Випуск 23
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
22- 28 жовтня
Ціни в платіжках за тепло та електрику, які от-от прийдуть до усіх, з огляду сум змушують замислитися: а за що ми, власне, платимо? Відповідь частини політиків — виною всьому ринкова ціна на газ. Втім, повернути "дешевий газ" населенню уряду навряд чи вдасться (ми вже писали, чому). Спосіб зменшити платіжки є — для цього потрібно запровадити проекти енергоефективності, навести лад з формуванням ціни на електрику, вирішити задавнені проблеми фінансових взаємин постачальників тепла з місцевими бюджетами та бюджетом НАК "Нафтогаз України". Всі ці проблеми сплетені в складний вузол, і щоб його розв'язати, потрібна кропітка узгоджена праця урядовців та депутатів.

1
Дані http://zhytlo.in.ua/
ВУЗОЛ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ

Поки Міністерство регіонального розвитку презентувало закон про Фонд
енергоефективності
та концепцію його роботи https://goo.gl/KWjOps , закінчилися гроші на так звані "теплі кредити".

"Теплі кредити" були синицею, яку міг зловити кожен громадянин в очікуванні "журавля" (тобто фонду, який поки на папері). Ось чому вони важливі https://goo.gl/QeJcD7

Енергоефективність важлива не лише через те, що дозволяє економити. Це також гроші, які йдуть малому та середньому бізнесу (який буде займатися утепленням). Наразі вони течуть постачальникам газу та тепла. Хто і як зароблятиме (і втрачатиме) наступного року — залежить від проекту бюджету на 2017 рік.

Стежити за розвитком подій можна 2 листопада — виступи топ-чиновників заплановані на конференції https://goo.gl/4trryK

Оцінити заяви можна 8 листопада — коаліція громадських організацій готує своє, незалежне, обговорення проблеми https://goo.gl/n8SnMD


2
Київ. Постачальник тепла пояснює чому не може ремонтувати опалення.
ВУЗОЛ БОРГІВ ЗА ГАЗ

Для того, щоб запрацював будь-який проект енергоефективності, потрібно зрозуміти і взаємини між підприємствами, що забезпечують центральне опалення, та постачальником газу – НАК "Нафтогаз України". Постачальники винні майже 18 мільярди гривень. Звісно, закон забороняє відключати підприємства, що відповідальні за опалювальний сезон. Але що робити далі, поки невідомо. Вузол покликаний розв'язати закон про реструктуризацію боргів, за умови ухвалення.

Поки ж постачальники тепла звинувачують в усьому "владу" — ось оголошення яке сфотографувала журналіст загальнонаціонального каналу (на вулиці, де цей канал знаходиться)

Спочатку керівники українського міста передають місцеву (наприклад ту, що знаходиться в комунальній власності) тепломережу в аренду (користування/управління/<ваш вибір>) "приватній" компанії (їх часто-густо називають "інвесторами"), яка, конєчно же, ніяким чином не пов'язана з керівництвом цього самого міста. "Інвестиційний проект" такий. Знайшли вдалого "інвестора".

Ця компанія починає купувати газ у НАКу для забезпечення домівок мешканців міста теплом, "запускає" опалювальний сезон, але на кінець цього самого сезону не розраховується за отриманий від НАКу газ в повному обсязі. Не вистачило грошей чомусь. Важке і непередбачуване життя в "інвестора".
NB Протягом опалювального сезону НАК не має права відключати жодну компанію, що надає послуги централізованого опалення, від газопостачання. Так говорить Закон України.

Потім "інвестор" банкрутіє/тікає/зникає/гине/<ваш вибір>. Тепломережу повертають (тимчасово, конєчно же, до появи нового "інвестора") місту.

АЛЕ! Що робити з боргами за газ перед НАКом??? Питання на мільярди гривень. Без перебільшення. В мене є на нього відповідь - стаття 22-га Закону України "Про теплопостачання".

Читайте, шановні, - це корисно. Сподіваюсь, ви звернете увагу на термін "виключно".


Андрій Коболєв
Голова НАК "Нафтогаз України"

3
ВУЗОЛ ОБЛІКУ ТЕПЛА

Багато з нас досі сплачує за "нормативами", які не відповідають реальному обсягу споживання. Насправді неможливо розв'язувати будь-які фінансові вузли без статистики та чіткого обліку спожитого тепла.

Саме для цього депутати та громадські організації розробили законопроект "про комерційний облік" який визначає: хто, коли, за які гроші і на яких умовах забезпечує 100%-й облік тепла.

Ось обговорення, де все це було представлено http://uacrisis.org/ua/48619-komertsijnij-oblik
«Економія починається з обліку. Якщо відсутня інформація про те, скільки споживає конкретний об'єкт – про економічне відображення енергоефективності і не може бути мови. Лише лічильник покаже, скільки електроенергії або води зекономить будинок, провівши термомодернізацію стін, заміну вікон, тощо»

Євген Магльованний
директор департаменту технічного регулювання Держенергоефективності.

4
ВУЗОЛ ЦІНИ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ

Колишній член НКРЕ КП Андрій Герус порівняв заяви міністра енергетики Насалика та голови НКРЕ КП Вовка і виявив, чому їх позиція щодо ціни вугілля відрізняється. У своїй колонці для "Економічної правди" Герус доводить: ціна на вугілля, закладена в тарифі теплових електростанцій висока, а ціна на вугілля для державних шахт — й надалі низька. В результаті промисловість переплачує за електрику (бо підвищені тарифи — для бізнес-споживачів), а шахтарям ці гроші не доходять.

Більшість ТЕС належить одному власнику — компанії ДТЕК Ріната Ахметова, яка виступила зі спростуванням розрахунків.

Заперечують розрахунки і міністр енергетики і голова НКРЕ — правда поки лише в соціальних мережах. Ми би хотіли публічної дискусії, звісно, але поки можемо лише читати улюблені експертами та урядовцями "фейсбук-суперечки" .

В Понеділок о 13.00 можна буде поставити запитання Андрієві Герусу: він прийде в Український кризовий медіа-центр на брифінг «Судовий позов щодо скасування розрахунку ціни електроенергії за формулою «Роттердам+». Вплив на економіку несправедливо високих тарифів. Вплив на державні шахти та шахтарів.»
ПОЧИТАТИ

Публікацію порталу "ЖИТЛО", експерти якого спробували самостійно перевірити розрахунки формули "Роттердам+".

Перевірили. #Зрада стала трохи меншою, але питання все одно залишилися.

http://zhytlo.in.ua/ua/napryamok/atykorupcia/rotte...


© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"
Made on
Tilda