Випуск 10
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
23 - 29 липня
Що важливого відбулося?
Росія спробами налякати підштовхує Україну до реформ, міністерства ведуть справи у такий самий спосіб, як і всі попередні роки, а на передовій змін – мери міст та громадяни.

Не зовсім те, чого ми очікуємо від реформ. Утім, ситуація прогнозована, тому "підштовхувати реформи" доведеться всім гуртом. Як це роблять в місті Долина, Івано-Франківської області (на фото).

1
Цього тижня до активізації реформ в енергетиці Українську владу підштовхувала ... Росія. В звичний спосіб країна-агресор активізувала тиск на український "Нафтогаз". Спочатку спільною з Туреччиною заявою про відновлення роботи над проектом "Турецький потік" http://goo.gl/8qxx1o, який має стати ще однією альтернативою українській газотранспортній системі. Потім – діями РАО "Газпром" щодо зниження тиску на вході в українську трубу. "Газпром" створив технологічні проблеми українському оператору ГТС, про що Україна одразу ж повідомила партнерів в ЄС http://goo.gl/jqaXMD. Тактика для Росії традиційна – створювати проблеми аби довести, що Україна не в стані з ними впоратися. Захист від таких нападів теж давно відпрацьований – приєднання до клубу країн, які використовують енергетику виключно як бізнес, і працюють за правилами, прийнятими в ЄС. Тоді Україна стане партнером, який більш передбачуваний та стабільний ніж РФ. А для цього потрібно завершити реформи.
"Обсяги транзиту [...] наразі рекордно низькі. Ми це пов'язуємо з тиском, який Російська Федерація чинить на Україну, на НАК"Нафтогаз України" з метою, по-перше, мінімізувати доходи НАКу від цього виду бізнесу, по-друге, я думаю, це частково є тактикою просування "Північного потоку-2".

Поки компанія ефективно вирішує ці проблеми, але мені здається, що росіяни хочуть зробити все можливе, щоб довести нашим європейським партнерам, що Україна не може бути транзитною країною і тому вони приступили до банального шантажу нас і їх"

Андрій Коболєв
голова правління НАК «Нафтогаз України»

2
Власне, за продовження реформ продовжують боротися далеко не всі. "Косметичні рішення" ухвалені, час за змінами, які посунуть від звичних способів заробітку кілька сімей та кілька сотень (або тисяч – ми точно не знаємо) чиновників. За будь-яких обставин моніторинговий звіт ключових незалежних громадських організацій http://goo.gl/rfRjL2 свідчить про фактичну зупинку реформ, незважаючи на 27 позитивних кроків, які знайшли укладачі іншого підсумкового звіту, виданого в Національній раді реформ http://goo.gl/DwoLrF
СТИСЛІ ВИСНОВКИ
звіту щодо енергетичних реформ низки українських громадських організацій
Реформи газового ринку впродовж звітного періоду не продемонстрували помітної динаміки. Попри рух до організації та впорядкування процесів щодо необхідних передумов, важливі законодавчі рішення залишилися неприйнятими. Відтак, реформа в цьому секторі продовжує перебувати в початковому етапі.

В секторі електроенергетики
на фоні неспроможності Верховної Ради розглянути законопроект про ринок електроенергії в першому читанні були прийняті рішення, які є дискусійними та спричинили потребу додаткових з'ясувань в рамках уряду. Щодо ядерної безпеки, проведення чергових перевірок МАГАТЕ, а також співпраця з іноземними фахівцями в рамках різноманітних заходів, разом з кроками законодавців до закріплення правового статусу територій, що постраждали від аварії на ЧАЕС, характеризують прогрес в галузі.

Попри значну увагу до теми енергоефективності
та проведення тематичного засідання Національної Ради Реформ, істотного прогресу в цьому секторі енергетичних реформ не відбулося. Перш за все через брак прийнятих законодавчих рішень Україна отримала незадовільну оцінку ситуації в галузі від Енергетичного Співтовариства. Однак робота з розробки проектів необхідних рішень продовжується.

