Якщо вірити урядовцям, які представляли
«ключовий start-up України: Фонд енергоефективності», в нас з'явиться можливість найближчим часом отримувати дешеві кредити на утеплення будинків та модернізацію помешкань. Коли саме настане цей «ближчий час» – не уточнюється.
Втім, крім яскравих презентацій про те, як має працювати Фонд, та чергового раунду дискусій про реформу системи надання субсидій, запрошені на масштабний форум експерти, бізнесмени, енергоменеджери та представники місцевих адміністрацій так нічого нового не почули.
Досі незрозуміло, як пересічний громадянин може визначити, що саме потрібно робити в будинку чи в квартирі, аби знизити витрати на електрику та опалення? Особливо в квартирі.
І на головне питання – як віднайти кошти в бюджеті для діяльності фонду – наразі немає відповіді. Рішення потребує згоди парламенту. Але там сильні настрої зовсім іншої ідеологічної спрямованості: низка політичних сил наполягає на зниженні тарифів, відтак фіксуючи споживацьке ставлення до використання ресурсів замість ощадливого.
Аналогічний виклик маємо і в царині субсидій. В уряді усвідомлюють, що субсидії допомагають вижити людям, які не в змозі сплачувати за тепло, але не вирішують питання енергозбереження. Тож цілком логічно не тільки скерувати частину бюджетних коштів на дешеві кредити, а й створити умови, за яких допомога від держави у вигляді субсидій теж стимулювала би до економії. Таким механізмом є їхня монетизація. Але досі незрозуміло, як працюватиме механізм використання субсидій для утеплення, а не проїдання. Віце-прем'єр Павло Розенко пообіцяв змінити систему з 2017 року, але у який спосіб це буде зроблено – незрозуміло. Пілотну версію змін запропонував лише міністр енергетики Ігор Насалик. Пілот впроваджуватимуть в місті, від якого він обирався до парламенту.
https://goo.gl/RksGwY Дискусія триває. Єдине, що можна констатувати: громади, як на рівні власних будинків (ОСББ) так і міст, мають не чекати рішень «зверху», а шукати самотужки рішення, як зекономити на електриці та теплі. Якщо за деякий час влада запропонує ефективні рішення, то буде добре. Але все ж розраховувати насамперед треба на власні сили. Проте відповідні дискусії варто тримати у полі свого зору, аби своєчасно підключатися до обговорення й у такий спосіб проявити свою громадянську позицію.
Пропонований механізм роботи Фонду https://goo.gl/WXPKU6