Випуск 30
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
10 - 16 грудня
Знаєте, хто такий кіт Шредінгера? герой відомого уявного експерименту Ервіна Шредінгера, що в ньому цей кіт повинен перебувати рівночасно у двох станах — живий та мертвий. Десь в такому стані перебувають реформи енергетики в Україні. Громадяни вважають, що їх немає. Іноземні партнери переконані, що є (і дуже успішні). Українські експерти пояснюють: все лише почалося, і від того, яким буде публічне обговорення наступного року залежить велика частина успіху.

1
ЧИ Є РЕЗУЛЬТАТ ВІД РЕФОРМ?

Залежить від того, у кого Ви питаєте. Якщо йдеться про реформи енергетики – в усіх різне бачення. Опитування громадської думки демонструють скепсис. Політики (які часто на телебаченні) голосно говорять про негативний результат. Несподіванкою виявилася цього тижня позиція ЄС. Там визнали, що Україна насправді веде небачену кількість реформ раніше, і що мають підстави для оптимізму.

Пояснюється це дуже просто – усі мають своє бачення "що таке реформи" - як пояснили в кризовому медіа-центрі дослідники. Якщо будете писати про реформи наступного року -радимо послухати їх http://uacrisis.org/ua/50698-uspihu-reform
Крім зменшення простору для корупції, реформа широкого енергетичного сектора сприяла збільшенню прозорості ринку, стимулюванню економії енергії, істотно знизила податковий тягар енергетичного сектору і обмежила залежність України від імпорту газу з Росії.
ЗВІТ ЄС щодо імплементації угоди про асоціацію

2
Пожежа трансформатора на Полтавщині. Наступного року можуть горіти і трансформатори і ефіри про них.
ЩЕ ОДИН РОТТЕРДАМ?

Цього тижня Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг вчергове нагадала, що в електромережі в Україні у вкрай занедбаному стані. Голова Комісії вважає, що нам недалеко до колапсу https://goo.gl/ACOlKK

Варіант рішення відомий давно - інша система роботи обленерго, коли їх прибутки залежатимуть від якості постачання. Ця система працює в багатьох країнах світу і засвідчила ефективність.

Але диявол в деталях - незалежний експерт Андрій Герус, який знає як працює система, вважає що під соусом порятунку системи нам просто покладуть рахунки на електрику, при цьому гроші підуть зовсім в інакшому напрямку. https://goo.gl/3pMp9t

Наступного року експертам та журналістам треба буде вчити ще один термін: RAB-регулювання. Суперечок буде багато.

3
РЕФОРМУЙ СЕБЕ САМ

Як завжди, найбільш ефективні зміни в наших руках. Цього тижня в кризовому медіа-центр презентували програму IQenergy яка уже тривалий час допомагає людям отримати пільгові кредити та компенсації для утеплення. Розповідали як підрахувати економію, як утеплити будинок і скільки на цьому можна зекономити. Особливо важливо для регіональних ЗМІ – герої є в кожній області.

http://uacrisis.org/ua/50791-programa-iq-energy

4
ПОЧИТАТИ

Дуже радимо інтерв'ю Амоса Хохштейна журналістам з HUBS.

Спеціальний посланець державного департаменту США з енергетичних питань розповідає навіщо Україні будувати відкриті, прозорі, конкурентні ринки, чому це корисно нам і для чого це США.

http://hubs.ua/economy/spetsposlannik-ssha-amos-ho...
— Реформы никогда не проходят гладко, а их ход никогда не бывает, как одна прямая линия. Движение вперед всегда сопровождается какими-то отклонениями. И я это могу принять при условии, что общий вектор движения все-таки показывает прогресс. То есть движение вперед с какими-то временными отступлениями назад может быть приемлемым. И чтобы достичь успеха в реформах, надо быть реалистом, учитывать обстоятельства, в которых приходится работать.

Изменения в Украине должны были стартовать в очень коррумпированной системе. Поэтому здесь нельзя просто «срезать» весь верхний «слой» старого правительства и надеяться, что после этого все будет работать идеально.
Амос Хохштейн
Спеціальний посланець державного департаменту США з енергетичних питань
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"
фото для обкладинки - МНС
Made on
Tilda