Питання довкілля
хоч і були відображені в ключових державних документах (Плані дій уряду та ін..), мали надто низький ступінь деталізації завдань, що потенційно розмиває рамки їх виконання. В галузі відновлюваної енергетики уряд анонсує низку планів та законодавчих ініціатив, затвердження та виконання яких ще попереду.

В секторі нафти і нафтопродуктів
на фоні відсутності істотних просувань реформ спостерігаються спроби повторення розпочатих раніше напрацювань.

В питаннях бізнес-клімату
також не було продемонстровано прийняття необхідних рішень. В цій сфері також розроблена низка ініціатив, які, втім, чекають свого правового затвердження.

Повний звіт http://goo.gl/rfRjL2
За зміст публікації несуть відповідальність Громадська організація «ДІКСІ ГРУП», а також Громадянська мережа «ОПОРА», Всеукраїнська громадська організація «Енергетична Асоціація України», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля»", асоціація «Європейсько-Українське агентство»
Справжнього оптимізму на цьому фоні додають лише люди, які розвивають проекти енергоефективності у власних містах. Цього тижня в Українському кризовому медіа-центрі представники мерій чотирьох українських міст розповіли про те, як їм вдалося досягнути економії на опаленні та залучити мільйони гривень інвестицій від міжнародних організацій. Секрет успіху – в стратегічному підході та вмінні вчитися, адже всі вони входять до загальноєвропейської ініціативи "Угода мерів", де українські міста представлені на рівних правах з громадами ЄС.

Звіт з презентації http://uacrisis.org/ua/45595-zaluchennya-gromadi

3
Кілька рецептів від мерів успішних міст, що змогли утеплити будинки, зекономити чималі кошти на опаленні і залучити інвестиції:
- Дивитися на перспективу. Найкращі результати в тих містах, де громади зрозуміли що «дешевої енергії більше не буде» багато років тому. Результати енергоефективності стають очевидними через 5 чи навіть 10 років, і тому потрібно дивитися наперед, ухвалювати стратегії розвитку і ставитися до їх імплементації серйозно.
- Бути відкритими до громади. Не гратися в популізм, а чесно розповідати, що відбувається і залучати громади до спільної роботи. «Це не успішні мери отримують результат - це успішні громади. Мери просто дослухаються до людей» - каже мер Вознесенська Віталій Луков
- Проводити енергоаудит. Не можна просто «утеплюватися» –кожна будівля, кожна установа – унікальна. І потрібно побудувати чітку систему відстеження витрат енергії, разом з мотивованими людьми які працюють на місцях. Коли завгоспи чи директори справді відповідають за ефективність установ – вони зможуть економити 10 чи навіть 15% коштів і без вкладень
- Використовувати досвід та ресурси міжнародних організацій. Більшість інвестицій в ефективні будівлі – міжнародна допомога. Щоб її отримати потрібно довести, що місто працює ефективно. Це і стратегія і аудит і підтримка громади (див. вище). Також – історії успіху. Спочатку маленькі проекти, які демонструють фаховість, і тільки потім – мільйонні інвестиції ЄС.
- Радитися. Усі мери – учасники загальноєвропейської «Угоди мерів, яка об'єднує тисячі громад по всьому континенту. Це не лише доступ до ресурсів – це можливість отримати знання та спільно написати проекти. Утеплення – це не забивання цвяхів, це ретельний аналіз і побудова найбільш ефективних рішень на рівні міста. Частина зобов'язань – надання досвіду іншим містам. Той, хто хоче, може приїхати до Вознесенська, Долини, Славутича, Луцька чи будь-якого іншого міста з «Угоди мерів» та отримати консультацію.
- Завершити реформи. Це не «рецепт», це – вимога людей, які мають справу з тарифами та ефективністю на рівні міста. Завершити створення ОСББ, оскільки згуртовані мешканці можуть краще реалізовувати ті самі рецепти: стратегія, аудит, пошук фінансування, імплементація.
Ті, хто сьогодні керує державою, змушений вдаватися до таких непопулярних кроків. Ми, на місцях, зі свого боку зобов'язані їх підтримати – щоб ми спільно говорили правильні речі і робили кожен свою частину роботи. Ринок однозначно потрібен

