УКРАЇНСЬКИЙ КРИЗОВИЙ МЕДІА-ЦЕНТР
Два сценарії реформ енергетики України в 2017
У 2017 році нас чекає прорив у реформуванні найбільш архаїчної та залежної від олігархів галузі – енергетики. Це станеться, якщо уряд та парламент виконають всі обіцянки, які вони давали як громадянам, так і міжнародним організаціям. За позитивного сценарію ми зможемо ще більше віддалитися від Росії і почати вибудовувати справжні європейські правила гри. Ми зібрали найбільш позитивні зрушення, яких можна очікувати. І спробували також спрогнозувати, що станеться, якщо обіцянки виявляться порожніми.
РЕФОРМА РИНКУ ГАЗУ
Найбільш успішна реформа попередніх років, про яку із задоволенням звітують і українські урядовці, і європейські чиновники. Втім, вона завершена лише наполовину – споживачі поки не відчувають її результатів на собі.
ПОЗИТИВНИЙ СЦЕНАРІЙ
2017 може стати справді проривним для ринку газу. Результат нарешті відчує кожен споживач.

Уряд повинен завершити розділення НАК "Нафтогаз України" (так званий "анбандлінг"), після чого транспортуванням газу займатиметься незалежна компанія. Це повністю відповідає європейським правилам роботи, і ми станемо більш стабільним транзитером в очах ЄС.

Також в руках уряду можливість створення окремої структури, яка відповідатиме за постачання газу в домівки. Споживач платитиме за використання мереж, а продавати газ йому зможе хто завгодно. З появою конкуренції зміняться і ціни на газ – вони стануть різними, як, наприклад, різняться між собою тарифи операторів.

Від парламенту та уряду також залежить наведення ладу у видобутку газу: прозорі правила надання ліцензій та відкритість роботи видобувників закладуть фундамент, який дозволить наростити власний видобуток газу
ЯКЩО ВСЕ ПІДЕ НЕ ТАК
Затягування з ухваленням рішень не просто зупинить реформу, але і відкотить країну назад.

Розділення НАК "Нафтогаз України" поки відстає від графіку, затвердженого самим урядом. Занадто великі кошти обертаються у сферах видобутку та транзиту.

Осіння спроба Мінекономрозвитку перебрати контроль за компанією "Укргазвидобування" навіть спричинила міжнародний скандал. Якщо боротьба за контроль, а не за прозору систему продовжиться – Україна ставатиме все більш слабкою на світовій арені, і цим підштовхне європейців до згоди на будівництво обхідних газогонів.

У створенні повноцінної компанії, яка опікуватиметься мережами, не зацікавлені теперішні монополісти - облгази, які використовують труби фактично безоплатно (хоч і стежать за їх справністю). Ситуація заморожена не перший рік, і зупинка реформ лиш підштовхує політиків закликати до повернення "дешевого газу".
НОВИЙ РЕГУЛЯТОР
В 2016-му парламент нарешті ухвалив закон про нового регулятора в енергетиці. Це ключова структура, яка від імені держави визначає правила, за якими функціонують монополії.
ПОЗИТИВНИЙ СЦЕНАРІЙ
Ротація комісії та робота за новим законом дозволить вирішити скандали навколо ціноутворення.

Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) цього року отримає новий склад і почне потроху відновлювати втрачену довіру.

План перетворення чіткий та зрозумілий, увага з боку громадськості повинна завадити політичному впливу. Вже в січні почнеться процес обрання нових
комісіонерів.

За законом НКРЕКП зможе більш активно захищати інтереси споживача, зокрема продовжить тиснути на теплопостачальників, аби ті ставили лічильники.

Також НКЕРКП повинна навести лад в ціноутворенні на електроенергію та створити умови, за якими обленерго будуть надавати кращі послуги, зокрема з підключення.
ЯКЩО ВСЕ ПІДЕ НЕ ТАК
Якщо комісія перебуватиме під політичним тиском скандали продовжаться, даючи грунт для популістів.

Ані процедури конкурсів, ані увага громадськості не
дають гарантії, що оновлений склад комісії буде незалежним.

