Історія з підняттям ціни на вугілля – прекрасний приклад детективу, де правильне (формально) рішення ухвалили в неправильний час. В результаті ми стали платити за електрику (генеровану з вугілля) більше, а шахтарі більше отримувати не почали…
Так званий ринок електроенергії та енергетичного вугілля в Україні насправді ринком не є – і ціну на вугілля, і
ціну на електрику з нього встановлюють чиновники.
Це, по суті, планова економіка. І в процесі ринкових реформ ситуацію необхідно змінювати. Це передбачає і створення ринку вугілля, і створення ринку електроенергії – відповідні зобов'язання зафіксовані в плані реформ та міжнародних зобов'язаннях України. Але цього досі не зроблено.
Натомість регулятор (НКРЕ КП) вирішує змінити процес ціноутворення і прив'язати ціну на вугілля до індексу на біржі в місті Роттердам. Це стандартна європейська практика, хоч до цієї ціни регулятор додає видатки на транспортування вугілля з Роттердаму в Україну, застосувавши так званий принцип імпортного паритету.
Формально – потрібний крок. Фактично ж, в ситуації, коли ринку немає, він призвів до збільшення прибутків теплової генерації. Бо що вища ціна на вугілля, то дорожча їх електрика.
Державним шахтам краще не стало – їх збитки все одно значно більші, і без реформ ніколи не зменшаться.
Влада сподівається, що вища ціна на вугілля дозволить також купувати антрацит за кордоном, аби не залежати від бойовиків. Але поки що черги нових човнів з Південно-Африканської республіки в порту "Південний" не видно. А реальної собівартості вугілля, яке приїжджає з окупованих територій, ми теж не знаємо. Цілком імовірно, що у вагонах - антрацит, видобутий вручну у «чорних копанках», які з'явилися на Донбасі під час минулої – невдалої – спроби реформувати галузь.