Випуск 25
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
12 - 18 листопада
Яке відношення має перемога республіканця Дональда Трампа у виборах Президента США до енергетичних реформ в Україні? Це добрий урок – якщо люди очікують змін на краще, то владна команда повинна їх демонструвати. Реформи ринків забуксували, і з приходом холодів люди все більше задаються запитанням "а що змінилося, окрім ціни на енергію"? Експертні середовища пропонують варіанти відповіді. Але для того, щоб їх реалізувати потрібно завершити почате.

1
Дані Мінрегіонбуду.
ЕКОНОМІЯ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ vs СУБСИДІЇ

Уряд цього тижня продемонстрував, що розуміє необхідність більшої уваги до тривог громадян, половина з яких не в стані сплатити за тепло та газ. Але зробив це в старий, практично радянський спосіб: зібрав селекторну нараду на якій Прем'єр грізно проконтролював нарахування субсидій. Серед іншого обговорили питання купівлі "буржуйок".

В той же момент представники ключових громадських організацій зібралися в Українському кризовому медіа-центрі для того, щоб черговий раз проговорити необхідність подивитися на кілька кроків вперед: субсидії є вкрай необхідним, але тимчасовим заходом. Справжня реформа передбачає більш ефективне використання грошей: для утеплення.

Монетизація субсидій дозволить перестати перекладати кошти з бюджету до постачальних організацій, а віддати їх людям а відтак – в економіку. Предстваник міністерства фінансів України запевнив, що Уряд разом з фінансовими організаціями шукає спосіб, як це зробити. Поки що за закритими дверима.
Уряд планує до кінця цього опалювального сезону визначитися із моделлю, за якою проводитиметься монетизація, і прийняти необхідні нормативно-правові акти, але готового рішення ще немає

Яна Бугрімова
керівник офісу реформ при Міністерстві фінансів України

2
ДОБРИЙ ПРИКЛАД

Прикладів, які по-справжньому демонструють громадянам позитиви ринкових підходів в економіці дуже бракує. І коли вони з'являються, їх потрібно використовувати максимально.

Таким прикладом є програма "Теплих кредитів", яка дозволила величезній кількості людей зекономити вже сьогодні, і виплачувати недорогу позику за рахунок економії.

На обговоренні діяльності "теплих кредитів" люди, які ними користувалися закликали переймати досвід.

Наступним кроком стане створення "фонду енергоефективності", який ще більше повинен залучати громадян та ОСББ в роботу з утеплення та покращення ефективності.

Втім, бюджет наступного року передбачає лише 800 мільйонів гривень на обидва проекти. На субсидії передбачено в п'ятдесят разів більше. Громадські організації уже зареєстрували петицію до уряду з вимогою збільшити фінансування "теплих кредитів".
Люди бачать, що це працює, поступово набирається критична маса. Не треба «стрибати» від однієї програми до іншої. Потрібно системно підтримувати два рівні цих програм – тоді люди самі активно включаться. Не лише Словаччина, а й уся «Вишеградська четвірка» успішно втілили цю модель.

Карел Хірман
представник стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні
Закликаємо Кабінет Міністрів та Верховну Раду України подбати про внесення до проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2017 рік» видатків на фінансування заходів з енергозбереження у житловому секторі на суму як мінімум 1,9 млрд. грн. для продовження Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (Програми «теплих кредитів»).

3
DixiGroup
РЕФОРМИ НА ПІВДОРОЗІ

Власне, реформи на усіх ринках зупинилися, включаючи електроенергетику та ринок газу. Для того, щоб вони почали працювати з більшою віддачею для споживача потрібно завершити впровадження європейських правил. Вони відомі, прописані в "Третьому енергетичному пакеті", Україна зобов'язалась їх виконувати.

Порівняння українського та європейського ринків, яке здійснили експерти "DixiGroup" демонструє, що роботи дуже багато. Втім, навіть повна відповідність європейським правилам - не панацея.

"Говорячи про Україну, це означає низьку зацікавленість інвесторів у тих сегментах ринку, де кінцеві роздрібні ціни є предметом жорсткого регулювання – через встановлення їх безпосереднього рівня або граничних величин. Навіть якщо ціна на газ або електроенергію для населення буде базуватися на формулах або інших ринкових індикаторах, і буде регулярно коригуватися, для ринку завжди залишатимуться ризики адміністративного втручання" - пишуть експерти.

Повне дослідження https://goo.gl/xZrfnM
Україні необхідно прийняти та запровадити законопроекти "Про ринок електричної енергії" та "Про НКРЕКП". Вони закладають фундамент для створення європейських умов ведення бізнесу всім учасникам ринку. Причому ринку у тому розумінні, що ціна на товари (електроенергію та газ) формується співвідношенням попиту та пропозиції, а не встановлюється Урядом на фіксованому рівні

Андрій Білоус
DixiGroup

4
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг зобов'язала теплопостачальні підприємства на зворотній стороні платіжки, починаючи вже з жовтня 2016 року і надалі, друкувати роз'яснення умов розстрочки оплати за спожиту комунальну послугу та зразок заяви споживача

Зразок є тут http://www.nerc.gov.ua/data/filearch/Lystivka_Uria... . Це означає що після заповнення заяви кожен, хто не отримує субсидію, може сплачувати лише половину ціни за тепло (і другу половину – наступного літа)

5
НАСТУПНОГО ТИЖНЯ

потрібно буде відстежувати роботу Парламенту – в ньому чимало готових уже законопроектів, які мають рухати реформи. Це і пакет законів про енергоефективність житлово-комунального господарства, і закон про ринок електроенергетики. Ми ще не знаємо які з них мають шанси потрапити в зал, підписуйтесь на https://www.facebook.com/EnergyreformUA/ , щоб стежити за новинами та поясненнями законів.
Профільний парламентський комітет отримав 1135 правок до законопроекту "Про ринок електричної енергії України" (№4493). Законопроект був ухвалений у першому читанні 22 вересня, відповідно було два тижні на подачу правок. Подано 1135 правок, тобто таке враження, що деякі депутати пропонували їх лише для того, щоб закон завалити, розбалансувати й ускладнити роботу

Лев Підлісецький
Народний депутат України
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"
Made on
Tilda