Випуск 5
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
18 – 24 червня
Що важливого відбулося?
Відсутність рішень починає дратувати не лише громадян України, але і наших партнерів в ЄС. З закликом до парламенту ухвалити низку реформаторських законопроектів на тижні звернулися і в Енергетичному співтоваристві (штаб-квартира у Відні) і в коаліції енергетичних експертів в самій Україні. У депутатів не так багато часу, щоб підготуватися.

1
фото: з інфографіки "DixiGroup"http://goo.gl/B8hsFL
В Енергетичному співтоваристві оцінили реформи в реформах ринку газу – про це йдеться у звіті цієї організації. Ця структура, яка об'єднує переважну більшість європейських країн (крім Росії) відстежує виконання державами правил «Третього енергетичного пакету – добірки правил, які повинні зробити енергетику конкурентною в інтересах споживача. Ми взяли на себе таке зобов'язання ще 5 років тому, тоді Верховна Рада України ратифікувала угоду про приєднання до Енергетичного співтовариства.

Звіт відзначає і позитиви з боку України і низку «гарячих» проблем.

Позитивно відзначили закон "Про ринок газу", створення більш конкурентних умов та рішення щодо єдиної ціни на газ для всіх груп споживачів.

Не зрозуміли – через що відбувається затримка з розділенням НАК "Нафтогаз України". Пообіцяли впродовж липня уважно стежить за процесом розділення.

Найбільшою помилкою вважають провал голосування за пакет законів, який має відтворити в Україні в повному обсязі європейські правила функціонування ринку (закладені в "Третьому енергетичному пакеті").

Повний звіт (англійською) https://goo.gl/YwPgrm
Що таке Енергетичне співтовариство для споживача (інфографіка) http://goo.gl/B8hsFL

2
В Антимонопольному комітеті України поставили під сумнів чесність конкуренції на роздрібному ринку бензину та дизельного палива. Кожен, хто заправляє своє авто, знає що ціни на бензин та ДП практично одинакові й не корелюються з цінами на нафту, яка дешевшає.

Моніторинг цін на нафту та пальне за останні кілька місяців дозволив Комітетові запідозрити змову гравців ринку й почати відповідне розслідування . Формальна підстава – спостереження, зміст якого, як кажуть юристи, зводиться до такого формулювання «одночасне, односпрямоване, в однаковій пропорції без об'єктивного обґрунтування зростання цін на пальне».

Експерти, втім, ставлять під сумнів загалом можливість чесної конкуренції в Україні в роздрібній мережі. В державі більше мереж автозаправок ніж будь-де, проблема в тому, що частина з них працює в «сірій зоні», не сплачуючи податки, а частина – просто фальсифікує бензин.

В цій ситуації критичним є контроль над якістю пального (в Міненерговугілля пообіцяли створити «робочу групу») і сплатою податків та акцизів.

Дискусія в УКМЦ щодо проблеми ціни на пальне http://goo.gl/tpk0CQ
Презентація Державного Уповноваженого АМКУ http://goo.gl/4uZPwX
«Ми бачимо, що у період падіння ціни на нафту ціна на А-95 була відносно стабільною, проте у період зростання ціни на нафту синхронно пішла вгору. Це так званий феномен цінової асиметрії «ракети і пір'їни» – спотворення конкуренції на ринку рітейлу. Коли нафта піднімається в ціні – ціна на бензин на заправках зростає зі швидкістю ракети. А коли нафта падає – ціни знижуються дуже повільно, як падає пір'їна – звідти і термін»

Валерій Полюхович
державний уповноважений Антимонопольногокомітету України

3
Підняття тарифів – це не реформа, а лише передумова для впровадження змін. Про це нагадали експерти «Реанімаційного Пакету Реформ» в своїй заяві після рішення про підвищення тарифу на тепло. Єдина ціна на газ (яка потягнула за собою рішення щодо підняття тарифів на тепло) має ще більше загострити потребу завершення реформ – щоб їх користь була відчутною для людей. Проблема лиш в тому, що їхня реалізація буде болісною для олігархів та монополістів.

Заява важлива тим, що фіксує першочергові кроки на найближчі місяці:

· найближчим часом ухвалити в цілому проект Закону «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання ринку та комунальних послуг» (№2966д) з урахуванням пропозицій профільного комітету парламенту;

· ухвалити законопроект «Про комерційний облік комунальних послуг»;

· привести діюче законодавство у відповідність до Директиви Європейського Парламенту та Ради 2012/27/ЄС від 25 жовтня 2012 р. про енергоефективність, чітко визначивши національні цілі з енергоефективності та відповідальний ЦОВВ;

· розробити та ухвалити необхідні нормативно правові акти для створення конкурентного ринку газу;

· провести необхідні розрахунки та перейти до нової моделі утворення ціни на вугілля, яка відповідає українським умовам;

· розробити концепцію та законопроекту нової моделі стимулюючого тарифоутворення, на заміну неефективній моделі «витрати +»;

· провести заходи, спрямовані на монетизацію субсидій та стимулювання споживачів до більш ефективного енергоспоживання.

