Усі гроші за спожиту електроенергію за певними формулами розподіляє те саме ДП "Енергоринок". Частину - атомним станціям, які виробляють дешеву енергію, але не можуть збільшувати потужності в вечірній час, коли споживання сильно збільшується. Багато – тепловим станціям, які можна легко вмикати. Частину – гідроелектростанціям. Вони виробляють дешеву електрику, можуть вмикатися будь-коли, але їх потужності мінімальні.
Головна проблема власне, в цій системі. Роками ціна розраховується з "собівартості" кожної станції. Компанії що володіють ними, подають регулятору (НКРЕ КП) дані про те, скільки коштує виробництво, скільки витратили на розвиток та амортизацію.... Так визначається ціна електрики. Відтак компаніям вигідніше, щоб "собівартість в тарифі" була більшою, а не меншою.
Наслідки ми знаємо з історії. Якщо ціною керує не "невидима рука ринку", а хтось в "ручному режимі", починається гра зі статистичними даними. І якщо раніше до ціноутворення просто "були питання", то після Революції Гідності питання переросли в скандали.
Ніхто не розуміє, наприклад, чому теплова електроенергія коштує сьогодні так дорого. Останні два роки регулятор визначає дуже високу ціну за теплову енергію, яку виробляють теплові станції. Причина – рішення, за яким вартість вугілля "в тарифі" закладається за формулою "Роттердам +". Це так, ніби ми возили би вугілля для теплових станцій за ціною на біржі в місті Роттердам плюс перевезення звідти ж. Аргументом НКРЕКП при затвердженні такої методики формування оптово-ринкової ціни була необхідність забезпечення автономії поставок антрациту від зони АТО. Однак, теплова генерація, отримавши додаткові кошти в тарифі, у 2016 р. практично не здійснювала імпортних поставок.
Ще одна проблема – "промислові споживачі" платять більше, ніж звичайні, "побутові". Це така спроба закрити очі людям на справжню ціну. В рахунках вона одна, а підвищена закладається в ціну товарів та послуг. Адже бізнес та підприємства беруть гроші не з повітря, а зі споживачів.