Випуск 17
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
10 - 16 вересня
Переважна більшість подій цього тижня – підготовка до серйозних рішень.

Ми теж вирішили, що потрібно підготуватися, і сконцентрувалися на простому запитанні: "Що насправді важливого може статися наступного, сесійного для Верховної ради України, тижня"?

Ось кілька важливих речей, за якими варто стежити (і посилання на аналітичні матеріали, які варто мати під рукою)

1
Гаряча тема №1: голосування у парламенті.

Скоріш за все, буде розглядатися (нарешті) питання про створення незалежного регулятора в сфері енергетики.

Проект закону №2966-д про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, нарешті отримав консенсус в комітеті і ми можемо очікувати голосування в Раді.

Незалежний регулятор потрібен, перш за все, споживачам: за новим законом він відіграватиме важливу роль в контролі за монополіями. Втім, ніхто не виводить під Парламент пікети споживачів з вимогами – в переважній більшості тиск на народних обранців здійснюють громадські організації.

Для того щоб краще розібратися: що дає новий регулятор радимо цю https://goo.gl/td5W5f або цю https://goo.gl/5dLTKT інфографіку.


Ми дуже засмучені тим, що Верховна Рада в останньому читанні не ухвалила закон України про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Цей законопроект дуже потрібен для підтримки подальших реформ в енергетичному секторі, зокрема, що стосується газу та електроенергії. Він допоможе гарантувати більшу прозорість та ефективність; це принесе велику користь українській економіці та відповідатиме очікуванням громадськості та міжнародних партнерів.

Я дуже сподіваюся, що цей законопроект буде-таки схвалено, щойно Верховна Рада збереться знову на пленарне засідання наступного тижня.

Ухвалення цього закону є також умовою для виділення другого траншу у розмірі 600 млн. євро у рамках макрофінансової допомоги ЄС.



Хюґ Мінґареллі
Голова Представництва ЄС в Україні

2
Гаряча тема №2: бюджет

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман проанонсував, що проект бюджету держави внесено до парламенту 15 вересня. Очікується гаряча дискусія щодо фінального варіанту -- депутати люблять дискутувати про бюджет.

Вкрай важливими з точки зору реформ є два пункти: наявність у кошторисі країни коштів для реформи вугільної галузі та фонду енергоефективності.

Вугільна галузь може перестати генерувати збитки, якщо провести докорінну реформу. Чому для цього потрібні інвестиції, можна почитати в спільному проекті УКМЦ та "Цензор.НЕТ" http://projects.censor.net.ua/refcoal/

Фонд енергоефективності повинен запустити роботу над утепленням будинків, які витрачають величезні кошти обігріваючи повітря. Це зекономить кошти, але потрібні і бюджетні інвестиції.

Презентація фонду енергоефективності https://goo.gl/tk0OnC

Аналіз ефективності програм енергоефективності від Anna Shumeiko з Національний екологічний центр України https://goo.gl/87S7zs


3
Гаряча тема №3: завершення реформ ринків газу та електроенергії.

Завершення створення ринку газу та старт ринку електроенергії – теж рішення, з ухваленням яких Україна запізнюється.

Що потрібно для завершення перебудови стосунків на газовому ринку, можна подивитися в зверненні НАК "Нафтогаз України" http://goo.gl/zkWAq3

Реформ потребує і ринок електроенергії, який, по суті, функціонує за радянськими правилами. Що саме нам дозволяє так стверджувати, можна почитати тут http://uacrisis.org/ua/44659-energetyka-3. Дискусія буде актуальна, якщо в порядку денному з'явиться розгляд проекту нового закону. Більше деталей — в самому звіті АМКУ http://goo.gl/0VLNR9

В чому різниця ринку, що існує і ринку, що планується можна побачити в нашій спеціальній інфографіці http://energyreform.uacrisis.org/electricity
Вкрай важливо закінчити реформу газового сектору — прийняти регуляторні норми Енергетичного співтовариства, внести правки в низку інших законів ("Про природні монополії", "Про ліцензування певних видів господарської діяльності"). Незважаючи на значну підтримку з боку Секретаріату Енергетичного Співтовариства, закон "Про ринок електроенергії" досі не прийнятий, не кажучи вже про численні закони щодо енергоефективності.

Приєднавшись до Енергетичного співтовариства у 2009 році, Україна взяла на себе чіткі зобов'язання щодо прийняття відповідної нормативно-правової базу Європейського Союзу й повинна дотримуватися цих зобов'язань.

Жодна дипломатія не може поліпшити репутацію країни в міжнародному просторі, якщо домашнє завдання виконане неналежним чином. Успішна дипломатія — це довіра та повага між всіма партнерами, й Україна зобов'язана виконувати взяті на себе зобов'язання".

Цитата: EIR Center

Янез Копач
директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства

4
Тема №4: розподіл впливу та грошей.

Як це часто трапляється в Україні, ми повинні також відстежувати реформи, які з позитивних гасел можуть перетворитися в банальний переділ потоків державних коштів. Поки що можемо говорити лише про ризики такого розвитку подій. Сигнали вже маємо.

Перший: питання розділення НАК "Нафтогаз України". Реформа, з якою ми давно запізнилися, і яка є частиною наших зобов'язань перед ЄС. Аналітику про реформу можна почитати тут https://goo.gl/VmFldn і тут https://goo.gl/rDlG8u це дослідження "Діксі Груп".

Розділення, схоже, починається зі скандалу. У "Нафтогазі" заявили, що Міністерство економічного розвитку та торгівлі всупереч ухваленим рішенням виводить із-під управління НАК "Нафтогаз" один з найбільш прибуткових активів — "Укртрансгаз", який відповідає за газотранспортну систему України. Скандал лише почався і обіцяє бути гучним.

Другий: програма розвитку власного видобутку газу. Прем'єр-міністр Гройсман заявив, що найближчим часом буде ухвалено нову концепцію, яка дозволить до 2020 року збільшити видобуток настільки, щоб відмовитися від імпорту. Від якості цієї концепції залежить, чи ми і справді відмовимося від імпорту, чи змушені будемо шукати нових депутатів, залучених до нових "схем". В Асоціації газовидобуваних компаній уже звернули увагу на низку речей, які має зафіксувати план: зміна податкових правил та дерегуляція видобутку.

Втім, можливе і просте повторення ситуації минулих років – поки концепція ухвалюватиметься, хтось придумає просту схему переділу коштів. Цього тижня уже стало зрозуміло про конфлікт щодо перспективних родовищ, який назріває між міністерством енергетики та вугільної промисловості та ПАТ "Укргазвидобування". Кожен по-своєму трактує завдання Прем'єра щодо збільшення видобутку.
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО для обкладинки прес-служба ВРУ
Made on
Tilda