Випуск 2
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
28 травня - 3 червня
Що важливого відбулося?
Біг на місці. Жодних рішень, лише обговорення – інколи з переходом на підвищені тони. Такими були теми реформ енергетичної галузі. З одного боку, це добра новина, адже ми маємо можливість отримати більше різнобічної інформації, аби нарешті побачити, в якому архаїчному стані перебуває інфраструктура галузі, яка дає нам світло та тепло. І все більше дізнаємося про систему ухвалення рішень, які впливають на наші рахунки. З іншого боку, регулярне відкладення «на потім» важливих рішень не допомагає поступу в реформах.

Ось які рішення відклали на тижні, що минає ( і що це означає)

1
Ринок газу – у ліберальному сенсі - так і не отримав уточнюючих правил гри. Незважаючи на те, що «рамковий» закон давно ухвалено, низку законів ще потрібно змінити, щоб ринок таки запрацював. Цього тижня Верховна Рада провалила законопроект із цього переліку http://goo.gl/HuuGYc : каменем спотикання стала доля газорозподільних мереж. Наразі вони перебувають у безоплатній оренді в облгазів, а мають перетворитися на окрему структуру, що відкриє доступ до ринку різним компаніям, відтак споживачі мають отримати можливість самостійно обирати, в кого купувати газ. Але поки з цим не склалося, то профільний комітет буде, вочевидь, подавати новий законопроект. Коли – невідомо, і поки влада працює, споживач позбавлений вибору купувати газ в будь-кого, крім НАК «Нафтогаз України» та облгазу.

Деталі проблематики мереж http://goo.gl/5ieqgt

2
Парламент також відклав ухвалення рішення з приводу запуску в країні незалежного регулятора - закон "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (реєстр. No 2966-д) так і не ухвалили. Нова комісія має стежити за тим, наскільки адекватними й обгрунтованими є тарифи на комунальні послуги. «Незалежний регулятор» - це такий собі рефері, який має приборкувати амбіції монополістів та корпорацій у їх прагненні отримувати надприбутки й вступати заради цього у змову. За ринкової економіки такий регулятор лише стежить за тим, аби конкуренція відбувалася за правилами. Регулятор повинен захищати інтереси споживачів та стратегічні інтереси держави. Законопроект http://goo.gl/vM4DZ7 парламент не голосує вже рік – суперечка точиться навколо процедури призначення членів Комісії. Намагання депутатів убезпечити Комісію від прем'єра та Президента – дуже логічне побажання. Біда в тому, що затягування з рішенням викликає роздратування в наших європейських партнерів. Посол ЄС навіть нагадав, що з такими суперечками нам грошей не дадуть http://goo.gl/RQpDhb
Остаточне затвердження закону про незалежного регулятора – одне з дуже небагатьох ключових зобов'язань, не виконаних Україною, для перерахування (в український бюджет) другого траншу макрофінансової допомоги на суму 600 млн євро... Прошу Вас докласти всіх зусиль для схвалення цього закону

Ян Томбінський
Посол Євросоюзу в Україні
в листі до голови Верховної Ради України

3
Ринок електроенергії теж поки функціонує за старими правилами. Фактично, ринкових відносин немає – це констатував тепер і Антимонопольний комітет України, представивши «Комплексне дослідження ринків електричної енергії та енергетичного вугілля». Взагалі-то від нього очікували рішення на кшталт «чи є компанія ДТЕК Ріната Ахметова монополістом», але АМКУ такого провадження не веде. Там вирішили системно підійти до аналізу проблеми генерації електроенергії та підготувати рекомендації для органів влади. Поки що оприлюднено загальні тези http://goo.gl/Tjtj4I - наступного тижня чекаємо на повноцінний звіт. Системно проблему вирішити має новий "Закон Про ринок електроенергії", але його розгляд Верховна Рада так само відтермінувала. http://goo.gl/VlHbNB
4
Дані НАК "Нафтогаз України"
На потім перенесено і рішення з приводу проблеми боргів виробників теплової енергії – теплокомуненерго та теплоцентралей. Загалом вони винні «Нафтогазу» майже 20 млрд грн. Причини різні – неефективність компаній, брак обіцяної законом компенсації з бюджету, різниця між тарифами на тепло і ціною на газ. Варіантів рішення також кілька: запровадження мораторію на стягнення боргів, пошук коштів та шляхів модернізації компаній, аналіз ефективності їхньої роботи (на останньому наполягає НАК «Нафтогаз України»). Ухвалення рішення відклали.

