Випуск 0 (ПІЛОТ)
Енергетичні реформи
Щотижневий підсумок подій та рішень в сфері енергетики
19 - 26 травня
Що важливого відбулося?
Останній тиждень травня дозволив чітко з'ясувати лінії конфліктів в сфері реалізації енергетичних реформ. Дискусії вестимуться щодо виправданості тарифів, ефективності субсидій та вчасності "реформаторських" рішень.

Опозиція, експертне середовище, уряд та підприємства-монополісти заявили про розбіжності у баченні і саме зараз закладено фундамент дискусії, яка триватиме увесь рік.

Добра новина: ніхто поки не говорить про відхід від ринкових реформ, які в результаті дозволять споживачам тепла, газу та електрики отримати постачальників, що конкурують між собою. Зокрема завдяки тому, що ці правила прописані в «Третьому енергетичному пакеті»: європейських правилах функціонування ринку які не лише є обов'язковими для виконання Україною. Це – універсальна мова, яку розуміють інвестори. І без неї Україна на інвестиції розраховувати може хіба що на російські.

Ще одна добра новина: всі (за винятком опозиції) готові до жорсткої, але конструктивної дискусії.

Ось ключові теми, обговорення яких варте уваги:


1
Опозиція, зокрема Блок Юлії Тимошенко вчергове продемонстрували те, що тема тарифів буде однією з основних у публічній риториці. Окрім власне ціни на газ, яку Юрія Тимошенко називає «не ринковою», під критику також потрапить система надання субсидій.

Більше можна дізнатися з круглого столу в Центрі Горшеніна, де Тимошенко і виступала http://goo.gl/aXfzVO


Уряд продемонстрував, що проблематику нефективних субсидій розуміє та не втікає від обговорення. «Анестезією для всіх» назвав існуючу систему голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв і продемонстрував як вона насправді впливає на споживання. Дані свідчать: хто отримує субсидію – витрачає більше. Урядовці з міністерства фінансів та економіки, депутати коаліції, експерти провели публічну дискусію з пошуком виходу з ситуації. Відповідь, зокрема, має міститися механізмі, що дозволить використовувати зекономлені кошти на утеплення житла. Рішення немає, але є очевидним, що до початку опалювального сезону Камбін повинен буде його знайти

Аналіз та пропозиції НАК Нафтогаз https://goo.gl/3BCFeJ

Звіт з дискусії
http://goo.gl/ZqPVHZ

Аналітична довідка Центру Економічної Стратегії http://goo.gl/DQBlP4
«На жаль, система субсидій сьогодні працює таким чином, що тільки гарантований постачальник, яким є НАК «Нафтогаз», отримує з бюджету субсидії. Наше завдання до 1 квітня наступного року, коли ми передбачаємо вже повне реформування ринку природного газу, реформувати систему надання субсидій так, щоб держава забезпечила механізм покриття субсидії для кожного приватного постачальника, який хоче постачати газ безпосередньо побутовому споживачу» ,
Юлія Ковалів
Заступник міністра економічного розвитку України

2
Експерти надали оцінки плану дій Уряду, в тому числі в сфері енергетики. 200-сторінковий документ уже назвали «листом з Простоквашино батькам» за брак системного підходу. Добра новина – уряд прекрасно це розуміє та готовий приймати пропозиції, адже план відкритий для обговорення. Під час відкритої дискусії представників аналітичних центрів, котрі відстежують реформування сектору, виділили кілька головних пріоритетів, які варто не забувати під час аналізу

Звіт з дискусії тут http://goo.gl/4eiqdp


Короткий підсумок експертної дискусії

Небезпекою є спроба "зробити вигляд", нібито якась з реформ уже здійснена. Розпочата раніше реформа ринку газу ще має дійти до завершення. Реформа ринку електричної енергії ще не почалася, "Про ринок електричної енергії" в Раді http://goo.gl/7aEkJ0, і його прийняття на часі. Як і прийняття нового закону про незалежного регулятора, який має отримати реальний вплив і стати рефері на ринку.http://bit.ly/22r0gHk

Потрібно пам'ятати, що окрім реформ в країні відбувається війна. Росія веде її в тому числі на енергетичному фронті. Нічого не змінилося з минулого року, коли РНБО ухвалила чіткі вказівки щодо енергобезпеки. Зокрема в питаннях диверсифікації поставок та управління галуззю. Частина з них не реалізована і не представлена в плані уряду

Не можна розглядати реформи енергетики лише як зміну фінансових стосунків. Ми повинні використовувати європейські правила щодо енергоефективності і сприяти тому, щоб не викидати тепло в «повітря». А на рівні держави це неможливо без паралельної реформи роботи ОСББ.

Не можна забувати про необхідність реформування вугільної галузі, адже про необхідність закриття цілої низки неефективних державних шахт говорять уже кілька років. Втім, чіткого плану, який би передбачав в тому числі захист звільнених шахтарів, так і немає.

