Випуск 11
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
30 липня - 5 серпня
Що важливого відбулося?
До стандартної вже влітку дискусії про "підготовку до опалювального сезону" долучилося обговорення купівлі бронеавтомобіля для НАК "Нафтогаз України". Це повчальна історія про те, як ми ставимося до державних підприємств і як державні підприємства тепер ставляться до громадської думки.

1
Порівняння того, як державний бюджет витрачав одну і ту ж суму в 2014 році (коли газ був дешевий) і в 2016 році (коли ціна стала однакова). Цифри - мільярди гривень
Історія з купівлею бронеавтомобіля для НАК "Нафтогаз" http://goo.gl/2CV4t3 стала цікавим прикладом того, як змінилося ставлення людей до державних підприємств та державних підприємств до громадськості.

1) Тендер проходив у ProZorro. Це дозволило всім зацікавленим завантажити собі документацію і проаналізувати умови тендеру.

2) Громадськість обурювалася, але значно більш аргументовано, ніж 10 років тому. Пам'ятаєте, тоді новий "мерседес" купував голова НАК "Нафтогаз України" Олексій Івченко http://goo.gl/b8QkGU.

Сьогодні питання до монополіста більш детальні:

Чому саме "Мерседес", а не просто бронеавтомобіль, наприклад українського виробника? Чому саме такі специфікації, може це вже під конкретне авто? А в чому причина закупівлі саме зараз? А чи захистить він керівника компанії?

Звісно, не бракувало голосів, які вимагали відправити і броньоване авто, і менеджмент на фронт. Але, на відміну від попередніх років, багато хто розуміє, що ефективний "Нафтогаз" та ефективна урядова політика значно корисніші за менеджерів із автоматами (див. графік)

3) Сама компанія намагалася відповідати на запитання https://goo.gl/Isfu7h, аргументуючи закупівлю необхідністю захистити менеджмент в період мільярдних судових суперечок з Газропом, порадами спеціалістів і т.д.

4) На захист НАК "Нафтогаз" пристали деякі експерти https://goo.gl/znvVF9, які на західний манер вирішили, що головне в керівнику – його ефективність.

Не всі були задоволені відповідями, але порівняно з відповіддю 10-річної давнини прогрес є.

"Я їжджу на нових машинах з 92 року. Тоді я працював в Івано-Франківську, а в Києві не знали що таке "Мерседес" - казав тоді Олексій Івченко.

2
Фото Михайла Волинця
Шахтарі знову голодують, вимагаючи виплати зарплатні. Цього разу активісти кількох шахт поселилися в приміщенні Міністерства енергетики та вугільної промисловості і пообіцяли, що не залишать його поки не отримають заборговане ним. Профспілкові лідери використовують ситуацію максимально, щоб вимагати вчасних виплат гірникам. https://goo.gl/tjhV5H

Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик уже заявив, що проблема технічна: уряд гроші виділив ще минулого тижня http://goo.gl/ECcS2a , але їх на дорозі до гірників зупинив "якийсь клерк Міністерства фінансів".

Емоційні дискусії ні на крок не наблизили до вирішення проблеми на системному рівні. Доки бюджет змушений дотувати неефективні шахти, доти шахтарі здобуватимуть гроші під стінами міністерства а не під землею.

Дискусія про проблеми реформування галузі, з якої можна отримати більш широке бачення проблеми з незалежними експертами тут:

http://uacrisis.org/ua/44212-coal
Що зміниться
для споживача?
Дані з презентації Віце-прем'єр-міністра Геннадія Зубка
Споживачу, як завжди, треба розраховувати на свої сили. Незважаючи на регулярні заяви та обіцянки (ось остання, приміром http://goo.gl/RcPcOE ) уряд так і не знайшов поки що формату монетизації субсидій, тобто механізму передачі грошей людям, а не постачальникам. Працюють лише проекти з пільгового кредитування.

Хоча і в цій царині не без проблем. Найбільше потішили в Державній агенції з енергоефективності, де відзвітували про старт проектів ЕСКО: http://goo.gl/TTWvsa

Суть проектів ЕСКО проста: утеплення будинку робить інвестор своїм коштом, які згодом з мешканців у вигляді платежів за опалення. Економія, яку дає опалення, йде на відшкодування вкладень інвестора. У виграші усі, але поки що це – лише теорія.

Подивіться новину уважно http://goo.gl/TTWvsa

Ось заголовок:

"ЕСКО стає реальністю в Україні: 22 бюджетні установи буде енергомодернізовано за механізмом енергосервісу"

а ось останній абзац:

Водночас інформуємо, 1 серпня 2016 року набрав чинності Закон України «Про публічні закупівлі», яким скасовується Закон України «Про здійснення державних закупівель», що у свою чергу унеможливлює проведення закупівель енергосервісу.
Які теми потрібно відстежувати ?
фото http://zhytlo.in.ua/
Стежити варто за виконанням обіцянок. Свіжий набір обіцянок надав міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик. Його звіт про "100 днів роботи" більше нагадував план дій, оскільки цікавий був саме заявами про майбутні проекти. Детальний звіт зробили наші колеги з порталу "Житло" https://goo.gl/2o7tRQ

Ми ж перерахуємо найважливіші. Хай побудуть тут, повернемося до списку наприкінці року
Перелік обіцянок та планів від міненерго
1) До кінця вересня атомна промисловість увійде в нормальний режим роботи.
2) Ми розпочнемо будівництво заводу з виробництва ядерного палива спільно з американською Westinghouse.
3) Ми почнемо будувати сховище ядерного палива в Чорнобильській зоні відчуження.
4) Ми накопичимо достатньо вугілля, щоб пройти опалювальний сезон.
5) Завершиться реформа НАК "Нафтогаз України" - функція транспортування буде відокремлена від компанії.
6) Буде внесена на розгляд Кабінету Міністрів ухвалена цілісна програма реформування шахт.
7) Буде внесено на розгляд Кабінету Міністрів.
8) Розпочнеться експорт електроенергії.

Ми записали, повісили на стінку в офісі, будемо повідомляти про успіхи.
Що не пропустити почитати?
Інтерв'ю Сергія Головньова з генеральним директором компанії "Центренерго" Олегом Коземко http://goo.gl/HnNML3

Пам'ятаєте про скандали навколо ціноутворення на вугілля? Так званий "Роттердам+", про який ми писали минулого тижня? http://energyreform.uacrisis.org/weekly8

Олег Коземко керує державними тепловими електростанціями, які спалюють антрацит, навколо ціни якого всі сперечаються. Вибір у нього невеликий – або завозити антрацит з зони АТО, або з Південної Африки, або з Росії. За будь-якого вибору компанію критикуватимуть, і так буде аж поки "Центренерго" нарешті не продадуть в приватні руки (обіцяють вже два роки)

Відео та аудіо
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО обкладинки Концерн УКРОБОРОНПРОМ
Made on
Tilda