Дискусія http://uacrisis.org/ua/43616-energy-7

Позиція НАК «Нафтогаз України» http://goo.gl/TJ2EmD

Пояснення ГО «Опора» щодо важливості мораторію на стягнення боргів http://goo.gl/4SYRtK

5
Засідання Полтавської обласної ради
Не змогли домовитися та ухвалити рішення державна компанія ПАТ «Укргазвидобування» (дочірня компанія НАК «Нафтогаз України») та Полтавська обласна рада. ПАТ «Укргазвидобування» оголосила тендер на проведення 100 гідророзривів. Ця технологія дозволяє збільшити продуктивність діючих свердловин. Суть в тому, що в свердловину під тиском закачують воду з піском, вони розривають підземні пласти і вивільняють запаси газу. Полтавська обласна рада проти: депутатів лякають можливі негативні екологічні наслідки. Газовикам доведеться переконувати як народних обранців, що технологія безпечна, експертів – що тендер буде прозорим, а компанія в змозі забезпечити підготовку 100 гідророзривів ( за останні 5 років провели лише 15 таких процедур). З іншого боку, без цієї технології державній видобувній компанії не вдасться наростити до 2020 року видобуток до 20 мільярдів м3 - як це заплановано урядом. А це – справжня енергетична незалежність від Росії. Рішення відклали.

Програма "20/20" — газ останнього шансу. Публікація Ігора Маскалевича http://goo.gl/tQ8TSy


Що зміниться
для споживача?
ДГ - "Домогосподарство"
Для тих, хто просто чекає на зміни, – нічого. Для тих, хто утеплюється, – саме час подумати про інвестиції, щоб платити взимку менше. Поки що держава допомагає з «теплими» кредитами: Держенергоефективності відзвітувало про збільшення видачі «теплих» кредитів. Втім, експерти ставлять під сумнів вимірювання ефективності «кількістю наданих кредитів». Потрібно вимірювати економію. За цією моделлю пішли автори Фонду енергоефективності, який презентував віце-прем'єр-міністр Генадій Зубко. Там порахували типові інвестиції та їх ефект (на фото). Щоправда, фонд запрацює не раніше наступного року, Верховна Рада ухвалить відповідний закон. Голосування заплановано на осінь.

Презентація фонду http://goo.gl/kUhJoO
Які теми потрібно відстежувати ?
Засідання Кабінету міністрів України

Незважаючи на голосні заяви щодо планів в енергетичній сфері http://energyreform.uacrisis.org/weekly0 , уряд цього тижня ухвалив лише технічне рішення, яке дозволить виплатити зарплату працівникам вуглевидобувних та торфодобувних підприємств. Низка рішень (як, наприклад, про активізацію експорту чи концепцію змін у вуглевидобувній галузі) мають бути ухвалені під час засідань КМУ, але коли саме - невідомо.

Продовження тарифних баталій
До тарифних баталій в публічній сфері несподівано долучився мер Києва. Він виступив проти підвищення цін на гарячу воду, хоч після підвищення цін на газ незрозуміло як виконати його прохання http://goo.gl/R3AYfA
Що не пропустити почитати?
Аналіз заяв Юлії Тимошенко, здійснений VOX Ukraine. Експерти перевірили цифри, на які посилається лідер опозиційної партії, критикуючи урядові рішення щодо ціни на газ. Не всі цифри підтвердилися.
З виступу Тимошенко ми можемо зробити такий висновок: політик дуже добре володіє фактами про газовий ринок, але переважно використовує їх найбільш вигідним для себе чином, підганяючи дані під необхідну картину світу та висвітлюючи, ймовірно, тільки третину правди. Насправді газова картина в Україні інша – якщо користуватись повним набором даних.
VOX Ukraine
Інтерв'ю голови НКРЕ КП Дмитра Вовка, де він відповідає на запитання щодо методології визначення ціни на вугілля, яка потрапила під шквал критики. Кажуть експерти, занадто зручна для Ахметова ціна…
ЦЕНЗОР.НЕТ:
Пока это видится, как дополнительные средства для ДТЭК Рината Ахметова. По подсчетам бывшего члена НКРЭКУ Андрея Геруса, это около 10 млрд грн в год.
Д. ВОВК:
Не будет никаких дополнительных средств. Мы рассматриваем эту методику, как один из этапов комплекса мер. Шаг первый - это новый порядок расчета ОРЦ. Шаг второй - запуск рынка электроэнергии.

При этом, сам по себе он не станет панацей. Если у нас не будет интеграции с европейской энергосистемой и не будет модернизации ТЭС, ничего хорошего в этой сфере не будет. Если нет интеграции, сохраняется нынешняя система рынка. Если нет модернизации, наша энергетика будет не конкурентной.

Вопрос не в угле. Вопрос также в расходе единицы топлива для производства единицы электроэнергии.

Відео та аудіо
© Український кризовий медіа-центр
ФОТО для обкладинки Олег Стельмах http://elektraua.livejournal.com/
Made on
Tilda