Випуск 6
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
25 червня – 1 липня
Що важливого відбулося?
Тиждень після довгих червневих вихідних підірвали чергові медійні скандали навколо електроенергетики: експерти та журналісти висловлювали обурення ціною на вугілля та підвищенням тарифів на електроенергію. Регулятор доводив, що ціна – єдино можлива, а Міністерство енергетики спочатку заявило про брак потужностей і можливі відключення, а потім спростувало заяву. Однозначних висновків два: необхідно якомога швидше реформувати ринок (підтверджено дискусією в УКМЦ) і приватизувати державні підприємства (підтверджено дискусією на енергетичній конференції).

1
На сьогодні ринку електроенергії в Україні фактично не існує – підсумок експертної дискусії, організованої Українським кризовим медіа-центром щодо ринку електроенергії. Антимонопольний комітет України презентував дослідження, де чітко зафіксував: на ринку електроенергії в нас досі планова економіка, за якої тарифи встановлюються в «ручному» режимі. Це не лише зупиняє розвиток галузі – в Україні за часів незалежності не збудували жодного значного об'єкту генерації електроенергії. Це проблема, яка відбивається на кожному споживачеві, – ми не маємо можливості вибору і можемо лише стежити за медіа-війнами навколо формування тарифів на електрику і вугілля (від якого залежить ціна електроенергії).

Підсумки дискусії http://uacrisis.org/ua/44659-energetyka-3
Презентація АМКУ http://goo.gl/ZbQq53
Потрібно, щоб електроенергія ставала товаром. Доки вона залишатиметься соціальною пільгою, нічого не зміниться. Просто одні сплачують за інших: промисловість за населення, населення ж сплачує це з іншої кишені

Костянтин Запайщиков
голова Ради оптового ринку електроенергії

2
Окрім ухвалення нового законодавства є ще один вихід з патової ситуації в енергетиці: приватизація державних активів. Більшість скандалів цього та минулого року розгорталися навколо звинувачень щодо неефективності роботи держпідприємств. Саме тому уряд оголосив про готовність продавати більшість активів, що залишилася в держави: приватний власник завжди ефективніший. В четвер Фонд державного майна зібрав міжнародних інвесторів і закликав узяти участь в конкурсах на придбання державної частки в обленерго та теплоелектроцентралях. На зустрічі прем'єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв максимальну прозорість у конкурсах. Питання, яке залишилося без відповіді, – чому компанію "Центренерго" планують продати не раніше 2017 року, хоч обіцяли конкурс вже цієї весни. Про інтерес іноземних інвесторів до "Центренерго" нагадав і посол США Джеффрі Паєт, після того як схвально відгукнувся про хід реформ в енергетиці.

Презентація заступника міністра економічного розвитку Юлії Ковалів https://goo.gl/wqDUh4
"Уряд все робить для того, щоби забезпечити прозору і ефективну приватизацію. Ми зацікавлені у тому, аби процес приватизації був відкритим, зрозумілим, і ми забезпечили не тільки участь у процесі конкурентної приватизації, але й успішність цього процесу"

Володимир Гройсман
Прем'єр-міністр України
"Головне — це не дохід від приватизації, а подолання корупції. Приватизація необхідна, щоб не було маніпуляцій із боку різних політичних сил задля реалізації власних економічних інтересів, особливо в енергетичному секторі. Вона забезпечить запровадження нових технологій та притік інвестицій в цей сектор, чого не було більше 20 років"

Джеффрі Паєтт
Посол США в Україні

3
Уряд вкотре пообіцяв визначитися з власними планами щодо дотримання Паризьких угод, які обмежують викиди парникових газів. Після ратифікації угод всі країни повинні будуть зменшити викиди, аби зупинити глобальне потепління. Для України це означає, з-поміж іншого, зменшення спалювання вугілля на ТЕС. Це то крок, про який енергетики ще навіть не починали думати, оскільки вугілля забезпечує майже половину генерації електроенергії і надприбутки компаніям Ріната Ахметова. "Проект Концепції реалізації державної політики у сфері зміни клімату" презентував віце-прем'єр міністр Володимир Кістіон. На етапі ухвалення можна очікувати гарячі дискусії.
Що зміниться
для споживача?
Через спеку можуть бути перебої з постачанням електроенергії – увімкнуті кондиціонери та холодильники створюють літній пік споживання. В Міненерговугілля спочатку з тривогою попросили обмежити споживання http://goo.gl/aMuKKV а потім заявили, що «здійснюють низку заходів», щоб цього не сталося http://goo.gl/cFn0Mo. В деяких ЗМІ повідомили http://goo.gl/b563SF, що Україна фактично відновила імпорт електроенергії з Росії, а НКРЕКП знову підняла ціну на електрику для промисловості. Її здорожчання – черговий удар по економіці його відчуємо(вочевидь, можуть зрости ціни на товари та послуги, уповільнитися інвестиції). Чи можна цьому якось зарадити – на жаль, відповіді поки немає. Бо значна частина електроенергії генерується з антрациту, а антрацит добувають лише на окупованих територіях.
Які теми потрібно відстежувати ?
Порядок денний Верховної Ради України
Як мінімум, три довгоочікувані законопроекти можуть з'явитися у сесійній залі

№4840 "Закон про ринок електричної енергії" покликаний створити справжні ринкові умови за європейським зразком в секторі електроенергетики. Це не лише дозволить Україні інтегруватися до Європейської енергомережі замість російської, але й позбавить ціноутворення на електроенергію (а відтак і на вугілля) "ручного" режиму

№2966-д "Закон про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" забезпечить незалежний і професійний моніторинг та регулювання енергетичних ринків, відкриє шлях до конкуренції на них. Незалежний регулятор повинен захищати споживача від протиправних дій постачальників-монополістів і потребує довіри з боку всіх учасників ринку – саме це закладено в законопроект.

№4840 "Закон про розкриття інформації у видобувних галузях" покликаний зробити публічною максимальну кількість інформації щодо прибутків та платежів компаній, які видобувають нафту, газ чи вугілля. Під світлом публічності схеми, які зараз розслідує НАБУ та САПУ, стануть просто неможливими.
Голосування про позбавлення депутатської недоторканості Олександра Оніщенка
Олександра Оніщенка САПУ та НАБУ підозрюють в організації схем крадіжки газу (див. попередні випуски http://energyreform.uacrisis.org/weekly4 ). Якщо він зможе постати перед судом – це буде найкраща демонстрація того, що владна еліта готова до справжньої боротьби з корупцією
Що не пропустити почитати?
Історія про те як ̶з̶а̶з̶д̶р̶і̶с̶т̶ь̶ змагальність стала на сторожі енергоефективності, або як економити завдяки сусідам: 8 хвилин виступу з чудовою історією для TED. Є українські титри

http://www.ted.com/talks/alex_laskey_how_behaviora...

Відео та аудіо
© Український кризовий медіа-центр
ФОТО для обкладинки Олег Стельмах http://elektraua.livejournal.com/
Made on
Tilda