Випуск 18
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
17 - 23 вересня
Ключові #перемоги депутатів та влади цього тижня споживачі на собі не відчують. Поки що. І створення незалежного регулятора, і голосування за новий ринок електроенергетики і тимчасове перемир'я в боротьбі за р̶е̶ф̶о̶р̶м̶у̶ контроль над НАК "Нафтогаз України" — рішення важливі, але проміжні. Це лише кроки до справжньої відкритості, незалежності та ефективності енергетики. І вони дають більше можливості громадським організаціям та активістам контролювати політиків та чиновників. Ось що ми можемо:

1
Створення незалежного регулятора в сфері енергетики

Після річних баталій проект закону №2966-д про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, нарешті проголосований у парламенті.

На ухвалення закону давно очікували міжнародні партнери, його прийняття вимагали активісти (на фото). Нарешті орган, що встановлює тарифи, є легітимним.

Не обійшлося без скандалу. Напередодні депутати профільного комітету посварилися з приводу маленької, але дуже важливої деталі: способу ротації членів Комісії. У версії минулого тижня всі члени комісії мали пройти конкурс упродовж шести місяців із моменту набуття чинності закону. Профільний комітет вніс правку, яка розтягує процес ротації на 18 місяців, і парламент її підтримав. Це, зокрема, дозволить чинному голові Комісії Дмитрові Вовку залишитися працювати трохи довше.

До критики йому не звикати — Вовка неодноразово звинувачували в лобіюванні інтересів олігархів та команди Президента. Зате доведеться звикати до ще більшої прозорості у роботі. Після скандалу робота НКРЕКП буде розглядатися під лупою.

Ось текст від двох незалежних експертів, який пояснює в чому вага НКРЕКП https://goo.gl/vItetw
Представництво ЄС в Україні вітає ухвалення Закону «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у відповідності до Третього енергетичного пакету. Також ЄС вітає ухвалення у першому читанні проекту закону «Про ринок електричної енергії». Це — дуже важливі кроки у напрямі реформування енергетичного ринку в Україні та сприяння зростанню усієї економіки.

Ці закони створять кращі механізми для захисту прав споживачів і зменшать ризики корупції за допомогою більшої прозорості та орієнтованого на ринок ціноутворення. Також вони, через збільшення конкуренції та ширший вибір для виробників, бізнесу та кінцевих споживачів, зрештою призведуть до зменшення цін на енергоресурси. Якщо у другому читанні буде ухвалено проект закону «Про ринок електричної енергії», то він, зокрема, сприятиме розвитку українського ринку електроенергії у відповідності до найкращих європейських і світових практик, а також відкриє двері для стратегічних інвесторів у цьому секторі.


Представництво ЄС в Україні
Заява

2
Закон про ринок електроенергії

Верховна рада також проголосувала в першому читанні новий закон про ринок електроенергії

Його завдання — створити ринкові умови замість планової економіки, яка фактично досі практикується в державі.

Про те, що саме нам дозволяє так стверджувати, — можна почитати тут http://uacrisis.org/ua/44659-energetyka-3 , це звіт з презентації дослідження Антимонопольний комітет України . Дискусія актуальна, якщо хтось хоче розібратися в деталях. Ще більше деталей в самому звіті АМКУ http://goo.gl/0VLNR9

В чому різниця ринків — можна побачити в нашій спеціальній інфографіці, http://energyreform.uacrisis.org/electricity

Важливо продовжити відстежувати долю проекту закону. Перед другим читанням багато в кого з'явиться спокуса внести туди лобістські правки. Адже там, де є планова економіка, хтось отримує надприбутки. І просто так від них монополісти та олігархи не відмовляться.

3
Продовження реформування НАК "Нафтогаз України"

Уряд взяв під свій прямий контроль НАК "Нафтогаз України". Таке рішення довелося ухвалювати через скандал, який розгорівся між НАК, Міністерством економічного розвитку та торгівлі, а також компанією "Укртрансгаз" яку дуже тихо і непублічно хотіли вивести з-під контролю "Нафтогазу".

Проблема не в самому виведенні ГТС з-під контролю газового гіганта це якраз передбачено в плані реформування (розділення) Нафтогазу. Проблема полягала в непублічності і поспішності ухваленлня рішення, яке, до того ж, не відповідало урядовому плану дій. Гасити проблему довелося прем'єру, який створив спільну робочу групу "для напрацювання плану підвищення ефективності управління "Нафтогазом" спільно з міжнародними партнерами, зокрема Світовим банком та Європейським банком реконструкції та розвитку. Конфлікт змусив навіть толерантних європейців виступити з заявою, де чітко вказали, що останні події не мають нічого спільного з реформою. Також цікаво було стежити за публічною перепалкою керівника "Нафтогазу" і керівника "Укртрансгаз".

Історія ще раз довела, що реформування монополіста потрібно завершувати в якомога швидші терміни. Без реформи урядовці продовжать битися за контроль над прибутковими підприємствами, що у власності держави. І всі рішення будуть тимчасовими.

На щастя, існує документ, затверджений публічно і проговорений з нашими іноземними партнерами, який пояснює крок за кроком що має відбуватися. Рішення уряду "Про відокремлення діяльності з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу " № 496 — редакція від 01.07.2016

Інтерв'ю Андрія Коболєва, голови НАК "Нафтогаз України" https://goo.gl/mmvMWK
Позиція Ігоря Прокопіва, голови "Укртрансгазу" https://goo.gl/cbmU2l
Юридичний коментар експертів DixiGroup https://goo.gl/vYq8AM
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО для обкладинки УКМЦ
Made on
Tilda