Український кризовий медіа-центр
ЯК ПОДОЛАТИ ЗИМУ
Що змінилося?
Цієї зими українці платитимуть близьку до ринкової ціну за енергоресурси.
Прості відповіді на складні запитання "чому так" Вам запропонують політики. Ми пропонуємо лише джерело для роздумів. Думайте. Рахуйте. Вирішуйте.
?
Чому я не можу платити як раніше? Населення бідне і не має грошей сплачувати високі тарифи! Всі попередні уряди могли це забезпечити!
!
Всі уряди боялися назвати речі своїми іменами і сказати, що енергоносії в розвинених державах — це товар, ціна якого формується на ринку. Якщо ми не платимо за газ та тепло комунальним підприємствам, хтось інший виставляє нам рахунок. Ось кому ми платили раніше:
Росії
Дешевий газ довгий час був наркотиком, який Росія використовувала для того, щоб впливати на Україну. Після 2004 року газ перетворився на зброю — встановлюючи ціну на газ Росія постійно висувала політичні умови. Однією з таким умов, наприклад, стало збереження баз Чорноморського флоту в Криму. Минулого року вся країна побачила, до чого призводить політична залежність від Росії.
В державний бюджет
Податки, які сплачує кожен із нас, держава використовувала на покриття різниці між ціною купівлі газу і ціною продажу населенню. Експерти підрахували, що у 2014 році "приховані" витрати, пов'язані з заниженими тарифами на газ, опалення та електроенергію, складали 4,6% ВВП, що дорівнює 72,082 млрд. грн. Це фактично означає, що до квітня 2015 року кожний громадянин України щорічно втрачав близько 1700 грн. зі своїх податків, які могли бути витрачені на покращення рівня медичного обслуговування, соціального захисту, освіти або підвищення пенсій.
В пункт обміну валюти
В 2014 на покриття дефіциту НАК "Нафтогаз" держава витратила 10 мільярдів гривень. Це більше ніж видатки на охорону здоров'я і соціальний захист разом взяті. Швидке зростання цін (інфляція) та підивщення обмінного курсу долара (девальвація), зокрема, спричинене великими видатками на покриття різниці між закупівельною ціною та ціною продажу газу населенню.
Сусіду
Низька ціна на газ не спонукає нікого економити. Споживаючи в N разів більше енергоносіїв, влансики великих будинків використовувал в N разів більше коштів державного бюджету. Як наслідок, держава використовувала Ваші кошти, щоб заплатити за газ і тепло, які використав сусід.
Чиновнику
Газ для квартири, сільської хати чи заводу однаковий. А ціна різна. Завдяки схемі, коли продавець на папері продає газ населенню, а насправді – підприємству, за кілька років при владі, молоді бізнесмени виростають в олігархів. Якщо ціна на газ для населення та промисловості однакова, то можливості заробити нече
?
Чому ми змушені виконувати вимоги МВФ з підняття тарифів? Чому іноземці нам вказують?
!
Міжародні кредитори зацікавлені у зростанні економіки України, адже тільки таким чином ми зможемо повернути запозичені кошти. Саме тому однією з умов надання позики МВФ, є створення ринкової економіки. Підняття тарифів – це прямий шлях до скорочення дефіциту бюджету, а отже, вивільнення коштів для інвестицій в промисловість, сільське господарство, ІТ, тощо.
дАні НАК "НАФТОГАЗ": скільки разів ми обіцяли собі та світові підняти ціни на газ.
?
Я плачу 3,6 грн за куб. м (або 7,18 грн за куб. м). Хто вирішив, що саме стільки?
!
Передусім потрібно розуміти – не всі сплачують однакову ціну на газ. Уряд домігся перехідного періоду та можливості забезпечити "соціальну ціну" 3600 грн. за 1000 куб. м газу до певниого об'єму. Поки не запрацює повноцінний ринок газу, тарифи будуть затверджуватись урядовими рішеннями. Саме така ціна забезпечує посильний для бюджету дефіцит.

