимагають залишити працювати збиткові шахти, поки що незрозуміло. Суть проблеми шахтарів незмінна вже кілька років – в коаліційній угоді та плані уряду є пункт про закриття неефективних шахт. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик на початку року підтверджував що шахти закриватимуть, але концепція щодо того, які саме шахти треба закривати, так і не ухвалена. Тому шахтарі відчувають себе у небезпеці. Чим швидше уряд визначиться з долею шахт, які видобувають вугілля в кілька раз дорожче за ціну (навіть за новою, дискусійною, формулою), тим легше буде вирішувати потенційні соціальні питання. Поки що реформа лише на словах, і, так, вона шахтарів дуже лякає.

Детальна дискусія про проблеми шахт http://goo.gl/yxsDOv

2
Уряд знову почав готуватися до зими. Так само як і торік створено спеціальний штаб, який повинен стежити за накопиченням вугілля, станом мереж та енергоблоків. Як і торік, в Кабінеті Міністрів сподіваються на збільшення виробітку атомних станцій, але навіть за найкращих умов їхня частка становитиме не більше 60%. Решту електрики вироблятимуть з вугілля, навколо якого точаться гострі суперечки (ми про це писали минулого тижня http://energyreform.uacrisis.org/weekly8 )

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман запевняє, що проблем не буде http://goo.gl/1upWVU. Але, крім морозів, на уряд чекає ще критика з боку опозиційних партій. Юлія Тимошенко вже встигла заявити, що вимагатиме перевиборів до парламенту https://goo.gl/13M1wV. Публічна дискусія щодо енергетики, тарифів та зими, цілком ймовірно, стане заміною для фанатів відомого серіалу "Гра тронів". Якість та накал будуть дуже схожими.

3
Ще одна частина підготовки до зими – розмова про енергоефективність міст. Адже справжні зміни в Україні починаються саме в регіонах. Володимир Гройсман цього тижня зустрічався спочатку з мерами міст http://goo.gl/yyQmxx а потім – з журналістами регіональних видань, щоб пояснювати політику уряду в сфері тарифів та енергоефективності. http://goo.gl/QxB5ma

Для тих, хто не зміг приїхати, онлайн-репортаж вів портал "Житло" мережі "ОПОРА" https://www.facebook.com/zhytlo.in.ua/
"Маючи ринкову ціну на газ, при тому, що ми знежшкоджуємо корупцію, створюємо ринкові умови для зменшення споживання, ми можемо споживати менше енергоресурсів в 2-3 рази і сплачувати у 2-3 рази менше. Але для цього треба інвестувати в енергетичну систему, модернізувати її, і тоді за 2-3 роки ми станемо більше енергонезалежними, енергоефективними і середній рахунок буде зменшений, тому що споживання буде зменшене

При цьому ті громадяни, які мають невисокий дохід та потребують захисту після запровадження граничної ринкової ціни на газ в країні, отримають допомогу від держави через механізм безповоротної адресної підтримки. Система надання субсидій розраховується відносно до доходу громадян"



Володимир Гройсман
Прем'єр-міністр України
Що зміниться
для споживача?
Окрім утеплення час потурбуватися про субсидію. Наразі – найкращий спосіб уникнути дуже великих платежів по великих рахунках, і уряд всіляко закликає цим користуватися.

Деталі є на гарячій лінії 0-800-507-309
та на спеціальному калькуляторі субсидій
http://www.kmu.gov.ua/control/calculator
Які теми потрібно відстежувати ?
Підготовку до зими, традиційно. Також дуже радимо подивитися презентацію чотирьох ефективних міст, які завдяки постійній роботі міських лідерів змогли зменшити видатки на опалення та залучити сотні тисяч доларів в інвестиції. У вівторок в 13.00 мерії Долини, Вознесенська, Славутича та Луцька розкажуть в Українському кризовому медіа-центрі як їм це вдалося.

Стежте за www.uacrisis.org
Що не пропустити почитати?
Ратифікація Паризької кліматичної угоди Верховною Радою України уже викликала чимало дискусій. Це амбітний документ, який передбачає що уряди всіх країн почнуть готувати та реалізовувати відмінні від нинішніх стратегії в енергетиці. Ми переклали для Вас інтерв'ю Білла Гейтса, в якому він пояснює наскільки це важлива і наскільки складна справа в глобальному світі. І – головне – чому роль урядів тут ключова. Чи готовий український уряд?

http://energyreform.uacrisis.org/billgates

Відео та аудіо
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО обкладинки Михайла Волинця
Made on
Tilda