Цьогорічний лютий в Україні аж на 6,2°С був теплішим за кліматичну норму
За даними Міжурядової групи експертів з питань змін клімату ООН саме діяльність людини (з вірогідністю 95%) є домінуючою причиною глобального потепління. Потепління, що спостерігається з середини ХХ ст., і супроводжується підвищенням температури в атмосфері й океанів, зменшенням маси снігу та льоду, підвищенням рівня моря і збільшенням концентрації парникових газів (ПГ).
І хоча зміна клімату є довгостроковою проблемою, яку потрібно буде вирішувати щонайменше до середини, а можливо й до кінця ХХІ ст., вона вже вимагає термінових дій, враховуючи темпи і масштаби накопичення ПГ в атмосфері і небезпеку підвищення температури на Землі більш ніж на 2°С.
Так, наприклад, за даними американського Національного управ¬ління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) середня температура поверхні Землі була на 1,35°С вищою ніж в 1951-1980 роках. А за даними спостережень Центральної геофізичної обсерваторії ДСНС України цьогорічний лютий аж на 6,2°С був теплішим за кліматичну норму (середня температура у Києві склала +2,0°С), а метеорологічна зима в Україні виявилась другою найкоротшою після зими 1989-1990 рр., вона тривала лише з 29 грудня по 21 лютого – усього 55 днів.
З точки зору енергетики підвищення температури і скорочення тривалості зими можна (на перший погляд) назвати "плюсами": це сприяє кращій врожайності сільськогосподарських культур, зменшенні потреби в енергетичних ресурсах для обігріву приміщень тощо.
Однак ми всі бачимо реальні наслідки: зменшення частоти та інтенсивності опадів, нестійкий сніжний покрив, підвищення значення та тривалості дії екстремальних температур, збільшення кількості стихійних лих (буревії, аномальні зливи, підтоплення тощо). Все це безжально може перекрити усі "плюси" як для сільського господарства, такі і енергетики.
Зменшення частоти та інтенсивності опадів суттєво впливає на рівень води в ріках, вода яких використовується як для виробництва електроенергії (ГЕС, ГАЕС), так і для безпечного функціонування (охолодження) теплових електростанцій (АЕС, ТЕС, ТЕЦ). Підвищення значень та тривалості дії екстремальних температур є значним викликом для вітчизня¬ної енергетики, оскільки в цей період різко і суттєво зростає потреба в енергоресурсах.
Це ми вже зараз спостерігаємо. З кінця червня відбулося різке зростання споживання електроенергії через високу температуру і, зокрема, масове включення кондиціонерів спонукало нашу країну звернутися про допомогу Росії, оскільки свої можливості були вичерпані.