Решта газу - ринкова вартість. Припустімо, ми купили 1000 куб. м газу у Словаччині. Це нам коштувало 240 доларів. 240 доларів множимо на курс гривні до долара, на 21 (або 24). Додаємо 4% спеціального збору. Додаємо 20% податку на додану вартість. І додаємо 900 грн. витрат на транспортування цього газу до вашої оселі. У нас виходить ціна 7188 гривень. Це ринкова ціна, встановлена ще влітку. З того часу уряду вдалося трохи знизити ціну на імпорт, але при цьому виріс курс долара.

Тарифи на сьогодні по більшості позицій залишаються економічно не обґрунтованими та штучно заниженими. До 200 кубічних метрів населення сплачуює пільгову, або соціальну ціну. Пільгову ціну також сплачують підприємства Теплокомуненерго. Монстри радянського виробництва, які вкрай неефективно забезпечують нас централізованим опаленням.
Структура ціни на газ
?
Чому ми не можемо видобувати більше?
!:
Сьогодні видобуток українського газу тільки зменшився в порівнянні з попередніми роками (причина – втрата "Чорноморнафтогазу" та скорочення видобутку "Укрнафти")

Перша причина -- дешевий газ. Дешевий газ означає, що ми використовуємо радянську ще інфраструктуру видобування і не вкладаємо ні копійки в збільшення видобутку. При значних запасах ми знижуємо, а не нарощуємо видобуток газу
Україна не має грошей для інвестиції у розвиток видобування. Приватні компанії також не мають стимулу видобувати газ в Україні, адже це занадто дорого.

Друга причина — це наслідки послідовної політики Росії . Видобуток розвалювали так само, як і армію.

Саме для того, щоб Україна видобувала більше (а імпортувала менше) уряд пропонує зменшити ренту на добування.

А щоб проконтролювати діяльність компаній Україна приєдналася до міжнародного стандарту прозорості видобувних галузей (EITI), яка дозволяє громадськості контролювати податки та рентні платежі видобувників.
дані нак нафтогаз
структура видобутку
незалежність починається з МЕНЕ
Що ми можемо зробити самостійно?
Зменшити рахунок за опалення.
Для себе і для держави
Крок 1: Оформити субсидію

Дивитись відео-інструкцію!

Якщо Ваша родина сплачує значну частину свого доходу за комунальні послуги, Ви маєте право на субсидію.

Підрахуйте, на яку суму Ви можете розраховувати за допомогою спеціального калькулятора. Також Ви зможете завантажити бланки необхідних документів.

Крок 2: Встановити лічильники на тепло

Дивитись відео-інструкцію!

Лічильники дозволяють платити лише за спожите у власному помешканні тепло.

Для початку варто розглянути основні схеми теплової розводки у багатоквартирних будинках. Існують такі типи:

  • однотрубна схема з вертикальною розводкою. У даному випадку необхідна установка одного лічильника на стояк і установка датчика температури на кожний з радіаторів;
  • двотрубна схема з вертикальною розводкою. Тут необхідна установка лічильника і датчика температури на кожну з батарей;
  • однотрубна схема з горизонтальною розводкою, коли до квартири тепло поступає по двом трубам. Для даної схеми досить одного теплолічильника.

За перших двох схем відбувається установка загальнобудинкового лічильника. Якщо ж у будинку використовується третя схема, то встановлення квартирного лічильника буде найбільш оптимальним.

Головні кроки по встановленню лічильників на тепло

  • Отримання дозволу на встановлення лічильника в організації, яка здійснює управління будинком. Для цього необхідні а) паспорт; б) ідентифікаційний код; в) документ, що підтверджує право власності на квартиру; г) технічний паспорт квартири; д) в разі наявності пільг – документи, які підтверджують право на пільги.
  • Отримання технічних умов у теплопостачальної організації (виконавця послуг з централізованого опалення)
  • Обрання підрядника з монтажу лічильника
  • Розробка підрядником індивідуального проекту та технічної документації для встановлення лічильника
  • Погодження проекту з теплопостачальною організацією
  • Монтаж лічильника підрядником
Крок 3: Встановити терморегулятори на батареї

Індивідуальний лічильник разом з терморегулятором на батареях дозволять дійсно платити тільки за те, що споживаєш і економити на власний розсуд. Якщо у вас є лічильник на теплову енергію, то, встановивши терморегулятор, ви будете платити на 25-30% менше.

