БУДЬ ЯК ДОЛИНА

Ми зібрали поради кількох мерів успішних міст: як навчитися економити, залучати мільйони гривень в розвиток, працювати з міжнародною допомогою, не скаржитися на високі тарифи і при цьому мати підтримку громади?
Володимир Смолій
Долина
Олександр Озінович
Луцьк
Віталій Луков
Вознесенськ
Юрій Фомічев
Славутич
КРОК №1: Стратегія
Найкращі результати в тих містах, де громади зрозуміли що «дешевої енергії більше не буде» багато років тому. Результати енергоефективності стають очевидними через 5 чи навіть 10 років, і тому потрібно дивитися наперед, ухвалювати стратегії розвитку і ставитися до їх імплементації серйозно.
Економічний результат Долини - наслідок тривалого виконання стратегії, закладеної більше 10 років тому
Стратегія розвитку міста на 10 (чи 20) років наперед – ключова передумова успіху. Тенденція доволі проста – енергоносії стають все дорожчими, то ж треба рахувати, як можна використовувати їх більш ефективно. Які завдання собі ставити?. Традиційно політики дивляться лише на період до наступних виборів, але ті мери та міські ради які дивилися на проблему з тривалої перспективи виграють сьогодні. Програми енергоефективності (як і будь-які енергетичні проекти) – дуже тривалі в часі. Саме тому повноцінна стратегія, яка неухильно виконується – обов'язкова для кожного міста. І унікальна для кожного міста не можна просто скопіювати чийсь документ, його повинні писати місцеві експерти, чиновники, бажано з залученням людей з досвідом. Такі можливості зараз є.
КРОК №2: ЕНЕРГОменеджмент
Не можна просто «утеплюватися» без плану. Кожна будівля, кожна установа – унікальна. Необхідно створити чітку систему відстеження витрат енергії, яка працює завдяки мотивованим людям на місцях. Коли завгоспи чи директори справді відповідають за ефективність установ – вони зможуть економити 10 чи навіть 15% коштів навіть без додаткових інвестицій.
Ключ до ефективності – знання ситуації. Енергоменеджмент – найперший крок, який потрібно зробити місту, коли воно починає роботу у сфері енергоефективності. Без розуміння того, скільки ми споживаємо ми не можемо зрозуміти де у нас протягом місяця відбулися певні втрати, викликані суб'єктивними чинниками. При цьому йдеться про аналіз буквально щодня, в Європі вже говорять навіть про відстеження погодинного споживання. Це діагностика втрат он-лайн яка вже може наблизити до розуміння рішення.
КРОК №3: СПІЛЬНА РОБОТА
Це не "успішні мери" отримують результат - це успішні громади.
Мери просто чують людей і вміють з ними розмовляти
У Вознесенську почали з детального аналізу споживання кожною установою
Більшість людей народилися в часи, коли енергоносії були дешевими. Люди звикли до того, що економити не потрібно. Розповідати громаді правду - неприємне завдання. Але впевнені у собі мери мають можливість не піддаватися спокусі популізму, а показувати людям реальний результат. Енергоефективні заходи приносять в бюджет цілком відчутні кошти. Спочатку - залучені як інвестиції, потім - економія на опаленні, яку можна використовувати на проекти, яку громада вже відчує. Успішні міста передбачають освітні та інформаційні складові в кожному проекті це дозволяє краще пояснювати людям що відбувається. З часом з'являються незалежні громадські організації, які в стані самі залучати кошти та експертів з Києва чи з-за кордону, таким чином ще більше підсилюючи громаду.
КРОК №4: ПАРТНЕРСТВО
Найбільш ефективний спосіб почати – використовувати досвід та ресурси міжнародних організацій. Для цього необхідно довести, що місто працює ефективно.
Структура коштів, залучених містом Долина. Більшість - міжнародна допомога.
Для того щоб "запустити маховик" енергоефективності, щоб отримати перші результати потрібні гроші. Більшість великих проектів фінансується міжнародними організаціями. Залучити їх непросто - це не "подарунок", а кошти які вкладаються в конкретні проекти. І щоб їх отримати місту потрібна і стратегія, і енергоменеджмент, і підтримка громади, і фахівці. Все, про що йдеться вище. Користь для міжнародних організацій проста - вкладення в енергоефективність вкрай вигідні. Адже при правильному плануванні вони точно повернуться - через економію. Інакше сенсу витрачати немає жодного. Усі міста - учасники європейської ініціативи "Угода мерів", яка вважається одним з найбільш успішних проектів ЄС за багато років.
КРОК №5: СУСІДИ
Не потрібно "винаходити велосипед". Кожне місто унікальне, але принцип роботи дуже схожий, тому потрібно вчитися. На щастя всі успішні громади завжди відкриті до спілкування. Ми не знаємо чому так трапилося, але той хто навчився ефективно працювати завжди готовий поділитися з сусідом досвідом.
Усі мери – учасники загальноєвропейської «Угоди мерів» яка об'єднує тисячі громад по всьому континенту. Це не лише доступ до ресурсів – це можливість отримати знання та спільно написати проекти. Утеплення – це не забивання цвяхів, це ретельний аналіз і побудова найбільш ефективних рішень на рівні міста. Частина зобов'язань – надання досвіду іншим містам. Той, хто хоче, може приїхати до Вознесенська, Долини, Славутича, Луцька чи будь-якого іншого міста з «Угоди мерів» та отримати консультацію.
P.S. РЕФОРМИ
Завершити реформи – вимога людей, які мають справу з тарифами та ефективністю на рівні міста. Завершити створення ОСББ, завершити створення ринку газу та ринку електроенергії.
Це дозволить розвиватися набагато швидше – адже включиться конкуренція
P.P.S. з чого починати?
З того, щоб мерія зацікавилася і почала роботу. В Україні є десятки організацій, завдання яких - підтримка ініціатив. Потрібні самі ініціативи. Асоціація "Еенегроефективні міста України" яка стала співорганізатором цієї історії, створена саме для координації роботи.
http://enefcities.org.ua/
Для кожного міста рецептом успіху є буквально 3 головні фактори.

Перше: активність і мотивація безпосередньо керівництва міста.

Друге: командна робота фахівців, які працюють над цим.

Третє: життєво необхідне залучення громади міста.

Тому, що на всіх етапах, якщо Ви не поясните громаді навіщо Ви це робите, що Ви хочете досягнути, який буде результат, то все це перетвориться в мертвий план, який лежить десь на поличці.



Андрій Кирчів
Виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України"

© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"
https://www.facebook.com/EnergyreformUA/
Made on
Tilda