Якщо новий склад НКРЕКП буде політично заангажований, він ніяк не зможе вирішити ключові скандальні питання. Наприклад, пояснити формування ціни вугілля за формулою "Роттердам+" та високі ціни на теплову генерацію (які допомагають станціям Ріната Ахметова).

За цих умов ще одне плановане нововведення – запровадження RAB-регулювання тарифів на постачання електрики до домівок – перетвориться на ще один скандал. Система, яка покликана зацікавити мережі давати послуги доброї якості уже зараз під вогнем критики. При неправильній оцінці вартості обленерго вона перетвориться на схему отримання надприбутків.
РЕФОРМА ВУГІЛЬНОЇ ГАЛУЗІ
Щороку уряд обіцяє реформувати державні шахти, які досі є збитковими. Щороку реформа залишається на словах, а на ділі урядовці шукають кошти, щоб дати гірникам зарплату.
ПОЗИТИВНИЙ СЦЕНАРІЙ
Україна нарешті розпочне реформу державних шахт.

У 2017 ми скорш за все знову почуємо плани реформувати державні шахти.

Потреба в цьому назріла дуже давно – на вуглевидобувних підприємствах працює занадто багато людей, чимало шахт збиткові і не мають перспективи виходу на прибуток.

Плани реформи в міністерстві давно існують, кошти на реструктуризацію в бюджеті закладені. Час почати повноцінну програму змін. Визначити шахти, які закриватимуться та створити умови для пошуку роботи людям, яких доведеться звільнити.
ЯКЩО ВСЕ ПІДЕ НЕ ТАК
Ситуацію просто "законсервують" і шахти і далі отримуватимуть гроші з бюджету.

Плани реформування так і залишаються планами вже кілька років.

На заваді стає страх гніву шахтарів, і тому в уряді не можуть зважитися на початок реформи.

Якщо рішення знову зависне у повітрі, то повториться попередня ситуація: гроші, заплановані на реструктуризацію знову використають для покриття зарплат. Щоб цього досягти шахтарі приїжджатимуть до Кабміну. все залишиться на своїх місцях.
РЕФОРМА РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ
По суті ринок електроенергетики сьогодні досі працює за радянською схемою. Виробники не конкурують між собою, ціну встановлюють на основі спеціальних формул. Політичне рішення переходити на ринкові взаємини є. Не вистачає сил його реалізувати.
ПОЗИТИВНИЙ СЦЕНАРІЙ
Новий закон про ринок електроенергії та нова енергетична стратегія нарешті закладуть основи нових взаємин на ринку.

В 2017 році Уряд та парламент можуть ухвалити два вкрай важливих документи.

Новий закон про ринок електроенергії закладе підвалини нових взаємин, коли станції зможуть конкурувати між собою. Він передбачає перехід на європейські "правила гри". А це – шлях до пошуку інвестицій, оновлення та модернізації.

Нова енергетична стратегія визначить в якому напрямку ми будемо розвиватися. Разом з новим законом це означатиме, що ми знаємо плани розвитку енергетики на багато років наперед.

Наприклад, ми нарешті зрозуміємо як країна переходитиме на відновлювальні джерела енергії і коли відмовиться від спалення вугілля


ЯКЩО ВСЕ ПІДЕ НЕ ТАК
Фінансово-промислові групи та олігархи налаштовані наповнити ключові документи пунктами, які збережуть статус-кво.

Обидва документи можуть залишитися лише коштовним папером.

І закон, і стратегію розробляли багато років, над ними працювали команди фахівців та чиновники. Але їх ухвалення змінює "статус-кво", яке зручне для фінансово-промислових груп.

Компанії Ріната Ахметова втратять можливість гарантованого заробітку на тепловій генерації, де вони мають фактичну монополію. Доведеться переорієнтовуватися та конкурувати з іншими.

Протистояння очевидно вже сьогодні, як і бажання законсервувати ситуацію". Це стане поганою новиною: ще далі відкине нас ринку ЄС та від можливості зменшити шкідливі викиди в повітря.
РЕФОРМА ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ
Ми не лише залежимо від олігархів в енергетиці – Україна ще й найменш ефективно використовує газ, тепло та електрику в житловому секторі.
ПОЗИТИВНИЙ СЦЕНАРІЙ
Закони, які реформують взаємини на ринку тепла та комунальних послуг нарешті зроблять господарство більш ефективним.