За допомогою терморегулятора відбувається зміна об'єму теплоносія, що потрапляє в радіатор, а отже, змінюється і ступінь нагріву радіатору. Як наслідок, повітря в приміщенні прогрівається більше або менше — в залежності від виставленого режиму

Терморегулятор - прилад, який не споживає електроенергію.

Кроки для встановлення терморегулятора


Спочатку вам треба купити терморегулятор. Перш ніж почнеться встановлення терморегулятора на радіатор, необхідно обов'язкове відключення опалення і злив з батарей залишків води. Для цього вам треба домовитися із організацією, що управляє будинком (ЖЕК, ОСББ, тощо) на відключення стояка системи обігріву та викликати спеціалізованого підрядника на встановлення регуляторів. Він зіллє воду із батареї, відріже частину труби, що подає гарячу воду до батареї, і вмонтує у трубу терморегулятор. І ви зможете використовувати тепло на власний розсуд.
Крок 4: Зберегти тепло у квартирі без обігрівачів

Дивитись відео-іструкцію!

  • Вікна. 40% втрат тепла відбувається через вікна. Якщо з певних причин ви не збираєтесь використовувати сучасні ізолюючі матеріали, можна власними силами і майже безкоштовно зробити будинок трохи тепліше. Також варто пам'ятати про балкони та лоджії.

  • Вхідні двері. Велику роль у збереженні тепла відіграють вхідні двері. Ефективним рішенням звичайно будуть другі двері, створивши тим самим теплоізолюючий тамбур. Однак цей спосіб вимагає фінансових витрат і роботи спеціалістів.

  • Тому необхідно ізолювати щілини між стіною і дверною коробкою можна власними силами, наприклад використовуючи монтажну піну.

  • Утепліть стіни. Тут можна використовувати будівельні матеріали з низькою теплопровідністю: дерево, спеціальні плити, гіпсокартон або просто помістити вздовж стіни велику книжкову шафу.

  • Радіатори мають бути відкритими. Це зовсім не потребує фінансових витрат, та займає дуже мало часу. Основна ідея у тому, що коли батареї чимось закриті, то віддають значно менше тепла у приміщення, їх відкриття дозволяє підвищити температуру на 1-3 градуси у приміщенні. І тим самим тепло поширюється краще.

  • Штори, тюль та меблі не повинні закривати батареї. Однак щільні штори допоможуть утримувати тепло в оселі (тут мова йде про короткі штори, які не закривають простір навколо батареї). Щоб підвищити температуру у квартирі на 1-2 градуси варто встановити тепловий екран за батареями: у якості такого тепловідбивного матеріалу можна використовувати фольгу або будь-який матеріал, обклеєний сріблястим папером.

  • Також рекомендується при можливості фарбувати радіатори в темний колір: батарея, пофарбована в темний колір, віддає на 5-10% тепла більше, ніж пофарбована світлою фарбою

  • Щільно зачинені двері кімнат і квартири – запорука збереження тепла.
Крок 5: Замінити лічильники на електроенергію

Квартири в житлових будинках, як правило, оснащені "звичайними" однофазними лічильниками (тариф - 45,6 копійок за 1 кВт-год в будь-який час доби). Дво- або три-зонні лічильникими натомість пропонують диференційований тариф, який дозволяє заощаджувати на використанні енергоємних приладів (пральна, посудомийна машини, мультиварка, тощо) у нічний час (з тарифом - 18,24 копійок за 1 кВт-год вночі ). Докладніше на інфографіці.
Крок 6: Заощаджувати електроенергію своїми силами

  • Використовуйте енергозберігаючі лампи. Не зважаючи на більшу ціну, вони служать у 5-8 раз довше

  • Не забувайте протирати лампочки. Варто знати, що пил може «забирати» до 20 відсотків світла, що виходить від лампи. Це ж стосується і плафонів.