Повна заява http://goo.gl/1MSJgW
Що зміниться
для споживача?
Якщо вірити урядовцям, які представляли «ключовий start-up України: Фонд енергоефективності», в нас з'явиться можливість найближчим часом отримувати дешеві кредити на утеплення будинків та модернізацію помешкань. Коли саме настане цей «ближчий час» – не уточнюється.

Втім, крім яскравих презентацій про те, як має працювати Фонд, та чергового раунду дискусій про реформу системи надання субсидій, запрошені на масштабний форум експерти, бізнесмени, енергоменеджери та представники місцевих адміністрацій так нічого нового не почули.

Досі незрозуміло, як пересічний громадянин може визначити, що саме потрібно робити в будинку чи в квартирі, аби знизити витрати на електрику та опалення? Особливо в квартирі.

І на головне питання – як віднайти кошти в бюджеті для діяльності фонду – наразі немає відповіді. Рішення потребує згоди парламенту. Але там сильні настрої зовсім іншої ідеологічної спрямованості: низка політичних сил наполягає на зниженні тарифів, відтак фіксуючи споживацьке ставлення до використання ресурсів замість ощадливого.

Аналогічний виклик маємо і в царині субсидій. В уряді усвідомлюють, що субсидії допомагають вижити людям, які не в змозі сплачувати за тепло, але не вирішують питання енергозбереження. Тож цілком логічно не тільки скерувати частину бюджетних коштів на дешеві кредити, а й створити умови, за яких допомога від держави у вигляді субсидій теж стимулювала би до економії. Таким механізмом є їхня монетизація. Але досі незрозуміло, як працюватиме механізм використання субсидій для утеплення, а не проїдання. Віце-прем'єр Павло Розенко пообіцяв змінити систему з 2017 року, але у який спосіб це буде зроблено – незрозуміло. Пілотну версію змін запропонував лише міністр енергетики Ігор Насалик. Пілот впроваджуватимуть в місті, від якого він обирався до парламенту. https://goo.gl/RksGwY

Дискусія триває. Єдине, що можна констатувати: громади, як на рівні власних будинків (ОСББ) так і міст, мають не чекати рішень «зверху», а шукати самотужки рішення, як зекономити на електриці та теплі. Якщо за деякий час влада запропонує ефективні рішення, то буде добре. Але все ж розраховувати насамперед треба на власні сили. Проте відповідні дискусії варто тримати у полі свого зору, аби своєчасно підключатися до обговорення й у такий спосіб проявити свою громадянську позицію.

Пропонований механізм роботи Фонду https://goo.gl/WXPKU6

Які теми потрібно відстежувати ?
Чи є чесною ціна на вугілля, а відтак – на електрику?
Як формувати ціну на вугілля, а відтак – на електроенергію? Чи знаємо ми, за що саме платимо в тарифі на електрику? Дискусія експертів триває, 29 червня УКМЦ запрошуєвсі державні органи влади, відповідальні за ціноутворення.
Чи достатньо в нас потужності електростанцій для літа?
Літні місяці - не менш критичні для електроенергетиків за зимові. Традиційно, коли станції на ремонтах, люди вмикають кондиціонери. Енергосистема вже працює на максимумі http://goo.gl/r0ID4L, що буде далі, зважаючи на принципову відмову від імпорту та обіцянку "масованого експорту", - невідомо.
Що не пропустити почитати?
Інтерв'ю Білла Гейтса MIT technology review, де він пояснює проблеми розвитку енергетики, які необхідно вирішувати всім світовим урядам разом https://goo.gl/OGc2hL

Якщо б у нас була супер-енергомережа, яка би покривала всю Північну Америку, і ми могли би враховувати погодні моделі сонця та вітру. Якщо би ми максимально використовували потенціал сонячної та вітрової енергії...
[...]
Тоді магічним чином, завдяки цій континентальній мережі та урядовим дозволам ми могли би забезпечити сонцем та вітром 80% потреб в енергії. Решту 20% навантажень в пікові моменти можна було забезпечити станціями, які працюють на спаленні газу, де найлегше будувати системи вловлення вуглецю.

Мережа існує і це – найпростіше рішення. Воно «магічне» лише тому, що передбачає необхідність відмовитися від державного регулювання та створити економічні передумови.

Це буде не технологічне чудо, а чудо державної політики
Білл Гейтс
Розслідування Дениса Бігуса щодо нових «схем» у вугільній галузі http://goo.gl/V0VAB4

Відео та аудіо
© Український кризовий медіа-центр
ФОТО для обкладинки Олег Стельмах http://elektraua.livejournal.com/
Made on
Tilda