Уряд та парламент може нарешті запровадити так званий "Комплексний план реформування галузі теплоенергетики".

Він включає підвищення фінансової стабільності підприємств теплокомуненерго, удосконалення системи взаємовідносин між учасниками ринку теплоенергетики та монетизацію субсидій.

Також повністю готовий план запровадження "Фонду енергоефективності", який покликаний допомогти людям утеплювати будинки та помешкання.

Якщо все спрацює, то люди будуть зацікавлені економити ресурси. І в цій сфері з'явиться багато можливостей та грошей. В усіх будинках будуть лічильники, ми платитимемо лише за спожите тепло, тепловикам стане вигідно ремонтувати мережі.

ЯКЩО ВСЕ ПІДЕ НЕ ТАК
Комунальне господарство і далі буде очікувати змін та субсидій, при цьому мережі просто руйнуватимуться.

Планам покращення енергоефективності бракує зацікавлених людей на місцях.

Реформа енергоефективності неможлива без дуже злагоджених дій місцевої влади, тепловиків, самих людей.

Поки що люди не дуже вірять в можливості зекономити через утеплення. Мало хто об'єднується в ОСББ, активісти енергоменеджменту ніяк не можуть знайти підхід до мешканців багатоквартирних будинків.

В більшості випадків люди хочуть субсидій та дешевих цін. Це не сприяє бажанню урядовців та політиків реформувати болісну для електорату сферу

Без позитивних прикладів, на які можна буде покладатися впроваджувати реформу "згори" буде дуже важко
НОВІ ІНВЕСТИЦІЇ
У світі сьогодні немає дефіциту капіталу: інвестори активно шукають можливості для вкладення грошей. Це – шанс для України отримати нові технології, нові робочі місця та оновити інфраструктуру.
ПОЗИТИВНИЙ СЦЕНАРІЙ
Зміни на ринку енергетики нарешті зацікавлять іноземних інвесторів, які принесуть нові технології та робочі місця.

Рецепт успіху в залученні інвестицій простий: завершити реформи і дотримуватися обіцянок.

Якщо на ринках газу, електрики, вугілля заіснують чесні та ринкові умови, то ними зацікавляться інвестори. Їх кошти дозволять і оновити стару інфраструктуру, а відтак забезпечити кожному споживачеві кращу якість послуг.

Саме інвестиції зможуть допомогти збільшити видобуток власного газу, і до 2020 року відмовитися від імпорту з Росії, як про це мріє уряд.

"Приватизація необхідна, щоб не було маніпуляцій різними політичними силами своїх економічних інтересів, особливо в енергетичному секторі. Вона забезпечить призначення нових технологій та інвестицій в цей сектор, чого не було більше 20 років", — сказав минулого року посол США Джеффрі Паєтт на конференції потенційних інвесторів.
ЯКЩО ВСЕ ПІДЕ НЕ ТАК
Корупційні скандали та залежність від монополій і далі зупинятимуть інвесторів, які не готові вкладати гроші в державу, де нема чітких правил гри.

Перспективи приватизації, яка повинна "подолати корупцію" поки що не надто райдужні.

Уряд так і не спромігся продати державну частку в обленерго та державні електростанції компанії "Центрерго" .

Причин було багато, у випадку з "Центренерго" часто називають "необхідність забезпечити опалювальний сезон". Медіа натомість регулярно знаходять корупційні схеми на підприємствах, і є підстави вважати, що саме вони не дозволяють зрушити продаж держкомпаній з "мертвої точки".

Створити умови для видобувників цього року парламент не зміг також – замість зниження ренти для нових газових свердловин знизив лише для видобувників нафти. На фоні такого ставлення та скандалів навколо Юзівського родовища" невідомо в який спосіб вдасться залучити інвестиції у збільшення видобутку.
© Український кризовий медіа-центр за підтримки фонду "Відродження"
Стежте за подіями в сфері реформ тут https://www.facebook.com/EnergyreformUA/
фото - Владислав Содель
Made on
Tilda