  • Завжди вимикайте світло, виходячи надовго з приміщення. При виході з будинку вимикайте з розеток всі побутові прилади, крім холодильника. Це не лише дозволить заощадити електроенергію, але й вбереже техніку від можливих перепадів електроенергії

  • Не забувайте про інструкції до побутової техніки. Наприклад, якщо поставити холодильник поруч з плитою або опалювальною системою, витрати електроенергії зростуть у кілька разів. Також, перед тим як поставити гарячу їжу у холодильник, спочатку дайте їй охолонути. Завантажуйте пральну машину згідно інструкції

  • Холодильник та морозильник треба регулярно розморожувати, та слідкувати за тим, щоб дверцята були зачинені

  • Вмикайте кондиціонер лише тоді, коли закриті всі вікна і двері

  • Якщо зіткнулися з необхідністю купівлі нової побутової техніки, обирайте техніку класу А, А +, А ++. В порівнянні з приладами більш низького класу енергоспоживання, вони споживають електрики на 30-40% менше

  • Не залишайте прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж треба для повної зарядки акумулятора

  • Налаштуйте в комп'ютері режим енергозбереження, при якому можна заощадити до 50% електроенергії та пам'ятайте, режим очікування для комп'ютера доречний, але на кілька хвилин, а не на всю ніч

  • Каструлі та сковорідки повинні відповідати діаметру конфорки вашої електроплити. Раціонально використовуйте тепло конфорок
Крок 7: Заощаджувати воду - просто!

  • Несправна сантехніка має бути відремонтована. Наприклад, унітаз: полагодьте його, він не повинен підтікати. Адже мало хто замислюється, що коли бачок унітаза тече, то через нього в день може витекти в каналізацію до однієї тони води.
    Також для економії можна встановити на ньому дві кнопки зливу: одна - використовує півбака води, друга - повністю весь бак.

  • Правильне прання. Прати треба тільки з оптимальним завантаженням. А якщо здійснити покупку плануєте зараз – зверніть увагу на машинки з фронтальним завантаженням - у них більш високий клас економічності

  • Встановіть у ванній і на кухні змішувачі та крани з розпилювачами.

  • Надавайте перевагу душу замість ванни

  • Під час чищення зубів закривайте кран. Мало хто знає, що навіть на такому незначному процесі заощадити вдається близько 200 літрів у тиждень
Крок 8: Утеплити вікна

  • Вікно має бути чистим. Тепло може виходити назовні у вигляді інфрачервоного випромінювання. Звичайне чисте скло, будучи прозорим для випромінювання видимого спектра, володіє низьким рівнем прозорості для інфрачервоних променів, що передають тепло. Зате забруднене скло, втрачаючи прозорість у видимій частині спектру, значно збільшує її в спектрі інфрачервоному. Тому для збереження тепла достатньо просто помити вікно перед початком холодної пори року

  • Для закладання щілин можна використовувати спеціальні ущільнювачі. Найпопулярніші серед них - поливінілхлоридні (ПВХ) і гумові

  • У домашніх умовах можна утеплювати вікна газетами і паперовими смужками, ватою і тканинними смугами, поролоном і скетчем, закладення щілин у вікнах парафіном, утеплення за шведською технологи (матеріал EuroStrip). Найпоширеніший спосіб по утепленню віконних прорізів - забивання щілин між рамою і віконним прорізом є задування монтажною піною

  • Установлення тепловідбивної плівки на вікна - перешкоджає виходу тепла у формі інфрачервоного випромінювання та створює додатковий теплоізолюючий шар повітря між собою і склом.
Крок 9: Замінити газовий котел

Держава пропонує компенсувати вам до 70% вартості негазового котла та енергоефективних матеріалів.

Підрахуйте, який розмір державної компенсації Ви можете, та ознайомтесь з покроковою інструкцією на сайті Державного агентства з енергоефективності.

Всі дані, графічні зображення та тексти відкриті для використання та републікації для усіх зацікавлених в тому, щоб доносити хід реформ в країні до громадян.
(CC)
Український медіа-центр реформ
за сприяння
Міністерства енергетики та вугільної промисловості
Made on
Tilda