Дмитро Смолій
Заступник міського голови м. Долина

4
Уряд також ухвалив цього тижня рішення про "перерозподіл коштів для підтримки державних вугледобувних підприємств" http://goo.gl/ECcS2a

Це означає що шахтарі, які приходили з прапорами батальйону "Азов" минулого тижня, отримають зарплату. Але виплатять її з коштів, які призначалися для реструктуризації галузі.

Суть проблеми проста: більшість державних шахт збиткові. Але бюджетні кошти йдуть на те, щоб заплатити шахтарям, а не для того, щоб системно вирішити проблему.

Для цього потрібна комплексна програма реформування галузі. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик пообіцяв внести її на розгляд уряду якнайшвидше.
"Програма реформування вугільної галузі повністю розроблена, представлена на форумі "ЕнергоВесна 2016", обговорена на засіданні колегії Міненеговугілля, на пленумі з профспілками працівників вугільної галузі. Готовий представити цю програму на засіданні Уряду"

Ігор Насалик
МІіністр енергетики
та вугільної промисловості України
Що зміниться
для споживача?
Уряд виділив додатково 100 млн гривень на продовження програми «теплих» кредитів. Це означає, що можна і далі розраховувати на пільгове фінансування для утеплення будинків, яке доступне об'єднанням громадян та звичайним споживачам.

Що саме потрібно робити для того, щоб підготуватися до зими? Кожен будинок індивідуальний, але базові поради ми зібрали для Вас ще минулого року http://energyreform.uacrisis.org/

Що саме може забезпечити держава? Можна вияснити в кол-центрі державної служби з питань енергоефективності

(044) 296-71-60, 292-32-57
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected].
Які теми потрібно відстежувати ?
Дуже цікаво буде спостерігати за коментарями Міністерства екології та природних ресурсів. З одного боку міністр екології Остап Семерак відчитався про успішні 100 днів на посаді під час яких "наступили на горло ділкам" http://goo.gl/NfKNgZ.

З іншого – підконтрольна міністерству компанія "Надра України" віддала в користування перспективне родовище газу зовсім невідомій компанії, що спричинило шквал критики в медіа та експертному середовищі. http://goo.gl/qS5oiv

Проблема полягає в тому, що без прозорості видачі ліцензій на розробку газових родовищ годі сподіватися на анонсований урядом прорив у власному видобуванні газу. Про це говорили детально на брифінгу в УКМЦ на початку липня http://uacrisis.org/ua/44998-gas-2

Міністр Семерак уже заявив, що систему надрокористування реформуватимуть https://goo.gl/UPK1sq, власне спостерігати за реформою буде вкрай цікаво.
Що не пропустити почитати?
Яскравий текст на західноукраїнському порталі Zaxid.net про причини та наслідки "тарифних бунтів". Влучно, суперечливо і доволі дотепно.

http://goo.gl/a7LDnW

З історичної точки зору, високі тарифи – це штраф за відсталість. Поки європейські країни підвищували ефективність комунального господарства, Україна жила в штучних умовах планової радянської економіки, а потім – пострадянського безладу. За офіційними даними, в опалювальний сезон до споживачів доходить лише 40% тепла, а решту ми втрачаємо через вади інфраструктури. У грошовому еквіваленті сума втрат сягає близько 3 млрд доларів. Це закономірний результат політики латання дірок, яку провадили на всіх рівнях замість системної модернізації комунальної інфраструктури.

Відео та аудіо
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"

ФОТО для обкладинки: міська рада міста Долина
Made on
Tilda