Про що ми говоримо:
Зростання тарифів, лібералізація ринків електроенергії , газу, тепла в умовах відсутності довіри до держави з боку споживача створюють соціальну напруженість і призводять до зростання рівня неплатежів. Низька енергетична грамотність населення в умовах соціальної напруженості створює благодатний грунт для популізму політиків.
Відсутність системи моніторингу і контролю якості послуг постачальників у сферах газу, водопостачання, тепла, вивезення побутових відходів не дозволяє сформувати адекватне уявлення про якість послуг, що надавалися та порядок їх регулювання. Низька технічна оснащеність споживачів і постачальників послуг створює умови для корупції та збільшує вплив монополістів.
Питання Круглого столу:
Чи ефективна комунікація з питань захисту прав побутових споживачів і малого бізнесу між різними сторонами?
У яких питаннях побутові споживачі і малий бізнес в енергетиці та житлово-комунальному господарстві найменш захищені ?
Чи хочуть споживачі бути захищеними і чим вони готові платити за це?
Яких ресурсів бракує системі для забезпечення ефективного захисту прав споживачів і малого бізнесу в енергетиці та житлово-комунальному господарстві?
Чи допоможе створення енергетичного омбудсмена поліпшити ефективність і об'єднати зусилля щодо захисту прав побутових споживачів і малого бізнесу в енергетиці та житлово-комунальному господарстві?
Які функції повинен виконувати і які повноваження мають бути у Проектного Офісу енергетичного омбудсмена?
Хто і як зможе заплатити за захист прав побутових споживачів і малого бізнесу в енергетиці та житлово-комунальному господарстві?
Як створювалися та як працюють інститути енергетичних омбудсменів в зарубіжних країнах?