Не можна забувати про те, що планування в енергетиці відбувається на десятки років наперед. І хоч уряди в Україні змінюються регулярно, вкрай необхідно уважно поставитися до зобов'язань держави щодо зменшення викидів до 2020 року. А для цього – завершити роботу над повноцінною стратегією розвитку енергетики на тривалий термін. Де мають бути чіткі зобов'язання щодо рівня викидів і зрозумілі пріоритети які розвиватиме держава: Що є пріоритетом? Атомна генерація? Спалення вугілля? Відновлювальні джерела?

Станом на сьогодні існує низка документів (як мінімум чотири розробки) на різних етапах, але жодної стратегії не ухвалено.

Минулорічне рішення РНБО щодо енергетичної безпеки >>>

Звернення експертного середовища до уряду щодо пріоритетів в енергетиці >>>

Звіт «Невоєнний вимір війни нового покоління. Енергетичний компонент»
>>>

Антон Антоненко DixiGroup
«Найголовніше – це посилення прозорості. Комунікація і довіра має будуватися на прозорій і зрозумілій роботі уряду»

3
Міністерство енергетики та вугільної промисловості, яке відповідальне за розробку політики в галузі представило свої плани на рік. Під час масштабної презентації в Києві новий міністр Ігор Насалик разом з головою парламентського комітету Олександром Домбровським задекларував пріоритетні напрямки роботи. Їх варто зберегти в записнику для того, щоб відстежувати конкретні рішення протягом найближчого часу.

Завдання які Міністерство взялося виконувати до кінця року

Результати аудиту боргів підприємств галузі. Мільярдні борги державних та комунальних підприємств – задавнена проблема, і міністерство обіцяє відділити «державні» і «комерційні» борги

Розблокування держпідприємств, які мають проблеми через судові суперечки. Зокрема йдеться про «Енергоатом» який заявляє про тиск на нього

Публікація звіту прозорості видобувних галузей EITI - світовий стандарт звітності, прийнятий у всіх розвинутих державах.

Максимальне «просування» головних законів – законодавство про ринок газу, закон про ринок електроенергетики, закон про регулятора

Ухвалення програми реструктуризації вугільної галузі, визначення (нарешті) долі державних шахт. 7 названо перспективними, 15 – в зоні ризику 11 мають готуватися до ліквідації.

Розділення НАК Нафтогаз України. Рішення про те щоб розділити монополіста давно назріло, є кілька розроблених планів навколо яких ламають списи експерти та чиновники.

Збільшення експорту електроенергії («Масований експорт» як каже про це Міністр) для чого готується окреме рішення КМУ

Більше матеріалів презентації Міністра http://noblesfortune.com/


Аналіз моделей розділення НАК Нафтогаз http://goo.gl/rDlG8u
Як це вплине на споживача?
Найближчими тижнями споживач не побачить нічого нового. Все ті ж високі ціни на гарячу воду, газ та електрику і голосні заяви про те, що вони означають.

Опозиція стверджуватиме, що високі ціни – до збагачення олігархів. Уряд – що це умова оздоровлення економіки.

Правда посередині, щоб розібратися потрібно стежити за урядовими рішеннями (в тому числі за допомогою наших тижневиків)

Протягом літа можлива зміна системи надання субсидій.

З великою долею вірогідності можна сказати, що почнеться пошук шахраїв, які реєструють стареньких в дорогих будинках та пентхаусах лише для того, щоб зменшити рахунок.

Які теми потрібно відстежувати ?
Конфлікт навколо НАЕК Енергоатом.
Регулярна поява новин про «збільшення кількості ремонтів» та «ризик для безпеки» відбувається на фоні заблокованих рахунків компанії. Оператор найбільш дешевої та найбільш небезпечної електрогенерації в країні в епіцентрі незрозумілого поки конфлікту, де реальні сторони ще себе не проявили. Але дискусії вестимуться і ми будемо допомагати в них розбиратися.
Розпорядження КМУ щодо експорту електроенергії
Спеціальна постанова очікується найближчим часом і важливо відстежити її механізми. Відомий блоггер Андрій Герус уже побачив вигоду олігархів. Офіційні особи заперечують. Питання досі відкрите: як уряд створить реальні умови для експорту, зважаючи на те що ціна електроенергії в Україні поки неконкурентна з ЄС?
Порядок денний Верховної Ради України
Кожної погоджувальної ради експерти з'ясовують, чи потрапить до залу закон про незалежного регулятора. Новий регулятор має стати рефері на ринку енергетичних послуг та ухвалювати рішення виключно в інтересах держави.

Окреме звернення аналітиків з приводу закону http://goo.gl/rW9xN6

Що не пропустити почитати?
Колонку Янеза Копача, голови секретаріату Енергетичного Співтовариства, «Главная проблема украинской энергетики» де він публічно звертається до українських чиновників та депутатів з закликом припинити затягування з реформами
«Энергетическая расточительность и коррупция являются самыми большими проблемами украинского общества и экономики. Существует некоторая надежда, что коррупция будет искоренена. Относительно сопротивления мерам по повышению энергоэффективности, я не так оптимистичен.»
Янез Копач
Голова Секретаріату Енергетичного Співтовариства
Відео та Аудіо
© Український кризовий медіа-центр
Made on
Tilda